Śniadanie biznesowe. Przewidywalność i stabilność są podstawą działania firm (WIDEO)

– Potencjałem lubuskiego są mikro, małe i średnie firmy –  o roli samorządu województwa lubuskiego w kreowaniu rozwoju gospodarczego mówiła podczas spotkania z przedsiębiorcami z Gorzowa Wlkp. i okolic marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Anna Polak. W Muzeum Lubuskim w Gorzowie Wlkp. odbyło się kolejne śniadanie biznesowe organizowane przez Urząd Marszałkowski. Frekwencja dopisała.

-Jestem przyzwyczajona do tego, by prowadzić samorządową działalność na podstawie strategii. Daje to efekty. W strategii rozwoju województwa jasno określiliśmy sobie cel: zielona kraina nowoczesnych, innowacyjnych technologii. Niektórzy mówili, że odleciałam i opowiadam bajki. Teraz cała Europa idzie w tym kierunku, zielonego ładu – jak przypomniała lubuska marszałek, w świetle kryzysu gospodarczego to był dobry wybór. Przypomniała też o priorytetach w strategii rozwoju województwa. – Zrównoważony rozwój, region konkurencyjny, który tworzy nowoczesne miejsca pracy i dobrze płatne, dobrze skomunikowany, dostępny teleinformatycznie i efektywnie zarządzany oraz silny społecznie i region, który łączy. Mamy 950 km wyremontowanych dróg, 70 km nowych, z pieniędzy krajowych powstała S3, 30 mostów, 9 wiaduktów. 3 tysiące kilometrów światłowodów, zrobiliśmy to pierwsi w Polsce. 95% firm w regionie ma dostęp do szybkiego internetu – przypomniała lubuska marszałek.

Zapraszamy do relacji wideo:


Podczas spotkania z przedsiębiorcami nie zabrakło informacji nt. nowej perspektywy finansowej i 915-tu mln euro dla lubuskiego i o tym, że wciąż czekamy na środki z Krajowego Planu Odbudowy.

Takie spotkania to dobry czas na nawiązanie współpracy między firmami, ale także na rozwiązywanie problemów w biznesie. Tych nie ubywa, wręcz przeciwnie. – Warto właśnie podczas takich spotkań skonsultować propozycje dla przedsiębiorców, które przygotowaliśmy jako Koalicja Obywatelska. Mowa tu między innymi o płatności VAT od zapłaconej faktury, ryczałtowej składce zdrowotnej. Chcemy ulżyć przedsiębiorcom, żeby ZUS płacił za zwolnienie pracownika od pierwszego dnia. Chodzi też o jednolity VAT np. w branży beauty. Chcemy uprościć przepisy, żeby prawo było przejrzyste, czytelne i przyjazne dla firm. Skrócić kontrole prowadzone w przedsiębiorstwach do sześciu dni maksymalnie – mówi posłanka KO Krystyna Sibińska.


Śniadanie biznesowe przedsiębiorców w Gorzowie cieszyło się dużym zainteresowaniem firm. Muzeum Lubuskie w Gorzowie Wlkp. pękało w szwach. – Bardzo się cieszymy z tej frekwencji, widać, że jest potrzeba organizowania takich spotkań. Możemy czerpać wiedzę i pochwalić się swoim potencjałem – mówi Natalia Burdz z Lubuskiej Federacji Przedsiębiorców. Federacja ma za zadanie m.in. konsultować z rządem zmiany w ustawach dotyczących funkcjonowania firm w Polsce.
Mariusz Kaczorek, przedsiębiorca i uczestnik śniadania biznesowego chwali tego typu inicjatywy – Dostaliśmy dużą dawkę wiedzy z pozyskiwania środków, między innymi unijnych. To jest trudny czas dla rozwoju małych i średnich firm, chodzi o podatki, księgowość. Taka pomoc pomaga nam myśleć o przyszłości, a nie tylko przetrwać.

W spotkaniu wziął udział także senator RP Władysław Komarnicki i radny RM Gorzowa Wlkp. Radosław Wróblewski.

Obecnie w Lubuskiem działa 127 mikro, małych i średnich przedsiębiorstw.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content