Tylewice. Ta droga to nie sprawa estetyki, a bezpieczeństwa (WIDEO)

Otwarcie drogi w Tylewicach w powiecie wschowskim. Fot. Łukasz Wawer/LCI
Jak nie bez dumy stwierdziła sołtys Tylewic Maria Frąckowiak Tylewice mają najładniejszą drogą w gminie, ba, może nawet w województwie. W czwartek , podczas otwarcia przyznała, że straciła już wiarę w ten remont, a jest to przecież sprawa nie tyle estetyki, co bezpieczeństwa.

– Przyjechałam na rowerze, wygodnie, ścieżką – Jolanta Skorupska nie kryła radości z wyremontowanej drogi w Tylewicach i dziękowała wszystkim, którzy z tą przemianą mieli coś wspólnego. – Ze starą drogą nie ma porównania. Kiedyś jak stały kałuże nie dało się jechać. I asfalt, i chodniki…

W czwartek dokonano uroczystego otwarcia drogi. Barierki symbolicznie usuwała spora ekipa ludzi, ale jak podczas uroczystości wielokrotnie podkreślano inwestycja ta możliwa była właśnie dzięki współdziałaniu wielu osób, samorządu województwa, Unii, ale również mieszkańcom, którzy najpierw lobbowali za drogą, a później dzielnie znosili związane z budową niedogodności.

Zapraszamy do obejrzenia relacji wideo:

Dzięki Unii

– To dzisiejsze spotkanie jakby klamrą spina i zamyka kilkuletnie starania o remont, a raczej przebudowę tej drogi – mówi członek zarządu województwa Marcin Jabłoński. – Przed laty obiecaliśmy, że zrobimy wszystko aby zrealizować tę inwestycję i, jak widać, słowa dotrzymaliśmy. Nie było łatwo ze względu na koszty, uwarunkowania lokalne, infrastrukturę. Wykorzystaliśmy wszystkie możliwe szanse. Uzyskaliśmy wsparcie lokalnych władz, napisaliśmy wniosek o unijne fundusze, a zarząd dróg wojewódzkich sprawnie wszystko przeprowadził. To też kolejna inwestycja, która pokazuje, że samorząd dba nie tylko o to, co dzieje się w stolicach regionu, w miastach, ale pamiętamy również o Polsce lokalnej.

Mowa o fragmencie drogi wojewódzkiej 278 na odcinku Stare Strącze – Wschowa. Niespełna 3,5 km trasy kosztowało 25,5 mln zł, z czego dofinansowanie samorządu, w tym gros z pieniędzy unijnych, sięgnęło 18,8 mln zł. To nie tylko jezdnia, ale także przebudowa chodnika, budowa ścieżki pieszo-rowerowej, zatok autobusowych, odwodnienie drogowe, przebudowa zjazdów, elementy bezpieczeństwa ruchu drogowego, oświetlenie uliczne, sieć uzbrojenia terenu oraz uzupełniające roboty budowlane.

A kilka lat temu…

Całe otwarcie stało nieco pod znakiem wspomnień, gdyż droga do tej inwestycji była wyboista.

– I myślę nie tylko o spotkaniach cztery lata temu, ale o tych w czasach, gdy konstytuowało się województwo lubuskie – dodaje poseł Waldemar Sługocki. – Wówczas mieszkańcy i radni podejmowali autonomiczną decyzję o tym, aby Wschowa należała do Lubuskiego. Podkreślaliśmy wtedy jak wielki potencjał wnosi ten powiat i że warto to docenić. Cieszę się, że te rozmowy i decyzje owocują takimi chwilami jak ta. I mam nadzieję, że w przyszłości podobnie będziemy rozmawiać o potrzebach żyjących tu ludzi.

Tak naprawdę podczas uroczystości podziękowaniom nie było końca. Burmistrz Konrad Antkowiak podkreślał zaangażowanie i wolę współpracy wszystkich uczestników. Wschowski radny Krzysztof Kola doceniał rolę samorządu i mieszkańców. Radna wojewódzka Małgorzata Paluch-Słowińska podkreślała znaczenie wybudowanej drogi dla komunikacji na południu naszego regionu, Maria Frąckowiak, sołtys Tylewic, dołączyła do wypowiedzi suplement.

– Cóż, apetyt rośnie w miarę jedzenia – zakończyła. – Mamy jeszcze dużo do zrobienia.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content