Święto Słowa, czyli Proza Poetów – Festiwal Literacki im. Anny Tokarskiej po raz 13. w Bibliotece Norwida (WIDEO)

Rozmowa z Andrzejem Buckiem, dyrektorem Biblioteki Norwida
for. LCI
Spektakle, debiuty literackie, projekcje filmów, wystawy malarskie i wiele innych! Już 15 listopada po raz kolejny wystartuje Festiwal Literacki im. Anny Tokarskiej – Proza Poetów. O szczegółach imprezy rozmawiamy z Andrzejem Buckiem, dyrektorem Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. C. Norwida w Zielonej Górze, która jest organizatorem tego wydarzenia.

– W tym roku jest to wydarzenie szczególne, bo mija 10 lat od śmierci zielonogórskiej, ale też i lubuskiej poetki, Anny Tokarskiej – wspomniał podczas wywiadu w studiu LCI dr Andrzej Buck –  którą krytyka uważa chyba za najciekawsze zjawisko jeśli chodzi o tworzenia poezji w Zielonej Górze. Ania była też wiele lat sekretarzem literackim Lubuskiego Teatru, wspaniały człowiek… W tym roku szczególnie będziemy sięgać do jej twórczości, a także do tego, do czego ta twórczość inspirowała, stąd też formuła festiwalu ma charakter takiej syntezy, integracji wielu sztuk, bo jesteśmy i w klasycznym spotkaniu autorskim – w tym roku gościem specjalnym naszego festiwalu będzie Ewa Lipska, znakomita poetka. Będziemy w sposób szczególny rozmawiać  o najnowszym tomie, który teraz się ukazał tej autorki pt. „Wariacje Goldbergowskie”. To będzie też ciekawe zdarzenie, bo spotkanie poprowadzi ks. Andrzej Draguła, profesor zaprzyjaźniony  poetką, ale też krytyk sztuki, bo Andrzej jest takim człowiekiem szerokich horyzontów, jeśli chodzi o sztukę.  Z drugiej strony młodsze pokolenie – np. Tomasz Różycki, spotkanie odbędzie się 21 grudnia, spotkanie wieńczące nasz festiwal. Skupimy uwagę na jego najnowszym tomie pt. „Ręka pszczelarza” – zapraszał dyrektor Norwida.

–  Festiwal to także wernisaż, spektakle teatralne i…

– Wysyp publikacji – podkreślał Andrzej Buck. – Biblioteka Norwida, nasze wydawnictwo Pro Libris w sposób szczególny przyczynia się do stworzenia szansy debiutu. Mamy taki cykl Debiut literacki Pro Libris – i w tym roku ten konkurs został po raz 7. został rozstrzygnięty i pojawią  się dwie nowe książki – prozatorska i poetycka, a także nowy numer naszego kwartalnika literacko-społecznego, kulturalnego Pro Libris.

– Warto powiedzieć też o dwóch ciekawych inicjatywach wydawniczych, syntetyzujących literaturę naszego regionu. Spodziewam się, że będzie to ciekawe, ważne wydawnictwo, a myślę tu o „Antologii poezji lubuskiej”, którą przygotowują dwie znakomite autorki: prof. dr hab. Małgorzata Mikołajczak i dr Mirosława Szott. To będzie antologia obejmująca poetów tworzących na Ziemi Lubuskiej w latach 2007-2022, czyli przez ten ostatni okres.  Ukaże się też „Antologia dramatu zielonogórskiego” –  mamy za sobą dwie antologie dramatu lubuskiego, a tym razem nastąpiła zmiana w tym pomyśle sięgania do tego gatunku, który nie często  był hołubiony przez nasze teatry,  a przede wszystkim dramat jako książka, do czytania taka, bo formuła kontaktu z tym gatunkiem jest możliwa – tłumaczył dyrektor, który jest autorem opracowania antologii. –   okazuje się, że jest wielu autorów tu mieszających, którzy tworzą dla teatrów w całej Polsce. Też warto powiedzieć, że nasze teatry, zarówno gorzowski Osterwy, jak i Lubuski Teatr, zmawiały u autorów lubuskich, dramaturgów, tu mieszkających, teksty, jak choćby „Zapach Żużla” czy „Pokropek”. Wydanie tych antologii wiąże się z ciekawymi spotkaniami, chcemy podczas promocji antologii poezji lubuskiej sprowokować wszystkich autorów, którzy zajmują się poezją tutaj, na szeroko pojętej Ziemi Lubuskiej. To mogą być bardzo ciekawe spotkania – mówił Andrzej Buck.

Bogaty program

Będzie dużo teatru – zarówno „czytanego” – LETNI DZIEŃ Jona Fosse, laureata Literackiej Nagrody Nobla 2023 za nowatorskie sztuki i prozę, dające wyraz temu, co niewypowiedziane w reż. Tomasz Mana w cyklu Czytelnia Dramatu, a także spektakle: ZEMSTA w wykonaniu aktorów Teatru  Księżnej Doroty Żagańskiego Pałacu Kultury oraz HISTORIA JAKUBA – monodram,  w roli głównej: Łukasz Lewandowski.

Festiwal Proza Poetów to także… wernisaże – OBRAZY WIERSZAMI MALOWANE  oraz DO TRZECH RAZY SZTUKA – wernisaż wystawy malarstwa trzech znanych artystów z dziedziny malarstwa, rozrywki oraz muzyki oraz konwersatorium bibliotekoznawcze prof. dr hab. Wojciech Ligęza (Uniwersytet Jagielloński), Wisławy Szymborskiej fascynacje filmowe, projekcja filmu dokumentalnego  Larysa Kadochnikova „Wojna” oraz m.in. spacer poetycki drogami Anny Tokarskiej – szlakiem poetki, na wędrówkę wspomnień zaprasza dr Mirosława Szott.

– Myślę, że to święto literatury – święto słowa w szerokim kontekście – podkreślał dr Andrzej Buck. – Proza poetów, taką nazwę wymyśliłem 13 lat temu, kiedy był zamysł, żeby podczas festiwalu te różne aspekty tworzenia były obecne. To wszystko, co inspiruje tworzenie i co pokazuje, jakie mogą być formy konkretyzacji… W bibliotece staramy się w tej nowej funkcji, jaka jest przypisana na wzór skandynawski bibliotekom – biblioteka jako miejsce spotkań –  staramy się nie tylko gromadzić, opracowywać,  udostępniać szeroko pojęte zbiory na różnych nośnikach, ale chcemy też w gmachu biblioteki rozmawiać o słowie.

Zapraszamy do obejrzenia rozmowy:

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content