Jesień w bibliotece, czyli nie tylko czytanie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida w Zielonej Górze zdradziła swoje plany na jesień. Jej działalność nie ogranicza się jedynie do udostępniania książek, stąd katalog imprez jest bogaty, od spotkań z twórcami po naukowe konferencje.

Dyrektor książnicy, Andrzej Buck do tego katalogu wydarzeń dodaje rewolucję, która trwa w bibliotece. Mowa o modernizacji jej siedziby.

– Sukcesywnie pozyskujemy pieniądze i zmieniamy przestrzeń zbudowanego w 1975 roku obiektu – mówi dyrektor Buck. – Te zmiany można podzielić na te widoczne, jak to, co stało się w naszej mediatece i te mniej widoczne. Z samorządu województwa otrzymaliśmy dodatkowe pół miliona złotych, to specjalna dotacja na przygotowanie projektu termomodernizacji obiektu, poprawy efektywności energetycznej. Planujemy również zmianę wyglądu, ale i funkcjonalności naszego hallu.

Dyrektor przedstawił również trzy najważniejsze jego zdaniem wydarzenia w jesiennej „ramówce”. Po pierwsze wystawę pokonkursową jubileuszowego, 25. Otwartego Międzynarodowego Konkursu na Rysunek Satyryczny (4-30 września). Tym razem tematem był… jubileusz. Na wystawie prezentowane są 62 najlepsze rysunki tegorocznej edycji. Dodatkową atrakcją będzie plenerowa wystawa rysunków nagrodzonych w poprzednich odsłonach konkursu. Inne wydarzenia to sesja naukowa poświęcona lubuskim mediom oraz festiwal poetycki.

Z kolei wicedyrektor Żaneta Cierach najwięcej uwagi poświęciła ogólnopolskiej akcji narodowego czytania. Tym razem w roli głównej powieść „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Jednak w tym roku zielonogórska biblioteka chciałaby nadać wydarzeniu inną formę.

 –Będzie to konkurs z nagrodami: Odkryj na nowo lekturę „Nad Niemnem” – mówi wicedyrektorka. – Zazwyczaj książki czytali przyjaciele biblioteki. Teraz chcemy, aby to czytelnicy przygotowali interpretację powieści. Nagrody naprawdę atrakcyjne, czytniki ebooków.

A wicedyrektor Przemysław Bartkowiak prezentację jesiennych planów biblioteki rozpoczął od winobraniowego kiermaszu książek. Do kupienia literatura piękna, popularnonaukowa i naukowa, w tym regionalia, literatura dla młodzieży, książki dla dzieci, muzyczne płyty CD i filmy na DVD. Książki wydane dawniej i współcześnie, w części z oznaczeniami bibliotecznymi, także nowe. Ceny więcej niż atrakcyjne, od 3 do 10 zł.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Magdalena Podhajecka

Po co nam kultura? [KOMENTARZ]

Latem kwitną nie tylko ogródki, ale i kultura. Kibicujemy naszym na igrzyskach olimpijskich, świętujemy dożynki czy delektujemy się muzyką pod gołym niebem. Ale po co

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content