Program Region-Północ. Dlaczego rząd zrzuca winę za swoją opieszałość ws. kolei na marszałka? (WIDEO)

O problemach na kolei piszemy na naszych łamach od kilku miesięcy. Niestety niewiele zmieniło się na lepsze. Fot. archiwum LCI
Co się dzieje na kolei? Dlaczego zarząd województwa musi odpowiadać za bałagan w państwowej spółce Polregio? Co z elektryfikacją linii 203, która byłaby uzdrowieniem sytuacji dla pasażerów na linii Krzyż – Gorzów – Kostrzyn? Na obietnicach obecnie rządzących się skończyło. O tym wszystkim w programie Region Północ. Powiemy także o 10-leciu szpitalnej spółki w Gorzowie i o trudnej sytuacji przedsiębiorców. Gościem programu jest wiceprzewodniczący lubuskiego sejmiku Jerzy Wierchowicz.

W magazynie na początek o frustrującej sytuacji na kolei i słusznym oburzeniu pasażerów. Pociągi są odwoływane, spóźnione i brakuje komunikacji zastępczej. Zarząd województwa lubuskiego ma związane ręce, bo państwowy przewoźnik nie daje rady zrealizować warunków umowy, kolejne zarządy, wydłużone procedury i chaos spowodowały, że Polregio została wezwana do natychmiastowej jej realizacji. Inaczej zostanie rozwiązana. Winą za ten stan rzeczy wojewoda i radni PiS obarczają marszałek, tymczasem głównym problemem np. na linii 203 jest to, że nie jest ona zelektryfikowana. Mimo obietnic partii rządzącej sprzed kilku lat projekt elektryfikacji nadal leży w rządowej zamrażarce. -Tymczasem 70% linii w lubuskiem nadal jest obsługiwana jedynie przez pojazdy spalinowe. Tych nie chcą już nawet produkować, a zdobycie kolejnego pojazdu, który miałby usprawnić sytuację graniczy z cudem. Mimo wszystko zarząd pozyska dwa. Zarząd ma ograniczone pole manewru w tej sprawie. Nawoływanie do zerwania umowy są bezsensowne, bo rodzi się pytanie, co dalej – mówi Jerzy Wierchowicz, który interweniował w sprawie elektryfikacji jeszcze kilka lat temu – przez te osiem lat nie udało się partii rządzącej załatwić nic w tej sprawie, a miało być na to środki. Obarczanie samorządu województwa w tej sprawie jest nie na miejscu – dodaje wiceprzewodniczący lubuskiego sejmiku.

W programie także o rocznicy 10-lecia szpitalnej spółki w Gorzowie Wlkp. Przypomnijmy. Był najbardziej zadłużonym w Polsce, dług sięgał 320 mln zł, a komornicy zabierali miesięcznie kilka mln zł z konta województwa lubuskiego na spłatę zobowiązań, pod znakiem zapytała stała wtedy przyszłość lubuskiego. – Byłem jednym z inicjatorów apelu, aby połączyć wszystkie środowiska w sprawie ratowania szpitala, bo te 10 lat temu nie było pełnej zgody na działania Pani marszałek nawet w partii rządzącej. Dzisiaj widzimy, jak szpital się rozwija dzięki sprawnemu zarządowi. Szkoda, że napotyka na problemy w rozszerzaniu działalności kardiochirurgii, czy Centrum Zdrowia Psychicznego, to jest zdrada stanu wg. mnie. Trzeba robić wszystko, by te usługi rozwijać – mówi Wierchowicz.

W programie również relacja ze spotkania dla przedsiębiorców w ramach cyklu śniadań biznesowych organizowanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego i ważne wskazówki, co należy zmienić w prawie, by gospodarka ruszyła z kopyta.

Zapraszamy do obejrzenia programu:

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content