Pierwsze pielęgniarki opuściły mury gorzowskiej AJP

W Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wlkp. odbyło się pierwsze „czepkowanie” studentów pielęgniarstwa. Dyplomy otrzymało 57 absolwentów. Zasilą lubuskie szpitale i przychodnie. Kierunek by nie istniał, gdyby nie dotacja z budżetu samorządu województwa.

To było ważne wydarzenie w historii uczelni. 12 lipca odbyła się dziś uroczystość wręczenia symboli zawodowych absolwentom kierunku pielęgniarstwo na Wydziale Nauk o Zdrowiu. Otrzymało je 57 osób, w tym kilku mężczyzn. Uroczystość była zwieńczeniem 3 – letnich studiów licencjackich.


Jako pierwsza głos zabrała JM Rektor prof. dr hab. Elżbieta Skorupska-Raczyńska, która przywitała zgromadzonych gości, Absolwentów i ich najbliższych. Pani Rektor podkreśliła ważność uroczystości, pogratulowała wszystkim i życzyła realizacji zamierzonych celów. Jako druga słowa uznania wyraziła Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu prof. dr hab. Irena Machaj, która również pogratulowała i życzyła zasłużonego odpoczynku oraz spełnienia zawodowego.


Następnie głos zabrali zaproszeni goście: Małgorzata Domagała – Wiceprezydent Miasta Gorzowa Wielkopolskiego oraz Jan Kaczanowski – Przewodniczący Rady Miasta Gorzowa Wielkopolskiego, Piotr Smykliński – Radny Powiatu Gorzowskiego, Przewodniczący Komisji Zdrowia Publicznego Rady Powiatu Gorzowa oraz Mirosława Dulat – Zastępca Dyrektora Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego.
Po przemówieniach nastąpiła główna część tego dnia, czyli nadanie symboli zawodowych – czepkowanie. Symbolicznego przypięcia czepków dokonały mgr Jadwiga Warzocha i mgr Anna Gryciak. Trzem Absolwentom, którzy najlepiej zadali egzaminy czepek pielęgniarski wręczyła JM Rektor prof. dr hab. Elżbieta Skorupska-Raczyńska.


Absolwenci, już z symbolami zawodowymi, złożyli uroczyście przyrzeczenie, któremu przewodził Przemysław Janus – jeden z wyróżnionych. – Cieszę się, że mogłem skorzystać z nowej oferty uczelni. Do tej pory byłem związany z profesjonalnym makijażem, to nowe wyzwanie dla mnie, które do tej pory było zdominowane przez kobiety. To wyjątkowy zawód i wymaga wyjątkowego podejścia – mówi Przemysław Janus. Podziękował za wspólnie spędzone lata, za wsparcie i pomoc oraz życzył wszystkim koleżankom i kolegom, by byli najlepszymi pielęgniarkami i pielęgniarzami.

-Wypuszczamy w świat nasze pierwsze pielęgniarki i pielęgniarzy. Otrzymali dziś insygnia zawodowe. 4 lata temu padło hasło, że potrzebne są pielęgniarki, bo nie ma kim zastąpić obecnych. Jest to kolejny kierunek medyczny, w planach mamy następne z lekarskim włącznie – mówi rektor Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wlkp. profesor Elżbieta Skorupska – Raczyńska.


Łącznie od 2020 r. do Akademii im. Jakuba z Paradyża z budżetu województwa trafiły już 3,4 mln złotych.

– Współpracujemy w zakresie utworzenia, a teraz również prowadzenia kierunku pielęgniarstwo i położnictwo. To są te pierwsze efekty kształcenia. Mamy wyniki i to bardzo dobre, mamy pierwszych absolwentów – mówiła marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Anna Polak podczas przekazania dotacji na prowadzenie kierunku w kwocie 800 tys. zł w lutym tego roku.


Uczelnia planuje już wkrótce otwarcie magisterskich studiów pielęgniarskich.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content