Ast Jedynką. Mejza jedenastką. Oto lista kandydatów PiS do Sejmu.

Fot. Facebook/profil Marka Asta Posła na Sejm
Niespodzianek nie ma, a wszystkie wcześniejsze plotki okazały się prawdą. Partia rządząca zaprezentowała 24 nazwiska, które powalczą o mandaty poselskie z województwa lubuskiego.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowało listy wyborcze na początku września, już po ostatnich sierpniowych głosowaniach w sejmie. Zaskoczeń w zasadzie nie było. Zgodnie z wcześniejszymi przewidywaniami „jedynką” został Marek Ast, szef partii w regionie i zaufany człowiek Jarosława Kaczyńskiego. Tuż za nim uplasował się wojewoda Władysław Dajczak. Trzeci jest Jerzy Materna, który w sejmowych ławach kończy właśnie piątą kadencję.

Czwarte miejsce dostała posłanka Elżbieta Płonka, piąte Małgorzata Gośniowska-Kola, radna lubuskiego sejmiku i wiceszefową Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Potwierdziła się też plotka o Łukaszu Mejzie. Związany z Partią Republikańską poseł, który wciąż nie oczyścił swojego imienia po serii kompromitujących go reportaży Wirtualnej Polski (prokuratury w Poznaniu i Warszawie wciąż prześwietlają jego biznesy), ostatecznie trafił na listę do sejmu, ale na mało atrakcyjne, jedenaste miejsce.

Zgodnie z wcześniejszym typowaniem obserwatorów sceny politycznej, na liście zabrakło Elżbiety Rafalskiej. Pochodząca ze Wschowy obecna europosłanka, a wcześniej minister rodziny, pracy i polityki społecznej była typowana na lokomotywę lubuskiej listy PiS. Gdyby jednak zrezygnowała z pracy w parlamencie europejskim przed końcem roku, musiałaby się liczyć z dużo niższą emeryturą. Każdy pełny przepracowany rok to 3,5 proc. wynagrodzenia więcej do późniejszego świadczenia.

Na prezentacji lubuskiej listy Rafalska jednak była. Być może w roli matki, bo niezłe, ostatnie miejsce na liście przypadło Tomaszowi Rafalskiemu. Reprezentujący Gorzów syn europosłanki to dziś radny miejski w północnej stolicy województwa.

Warto też wspomnieć, że „szóstkę” dostał poseł Jacek Kurzępa. Kilka miesięcy temu głośno było o jego badaniach naukowych i związanych z nimi pokaźnych dochodach.

Tuż za nim na liście znalazł się Piotr Barczak, przewodniczący zielonogórskiej rady miasta.

Ósmy jest Jarosław Porwich, kojarzony przede wszystkim z gorzowską „Solidarnością”, który ma już w CV jedną poselską kadencję.

Cała lista poniżej.

Lista PiS do Sejmu. Okręg nr 8 (województwo lubuskie)

1. Marek Ast (Wschowa)
2. Władysław Dajczak (Strzelce Krajeńskie)
3. Jerzy Materna (Zielona Góra)
4. Elżbieta Płonka (Gorzów Wlkp.)
5. Małgorzata Gośniowska-Kola (Przyczyna Górna)
6. Jacek Kurzępa (Krosno Odrzańskie)
7. Piotr Barczak (Zielona Góra)
8. Jarosław Porwich (Gorzów Wlkp.)
9. Michał Motowidełko (Świebodzin)
10. Marek Surmacz (Gorzów Wlkp.)
11. Łukasz Mejza (Łagów)
12. Ewa Gancarz (Szprotawa)
13. Joanna Werstler-Wojtaszek (Żary)
14. Dariusz Jaworski (Witnica)
15. Urszula Słomińska (Pożarów)
16. Grażyna Sobieraj (Krzeszyce)
17. Alina Śmigiel (Kożuchów)
18. Joanna Issel (Żary)
19. Sebastian Różycki (Sulechów)
20. Anna Górska (Słubice)
21. Marek Cieloch (Międzyrzecz)
22. Krzysztof Galerczyk (Nowa Sól)
23. Józef Stupienko (Słubice)
24. Tomasz Rafalski (Gorzów Wlkp.)

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Zarząd województwa w komplecie (FOTO)

Pierwsze posiedzenie sejmiku lubuskiego nowej kadencji rozłożone było na trzy posiedzenia, ale ostatecznie udało się skompletować pięcioosobowy zarząd. Do Marcina Jabłońskiego, Grzegorza Potęgi i Sebastiana

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content