Lubuskie celuje w innowacje i bycie “smart” (WIDEO)

Marszałek Marcin Jabłoński / Fot. Łukasz Wawer, LCI
Park Technologii Kosmicznych ma być „epicentrum” działań związanych z lubuskimi innowacjami – mówił marszałek Marcin Jabłoński, podczas konferencji naukowej poświęconej nowoczesnym technologiom i kierunkom, w jakim w tym zakresie będzie zmierzać Lubuskie.

Mnóstwo znamienitych gości pojawiło się dziś w Parku Technologii Kosmicznych, w ramach Lubuskiego Forum Informacji, konferencji naukowej „Od innowacji regionalnych, globalnych do kosmicznych” oraz przy okazji otwarcia Centrum B+R, adresowanego samorządom oraz organizacjom pozarządowym z województwa lubuskiego.

Wydarzenie rozpoczął wykład wprowadzający, poprowadzony zdalnie, zza oceanu, przez profesora Marka Michalskiego z Uniwersytetu w Waszyngtonie.

– Dlaczego innowacje przełomowe są dziś tak ważne i kluczowe? Ponieważ napędzają postęp społeczeństwa, gospodarki ale też technologii. Dlatego tak ważna jest rola startupów w XXI wieku, bo przedstawiają innowacyjne podejście do biznesu, opierają się na technologiach cyfrowych, na automatyzacji i nowoczesnych modelach działalności gospodarczej – mówił.

– W dobie postindustrialnej rewolucji innowacje zmieniają sposób, w jaki możemy pracować. To, co dziś robimy jest ważniejsze, niż to, co produkujemy – podkreślał.

Znaleźć swoje miejsce

– Każda okazja jest dobra by mówić o innowacjach – komentował Marszałek województwa lubuskiego Marcin Jabłoński podkreślając, że PTK jest zdecydowanie właściwym miejscem do takich rozmów. – To wynik świadomego działania samorządu województwa, ogromny projekt który ma być takim „epicentrum”, wokół którego ma ogniskować się działania związane z innowacjami – wyjaśniał.

– Liczymy na to, że taki region jak Lubuskie, kompaktowy, bez kompleksów, z dużymi ambicjami, będzie w stanie znaleźć swoje miejsce w gospodarczym krwioobiegu. Stoczni nie zbudujemy, kopalni też nie będzie, bo dbamy o środowisko, więc musimy być smart, czyli mądrzy, sprytni, inteligentni i nowatorscy. To pozwoli nam wstrzelić się różnego rodzaju luki – komentował.

Plan do 2030

Podczas konferencji sporo miejsca poświęcono lubuskim planom w zakresie innowacji i kierunkom rozwoju nowoczesnych technologii. To ważne, co podkreślał Jarosław Flakowski, dyrektor Departamentu Rozwoju i Innowacji w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubuskiego. – W 2022 udało nam się przyjąć dokument pod nazwą „Program Rozwoju Innowacji Województwa Lubuskiego” z perspektywą do roku 2030. To dokument, który określa ramy realizacji przedsięwzięć innowacyjnych w naszym regionie – wyjaśniał.

Jak zaznaczył Flakowski, dokumentu takiego wymagała Komisja Europejska podczas procesu budowania programu Fundusze Europejskie dla Lubuskiego na lata 2021 – 2027.

Po uruchomieniu – marketing

Sam Park Technologii Kosmicznych jest jeszcze w fazie rozruchu, ale już w przeciągu kilku, kilkunastu tygodni zacznie pełnić rolę, o której wcześniej wspominał marszałek Jabłoński.

– Mamy już zakupioną całą aparaturę, trwają ostatnie dostawy, przed nami instalacje tego sprzętu. Niektóre urządzenia już to przeszły – wyjaśniał prezes PTK, prof. Marek Banaszkiewicz. – Następny etap to szkolenie tych, którzy będą ten sprzęt obsługiwać. W pierwszej kolejności będą to osoby z instytucji partnerskich – mówił.

Po etapie uruchamiania PTK, w przeciągu paru najbliższych miesięcy, ruszy akcja marketingowa ukierunkowana m.in. na sektor kosmiczny w Polsce, by przedsiębiorcy dowiedzieli się, jakie możliwości oferuje Park w Kisielinie.

– Oczywiście naszym głównym celem jest uruchamianie tu innowacyjności kosmicznej w Lubuskiem. Chcemy mieć tu startupy, firmy, które do tej pory nie zajmowały się przemysłem kosmicznym, a także firmy, które chcą rozszerzyć swoją działalność, a tu będą mieć ku temu narzędzia – skwitował szef PTK.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content