89 lekarzy odebrało dyplomy. Absolwenci medycyny na UZ najlepsi

Fot. Biuro Promocji UZ
Studenci ostatniego roku kierunku lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Zielonogórskiego odebrali dyplomy ukończenia studiów. Uroczystość w auli UZ, przygotowali sami absolwenci. A było co świętować bowiem młodzi lekarze opuszczający mury UZ mają doskonałą markę w Polsce. Na czym polega ten fenomen? Na bezpośrednim kontakcie ucznia z mistrzem.

 To już trzeci rok i 89 młodych lekarzy – naszych! Gdy przed ośmioma laty wspólnie z uniwersytetem podejmowaliśmy tą trudną decyzję, niektórzy mówili – szaloną, niewielu wierzyło w jej powodzenie – mówiła Marszałek Elżbieta Anna Polak, inicjatorka powstania kierunku lekarskiego na UZ. – Dzisiaj już to wiemy, że nie tylko było warto, ale przede wszystkim pokazaliśmy światu, że kształcimy lekarzy najlepiej w Polsce! Dwukrotnie absolwenci zielonogórskiej medycyny zdali egzamin państwowy najlepiej w Polsce. Dziś słowo „Gratuluję!” wydaje mi się zbyt skromne, by wyrazić dumę i uznanie dla osiągnięć naszych studentów kierunku lekarskiego. Jestem szczęśliwa, że na swój sposób byłam świadkiem Waszego wchodzenia w świat wielkiej medycyny.

Od początku samorząd województwa mocno wspiera jego funkcjonowanie poprzez dofinansowanie budowy infrastruktury, a także finansowanie kadry. Ufundowane zostały także stypendia dla przyszłych lekarzy, którzy swoją przyszłość zwiążą z jednostkami ochrony zdrowia w regionie lubuskim. Mowa o dziesiątkach milionów złotych. W tej kwocie zawiera się m.in. modernizacja zakładu patomorfologii, utworzenie ośrodka nauk medycznych podstawowych, przebudowa zakładu diagnostyki laboratoryjnej, czy też dostosowanie infrastruktury gorzowskiego szpitala do potrzeb szkolenia studentów wydziałów medycznych. Pieniądze pochodziły z wielu źródeł, w tym ze środków unijnych i budżetu samorządu województwa.

– Bardzo mocno inwestujemy w poprawę warunków hospitalizacji – nie tylko infrastrukturalnych, ale również w sprzęt specjalistyczny. To też wiąże się z rezydenturą: lekarze będą chcieli robić u nas specjalizację, jeżeli będą odpowiednie warunki – podkreśla marszałek. – W jakąkolwiek drogę teraz ruszycie – jej początek zawsze będzie tu: na Uniwersytecie Zielonogórskim, w województwie lubuskim. Trzymam kciuki za ten trzeci rocznik! – mówi marszałek Elżbieta Anna Polak.

Na czym polega fenomen medycyny na UZ, której niektórzy nie wróżyli przyszłości? Oczywiście nowoczesny sprzęt jest ważny, ale najważniejsi są ludzie. Po pierwsze udało się do Zielonej Góry ściągnąć wybitnych medyków z dużymi aspiracjami, którzy nie do końca mogli realizować się w większych ośrodkach. Po drugie ze względu na niewielką liczbę studentów kontakt uczeń – nauczyciel jest znacznie uproszczony.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content