Gorzowska debata przedwyborcza PO-PiS. Krystyna Sibińska kontra Elżbieta Płonka. (WIDEO)

Jak uleczyć służbę zdrowia, co zrobić, by koleje w Lubuskiem wjechały na dobre tory? Komentarze do agresji wobec posłanek opozycji. Czy w Polsce łamane są prawa kobiet? W Naszej Lubuskiej Polityce debata z udziałem poseł Elżbiety Płonki, kandydatki do Sejmu z Prawa i Sprawiedliwości oraz Krystyny Sibińskiej, kandydatki do Sejmu z Koalicji Obywatelskiej. – Skoro jest tak dobrze, jak mówi PiS, to czemu jest tak źle, jak to przedstawia KO?

Zapraszamy do obejrzenia debaty:

Czy to nam wychodzi na zdrowie?


Pierwszy blok dotyczył sytuacji w lubuskiej i ogólnopolskiej służbie zdrowi. -Jeśli chodzi o województwo lubuskie to jest się czym chwalić – twierdzi Krystyna Sibińska, posłanka PO przytoczyła wiele przykładów. Od oddłużenia gorzowskiej lecznicy i nowe inwestycje w szpitalu, po kształcenie medyków, na centrum geriatrii kończąc. -Lubuskie dobrze sobie radzi w tej sferze, gorzej jest ze służbą zdrowia w całym kraju. Limity wprowadzone przez NFZ powodują, że w szpitalach są duże kłopoty. Jednym z konkretów w naszym programie jest zniesienie tych limitów. Słyszymy, że są ogromne kolejki do specjalistów. Chcemy wprowadzić odpowiedni system rejestracji i przypomnień do pacjentów, by nie tworzyć ich sztucznie – wymieniała posłanka. Mówiła też o bonie stomatologicznym dla dzieci, który chce wprowadzić Koalicja Obywatelska, który ma być do wykorzystania także w prywatnych gabinetach. – W usługach realizowanych w stomatologii na NFZ jest tragicznie, są ograniczone środki i usługi. Przywrócimy też finansowanie procedury in-vitro z budżetu państwa, obecnie program jest współfinansowany przez wiele samorządów, w tym region lubuski i gorzowski magistrat. Tymczasem to jest zadanie państwa – podkreśliła Krystyna Sibińska.

-Z pewnością nie jest tak źle, jak mówi Pani poseł – ad vocem podkreśliła posłanka PiS Elżbieta Płonka. Dlaczego? – Zwiększyliśmy nakłady na ochronę zdrowia, to 165 mld złotych. To nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia, ale nie tylko. To także fundusz medyczny. Obecnie problemem służby zdrowia, jest brak dobrej kadry medycznej. Zwiększyliśmy możliwości kształcenia i jego jakość- mówiła Elżbieta Płonka i dodała – Zreformowaliśmy psychiatrię dziecięcą i podnieśliśmy poziomy leczenia. Przeznaczyliśmy miliony na sprzęt, diagnostykę, modernizację SOR-ów z jednego z funduszy medycznych – wyliczała posłanka o odniosła się do kwestii tzw. ryczałtów w służbie zdrowia. – Szpitale dostają wyrównanie – zapewniała posłanka PiS.


PiS mnoży fundusze medyczne – konstatowała posłanka Krystyna Sibińska – Te pieniądze trafiają w różne ręce, m.in. przestępców. Mieliśmy przykład respiratorów, maseczek. Pani poseł mówi o funduszach i podfunduszach, one są stworzone dlatego, żeby pieniądze wypływały kanałami poza budżetem państwa. PiS na prawo i na lewo wydaje środki np. z funduszu covidowego – zarzuciła Krystyna Sibińska, czemu stanowczo zaprzeczyła posłanka PiS wyjaśniając, że fundusze są na specjalne potrzeby, które nie zawsze realizuje NFZ. Dyskusję wzbudził też temat psychiatrii.

-Mówi Pani o reformowaniu psychiatrii, dlaczego mimo tego nie ma zgody na poszerzenie działalności Centrum Zdrowia Psychicznego przy gorzowskiej lecznicy i nie ma zgody na kontrakt dla kardiochirurgii? Pytała posłanka Sibińska – O poszerzeniu działalności placówek decydują przede wszystkim konsultacji, wojewódzki i krajowy, nie politycy i niech tak zostanie, wierzymy specjalistom – odpowiedziała stanowczo Elżbieta Płonka.


Kolej na kolej


Mieszkańcy Gorzowa i okolic skarżą się na kolejowy chaos i mają dość. – Zaniedbania sięgają wielu lat wstecz. Za część połączeń odpowiadają samorządy, my przekazaliśmy im w tym roku około 14 mld złotych na infrastrukturę. Odbudowaliśmy przystanki, dworce kolejowe, chcemy zbudować szybką kolej w całym kraju. Kolejowy plan odbudowy przewiduje ogromne środki na odbudowę połączeń i skomunikowanie z Centralnym Portem Komunikacyjnym. – chwaliła działania rządu posłanka PiS. – Budowanie przystanków nie poprawi komunikacji – tłumaczyła posłanka Krystyna Sibińska. Przypomniała, że elektryfikacja linii 203 został odłożona na półkę przez PiS. – Większość linii w regionie lubuskim obsługują pojazdy spalinowe, je trudno już zamówić. Samorząd jest organizatorem przewozów, jednak połączenia regionalne obsługuje spółka skarbu państwa Polregio. Odbieram mnóstwo interwencji, które kieruję do Urzędu Transportu Kolejowego. Tak dalej być nie może. Państwo ani razu nie interweniowaliście w tej sprawie i nie wywieraliście nacisku na rząd, na Polregio, tylko zrzucacie winę na samorząd – mówiła Krystyna Sibińska. – Czekamy na swoją kolejkę – tak o elektryfikacji linii 203 na liście rezerwowej mówiła posłanka Elżbieta Płonka. – Inne województwa poradziły sobie z zarządzaniem przewozami regionalnymi, powołując np. spółkę, w lubuskiem zarządzają tą sferą politycy z Urzędu Marszałkowskiego – zarzuciła posłanka PiS.

Los kobiet


Ostatnim blokiem debaty była sytuacja kobiet w Polsce. Najwięcej emocji wzbudziły ataki agresji wobec polityczek opozycji i zatrzymanie posłanki Kingi Gajewskiej. – Dziwi mnie brak reakcji marszałek Witek, bo został naruszony immunitet poselski. Rząd PiS doprowadził do sytuacji, w której kobiety są tłamszone, odbiera się im prawo wyboru. Mam nadzieję, że to właśnie one obalą ten rząd. Koalicja Obywatelska chce przywrócić kobietom prawo wyboru we wszystkich dziedzinach życia i poczucie zdrowotnego bezpieczeństwa. Proponujemy też m.in. świadczenie w postaci tzw. babciowego, by mogły wrócić do pracy – wyliczała K.Sibińska – Polskie kobiety mają w Polsce dobrze, są szanowane, jest ustawa antyprzemocowa. Przestępczość w naszym kraju w stosunku do kobiet jest znikoma – stwierdziła posłanka PiS Elżbieta Płonka i podkreśliła, że marzeniem kobiety jest macierzyństwo. -Wprowadziliśmy 500+, obniżyliśmy wiek emerytalny, wydłużyliśmy jeszcze urlop macierzyński – wyliczała. Jak odbiera zatrzymanie posłanki Gajewskiej? – Trzeba przeanalizować postępowanie policji – spuentowała posłanka PiS.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content