Odpowiedź kuratorium ws. agitacji wyborczej w szkołach

Prawybory w II LO w Gorzowie Wlkp., 3 października 2023 r. Fot. II LO
Jak już pisaliśmy na łamach naszego portalu, II Liceum Ogólnokształcące w Gorzowie Wlkp. na początku października zorganizowało prawybory. Miażdżącą przewagą wygrała w nich Koalicja Obywatelska. PiS na szarym końcu. Dzień później kuratorium oświaty, kierowane przez żonę działacza PiS Ewę Rawę, wydało komunikat o zakazie agitacji w szkołach. Zebraliśmy komentarze do tej sytuacji. Szkoła nie chce komentować sprawy. Otrzymaliśmy odpowiedź kuratorium, z której ciężko cokolwiek zrozumieć. Czy to jest odpowiedź na zadanie pytania?

Prawybory w II Liceum Ogólnokształcącym to już historia i tradycja i to od 30 lat. -Jest o działanie o charakterze patriotycznym. Uczymy młodzieży postawy obywatelskiej. Nikogo nie zmuszamy do udziału w prawyborach, ale chcemy pokazać, że mają wpływ na to, co dzieje się w naszym kraju. Chcemy zorientować się, jak młodzież postrzega rzeczywistość. Nauczyciele również mogą wziąć udział w prawyborach – mówiła podczas organizacji prawyborów Grażyna Szczepańska, wicedyrektorka II LO w Gorzowie Wlkp.

PiS przegrywa – jest reakcja

Wyniki wśród uczniów
Koalicja Obywatelska – 46,3% (243 głosy)
Nowa Lewica – 18,8% (99 głosów)
Konfederacja – 10,3% (54 głosy)
Trzecia Droga – 9,9% (52 głosy)
Prawo i Sprawiedliwość – 6,8% (36 głosów)
Bezpartyjni Samorządowcy – 3,3% (19 głosów)
Głosy nieważne: 22
Wyniki wśród nauczycieli i pracowników:
Koalicja Obywatelska – 49% (24 głosy)
Prawo i Sprawiedliwość – 24,5% (12 głosów)
Trzecia Droga – 10,2% (5 głosów)
Lewica – 8,1% (4 głosy)
Konfederacja – 8,1% (4 głosy)
Na Bezpartyjnych Samorządowców 0 głosów.
Głosy nieważne: 1

FREKWENCJA:
Uczniowie: 72% (526/727)
Nauczyciele i pracownicy 50% (50/100)
Dzień po prawyborach komentowanych szeroko w mediach społecznościowych uczniów, lubuska kuratorka oświaty (prywatnie żona działacza i byłego radnego PiS) wydaje komunikat w którym przypomina, iż zgodnie z art. 108 § 2 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. – Kodeks Wyborczy (Dz. U. z 2022 r. poz. 1277, z późn. zm.) zabroniona jest agitacja wyborcza na terenie szkół wobec uczniów. Jak stanowi art. 108 § 3 tej ustawy za agitację wyborczą nie uznaje się prowadzonych przez szkołę zajęć z zakresu edukacji obywatelskiej polegającej na upowszechnianiu wśród uczniów wiedzy o prawach i obowiązkach obywateli, znaczeniu wyborów w funkcjonowaniu demokratycznego państwa prawnego oraz zasadach organizacji wyborów. Zatem za agitację wyborczą należy uznać organizację w szkole prawyborów, polegających m.in. na prezentacji uczniom programów partii politycznych, biorących udział w wyborach, i głosowaniu przez uczniów na te partie.
W szkole usłyszeliśmy, że nikt nie będzie komentował komunikatu organu kontrolnego. Jak ustaliliśmy dyrekcja została wezwana na spotkanie w celu ustalenia, czy przy prawyborach nie pomagała liceum jakaś organizacja pozarządowa. Tego w historii II LO w Gorzowie Wlkp. nie było nigdy.
W trybie dostępu do informacji publicznej poprosiliśmy o wyjaśnienie w Lubuskim Kuratorium Oświaty.

  1. Dlaczego prawybory w szkole nie zostały uznane za formię szerzenia wiedzy o ustroju państwa oraz propagowania postaw obywatelskich?
  2. Na jakiej podstawie zostały uznane za agitację?
  3. Czy Kuratorium ma wiedzę o jakichś działaniach stricte agitacyjnych wśród młodzieży, które towarzyszyły temu wydarzeniu?
  4. Jeśli tak, to jakie formy działań agitacyjnych (ze strony kandydatów) miały tam miejsce?

W odpowiedzi Lubuska Kurator Oświaty Ewa Rawa powołuje się na prawo oświatowe.

“W związku z tym kurator przypomniał w komunikacie z 4 października, iż zgodnie z prawem oświatowym zabroniona jest agitacja wyborcza na terenie szkół wobec uczniów. Jak stanowi art. 108 § 3 tej ustawy za agitację wyborczą nie uznaje się prowadzonych przez szkołę zajęć z zakresu edukacji obywatelskiej polegającej na upowszechnianiu wśród uczniów wiedzy o prawach i obowiązkach obywateli, znaczeniu wyborów w funkcjonowaniu demokratycznego państwa prawnego oraz zasadach organizacji wyborów. Zatem za formę szerzenia wiedzy o ustroju państwa oraz propagowanie postaw obywatelskich, w opinii kuratora, należy uznać działania szkoły, które nie odnoszą wprost do kampanii wyborczej prowadzonej przez zarejestrowane partie polityczne.”

Wiem, że nic nie wiem

W odpowiedzi lubuskiej kurator ani słowa o szkolnych prawyborach. W komunikacie z 4 października na stronie kuratorium to słowo padło: “Zatem za agitację wyborczą należy uznać organizację w szkole prawyborów, polegających m.in. na prezentacji uczniom programów partii politycznych, biorących udział w wyborach, i głosowaniu przez uczniów na te partie” czytamy. Nijak się ma to do zadanych przez nas pytań.

Czy należy uznać, że prawybory w II LO wg. kuratorki odnosiły się wprost do kampanii prowadzonej przez zarejestrowane partie polityczne i naruszały zakaz agitacji wyborczej? Trudno określić, czy z tej odpowiedzi to właśnie wynika.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Zarząd województwa w komplecie (FOTO)

Pierwsze posiedzenie sejmiku lubuskiego nowej kadencji rozłożone było na trzy posiedzenia, ale ostatecznie udało się skompletować pięcioosobowy zarząd. Do Marcina Jabłońskiego, Grzegorza Potęgi i Sebastiana

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content