15-lecie partnerstwa lubusko – saksońskiego. Spotkanie marszałka Jabłońskiego z premierem Kretschmerem w Weisswasser (WIDEO)

Marszałek Marcin Jabłoński (z lewej) i premier Michael Mretschmer (z prawej) spotkali się na debacie z młodzieżą z Saksonii i Lubuskiego. Fot. Paweł Wańczko/Lubuskie.pl
Najlepszym podsumowaniem zmian się na polsko-niemieckim pograniczu, które zaszły w ostatnich latach jest wypowiedź młodej gubinianki, która była zadziwiona kontrolami na przejściu granicznym. Panel dyskusyjny w Weißwasser był elementem obchodów rocznicy nawiązania współpracy między Wolnym Krajem Saksonią i regionem lubuskim.

Zapraszamy do relacji wideo:

Oczywiście współpracowano już wcześniej, ale 19 listopada 2008 r. w Zielonej Górze podpisano „Wspólne Oświadczenie o współpracy pomiędzy województwem lubuskim a Wolnym Krajem Związkowym Saksonią”. Sygnatariuszami dokumentu byli marszałek Marcin Jabłoński i ówczesny premier Saksonii Stanislaw Tillich.

– 15-lecie partnerstwa jest okazją do podsumowania naszych osiągnięć i podziękowań za przyjazne relacje. Od 2008 roku zrealizowaliśmy wiele wspólnych projektów i inicjatyw w różnych dziedzinach, takich jak nauka, dziedzictwo kultury, turystyka, ochrona środowiska czy bezpieczeństwo publiczne – wymienił lubuski marszałek.

Przeszłość na celowniku

Spotkanie odbyło się w ratuszu w Weißwasser i co ważne bez częstego zadęcia, tasiemcowych przemówień i szampana. W sumie przeszłości poświęcono niewiele miejsca, dyskutując raczej o obecnej sytuacji i przyszłości.

– Uważam, że wiele już osiągnęliśmy, a i przyszłość rokuje bardzo dobrze – mówił premier Saksonii Michael Kretschmer. – Powinniśmy szukać tego, co nas łączy, a nie dzieli, a takich wspólnych punktów i szans jest wiele i liczę, że będzie ich coraz więcej. Sporo mówimy o współpracy politycznej, o Parku Mużakowskim i Łuku Mużakowa, o inicjatywach tutaj, na pograniczu saksońsko-lubuskim. Ale też powstaje nowa fabryka Marcedesa w Jaworze, co wpłynie na rozwój regionów po obu stronach granicy.

Łamanie stereotypów

To właśnie na pograniczu saksońsko-lubuskim zrealizowany został projekt, który urósł do roli symbolu. Współpraca na pograniczu rozpoczęła się bowiem od wspólnej rewolucji w Parku Mużakowskim, który dzięki temu trafił na listę UNESCO. Również w Łęknicy prowadzony jest wspólny projekt tworzenia geoparku Łuk Mużakowa, który wspierać ma pierwsze na polsko-niemieckim europejskie ugrupowaniu współpracy terytorialnej. O tych dwóch inicjatywach mówili zarówno członek zarządu województwa Tadeusz Jędrzejczak, jak i burmistrz Weißwasser Torsten Pötzsch. Obaj również podkreślali zmiany w postrzeganiu sąsiadów i przełamywaniu stereotypów.

Budująca była debata pt. „Trzymamy się razem – dla dobrej przyszłości w Europie”, która odbyła się w sali posiedzeń ratusza w Weißwasser z udziałem premiera, marszałka oraz młodych ludzi z Saksonii i Lubuskiego. Budująca, gdyż widać było, że młodzież ta jest pokoleniem, które wyrosło już bez granicznych zasieków, traktuje granice jak linie na mapie. Rozmawiano o ważnych problemach jak nielegalna emigracja, przyszłość Unii Europejskiej, tolerancja, ale również o bardziej przyziemnych jak nauka języka sąsiada, czy połączenia komunikacyjne.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content