HIV to realny problem. Młodzież dowiedziała się więcej o chorobie (GALERIA)

Fot. Dariusz Nowak
Od kilku lat tendencja zachorowań na HIV w Lubuskiem jest wzrostowa. Tylko w 2022 r. chorobę stwierdzono u 72 osób. W zmianie sytuacji mają pomóc spotkanie takie, jak to w urzędzie marszałkowskim. Zorganizowano je z myślą o lubuskiej młodzieży. W wydarzeniu wzięło udział kilkaset osób.

Zgodnie z kalendarzem Światowy Dzień AIDS przypada 1 grudnia, ale jego obchody w urzędzie marszałkowskim odbyły się dzisiaj. Eksperci spotkali się z młodzieżą z miejskich szkół i jak podkreślali, to jedna z nielicznych okazji w trakcie roku na przekazanie wiedzy mogącej uratować życie, a dotyczącej właśnie wirusa HIV oraz AIDS.

– Badania pokazują, że coraz więcej młodych osób zaraża się HIV, a w Polsce edukacja seksualna  jest na beznadziejnym poziomie. Młodzi ludzie nie mają praktycznie dostępu do odpowiedniej wiedzy. Mogą korzystać z internetu, ale wszyscy wiemy, jakie czasami tam są informacje – zżyma się doktor Joanna Dec-Pietrowska z Collegium Medicum Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Właśnie dlatego obchody w urzędzie marszałkowskim były skierowane przede wszystkich do uczniów. – Najlepiej krzewić wiedzę w młodych mózgach. Młodzi są dopiero na początku podejmowania różnych zachowań, czasem także tych ryzykownych. Im wcześniej się wyedukują tym większą będą mieli świadomość, co pozwoli im uniknąć wielu groźnych sytuacji – wyjaśnia Dec-Pietrowska.

Obchody Światowego Dnia AIDS zorganizował urząd marszałkowski i Towarzystwo Rozwoju Rodziny. Od lewej: doktor Joanna Dec-Pietrowska z Collegium Medicum UZ, Mariusz Matysik, szef TRR i Grzegorz członek zarządu woj. lubuskiegoPotęga Fot. Dariusz Nowak

W spotkaniu w  urzędzie marszałkowskim wzięło udział ponad 100 uczniów z zielonogórskich szkół. Jak sami przyznają, do tej pory nie mieli dużego dostępu do informacji związanych z chorobą HIV oraz AIDS. – Coś niecoś się słyszało, ale nikt specjalnie takiej wiedzy nie starał mi się przekazać. Wiem, że choroba istnieje, przenosi się drogą płciową, ewentualnie przez krew. Cieszę się, że mam okazję dowiedzieć się o tym więcej, bo chcę być zdrowa. Lepiej zapobiegać niż leczyć – twierdzi Nadia Galas, uczennica jednej z miejskich szkół.

– To nie będzie pierwsza styczność z wiedzą o HIV, ale na pewno pierwsza taka kompletna. Do tej pory otrzymywałem raczej strzępki podstawowych informacji. Chętnie dowiem się więcej – dodaje Emilia Pluskota z Liceum Sztuk Plastycznych w Zielonej Górze.

O tym, że problem HIV jest faktyczny, a nie teoretyczny świadczą liczby. Tylko w zeszłym roku w Lubuskiem zachorowały 72 osoby, a mówimy tu tylko o przypadkach zdiagnozowanych.

W spotkaniu wzięło udział ponad 100 uczniów lokalnych szkół Fot. Dariusz Nowak
Towarzystwa Rozwoju Rodziny zapewnia dostęp do anonimowych badań

Organizację obchodów światowego dnia AIDS od lat wspiera urząd marszałkowski. Urzędnicy aktywnie włączają się organizację wydarzenia i promowanie odpowiednich postaw zdrowotnych. Nie inaczej było w tym roku, co potwierdza m.in. obecność na sali członka zarządu województwa lubuskiego Grzegorza Potęgi.

– Dzisiaj otrzymacie wiedzę o HIV i AIDS. To treści dotyczące odpowiedzialności za własne zdrowie oraz życie. Wciąż istnieje potrzeba budowania świadomości społecznej, dotyczącej ryzykownych zachowań mówił do młodzieży Grzegorz Potęga.

Spotkanie nie odbyłoby się bez pomocy Towarzystwo Rozwoju Rodziny. To do tej organizacji mogą zgłosić się nie tylko osoby, które chcą poszerzyć swoją wiedzę o HIV, ale także wykonać w badania w kierunku choroby. – Jesteśmy jedynym podmiotem w województwie, które prowadzi punkt anonimowego, darmowego testowania w kierunku HIV. W punkcie doradca przeprowadzi tzw. rozmowę okołotestową, oszacuje ryzyko i zdecyduje, czy warto wykonać test. Nie poznajemy danych osoby badanej, nie żądamy żadnych dokumentów – tłumaczy Mariusz Matysik, przewodniczący zielonogórskiego oddziału Towarzystwo Rozwoju Rodziny.

Punkt TRR znajduje się w przychodni Aldemed w Zielonej Górze przy ul. Niepodleglości 1 w pokoju 110 lub 111. Działa w każdy wtorek i czwartek w godz. 16:00 – 18:00.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Lewica pokazała „jedynki” do sejmiku

Lubuska Lewica postawiła na znane nazwiska w wyborach do sejmiku województwa. O kolejną kadencję powalczą Elżbieta Jaworska, Tadeusz Jędrzejczak i Sławomir Muzyka. „Jedynką” w pozostałych

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content