Gorzów i Zielona Góra są skonfliktowane? To nic. Kiedyś lubuskie miasta toczyły krwawe bitwy

Zielonogórzanie często wracali do tego zwycięstwa... Rys. Biblioteka UZ
Obie stolice województwa, Bytom Odrzański i Nowe Miasteczko, Kolsko i Konotop… Takich par miejscowości, które za sobą nie przepadają, jest całkiem sporo, ale ma to raczej folklorystyczny wydźwięk. Przed wiekami miasta toczyły krwawe boje i nie o żużel chodziło. Oto mamy 24 lipca 1478 roku…

Teoretycznie chodziło o politykę i władzę. To epizod wojny o sukcesję głogowską – toczonej w latach 1476 – 1482 po bezpotomnej śmierci księcia Henryka XI, ostatniego z Piastów głogowskich. Albrecht Brandenburski polecił wcielenie do swojego państwa ziem szprotawskiej, kożuchowskiej i krośnieńskiej. Naturalnie nie odpowiadało to Janowi II, który korzystając z poparcia m.in. Zielonej Góry starał się opanować to terytorium. Krośnianie popierali Brandenburczyków, ale tak naprawdę chodziło zapewne o łupy i zdobycze terytorialne sąsiada, z którym miasto rywalizowało. Co im się w pewnym sensie udało, gdyż złupili okolice Winnego Grodu.

Nie tak szybko panowie!

Bitwa pod Leśniowem Wielkim została stoczona 24 lipca 1478 r. między mieszczanami z Krosna Odrz., których wsparł nieliczny, ale uzbrojony i wyszkolony oddział brandenburskich landsknechtów, a wiernymi księciu Janowi II mieszkańcami Zielonej Góry. Krośnianie – w odwecie za udzieloną Janowi Żagańskiemu pomoc – napadli na Zieloną Górę i złupili okolice i wycofali się.

Jednak zielonogórzanie przerwali triumfalny powrót krośnian. Sprawnie zorganizowali dwukrotnie liczniejszą armię, dopadli najeźdźców w drodze powrotnej i odebrali zdobycze. Krośnieńskie oddziały zostały zaskoczone, zaatakowane z dwóch stron przez dobrze przygotowanych i liczniejszych zielonogórzan. Opór stawili jedynie Brandenburczycy, ale zdusił go atak oddziału chłopów z okolicznych wsi.

Kosztowna wyprawa

W bitwie zginęło 60 mieszkańców Krosna, 150 dostało się do niewoli. Nawiasem mówiąc okup za nich, który musiały zapłacić rodziny, stanowił spory zastrzyk finansowy. W historii Zielonej Góry mówi się o… odparciu agresorów z Krosna Odrzańskiego. Jako miejsce tego starcia podawane są lasy na południowy wschód od Leśniowa.
W ramach tej samej kampanii pod Dąbiem i Pławiem została stoczona 10 października 1478 bitwa, która zakończyła się klęską Jana II. Inne wersje dotyczące miejsca wymieniają jako jej miejsce Gęstowice lub opłotki Krosna.

Takie to były spory…

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content