Prof. Maria Mrówczyńska z Uniwersytetu Zielonogórskiego – wiceministrem w resorcie nauki

Prof. Maria Mrówczyńska / Fot. Paweł Wańczko, lubuskie.pl
Prof. Maria Mrówczyńska, prorektorka Uniwersytetu Zielonogórskiego odebrała dziś (19 grudnia) nominację na podsekretarza stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Do obowiązków nowej wiceministry należeć będzie m.in. nadzór nad Narodowym Centrum Badań i Rozwoju.

Okazuje się, że nominacja prof. Mrówczyńskiej na stanowisko wiceministra nastąpiła z rekomendacji świeżo upieczonego posła i szefa ludowców w naszym regionie, Stanisława Tomczyszyna.

Były wicemarszałek zaznacza, że taki ruch to szansa i wyróżnienie nie tylko dla zielonogórskiej uczelni, ale całego województwa lubuskiego. – Wierzę w umiejętności i kompetencje prof. Mrówczyńskiej – podkreśla poseł Tomczyszyn. – Pojawiła się szansa na przedstawiciela Lubuskiego w resorcie, więc skorzystaliśmy. Z całą pewnością zyska na tym całe nasze środowisko akademickie – mówi.

Prof. Mrówczyńska jest stałą i aktywną uczestniczką Lubuskich Forów Innowacji oraz Kongresów Gospodarczych – wydarzeń organizowanych przez Departament Rozwoju i Innowacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego.

Za swoją działalność naukowo-badawczą otrzymała tytuł Kobiety Roku Województwa Lubuskiego. Nagrodę przyznano podczas XIII Kongresu Kobiet, 1 października 2022. 

Obowiązki prof. Marii Mrówczyńskiej na Uniwersytecie Zielonogórskim przejmie prof. dr hab. inż. Justyna Patalas-Maliszewska, dotychczasowa dyrektor Instytutu Inżynierii Mechanicznej.

Biogram dr hab. inż. Marii Mrówczyńskiej, prof. UZ

Urodziła się w 1974 roku w Zielonej Górze. W 1999 roku ukończyła Wydziała Melioracji i Inżynierii Środowiska Akademii Rolniczej we Wrocławiu, kierunek geodezja i kartografia. W 2006 na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej obroniła rozprawę doktorską, a w 2013, również na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej, na podstawie rozprawy habilitacyjnej stanowiącej zwarty cykl publikacji oraz oceny dorobku naukowego, uzyskała stopień naukowy doktora habilitowanego nauk technicznych w dyscyplinie geodezja i kartografia.

Z zielonogórską uczelnią związana jest od 1999 roku. W latach 2016-2019 była prodziekanem ds. nauki Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska, a w 2019-2020 dyrektorem Instytutu Budownictwa Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz przewodniczącą rady dyscypliny naukowej inżynieria lądowa i transport.

Jest autorką lub współautorka monografii oraz podręczników, a także ponad 130 publikacji tematycznie związanych z prowadzonymi badaniami naukowym, z zakresu wykorzystania sztucznej inteligencji do rozwiązywania zagadnień z geodezji inżynieryjnej oraz badaniami prowadzonymi w interdyscyplinarnych zespołach, które dotyczą zastosowań sztucznej inteligencji w budownictwie, planowaniu przestrzennym i inżynierii  środowiska. Za działalność naukową uzyskała wiele nagród i wyróżnień (m.in. nagrodę Ministra Budownictwa, nagrody JM Rektora Politechniki Zielonogórskiej oraz Uniwersytetu Zielonogórskiego).

Jest edytorem tematycznym czasopisma Geodesy and Cartography sekcja Geodezja Inżynieryjna publikowanego przez Komitet Geodezji PAN oraz członkiem  rady naukowej czasopisma Civil and Environmental Engineering Reports, a także edytorem specjalnych wydań czasopism Remote Sensing oraz Geosciences. Jest recenzentem kilkudziesięciu artykułów naukowych. Na kadencję 2020-2024 została wybrana na członka Komitetu Geodezji Polskiej Akademii Nauk, jest członkiem Stowarzyszenia Geodetów Polskich oraz Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa. Brała udział w licznych konferencjach naukowych międzynarodowych i krajowych oraz jest członkiem komitetów naukowych tych konferencji. Pełni funkcję przewodniczącej jury ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Geodezyjnej i Kartograficznej organizowanej cyklicznie dla uczniów techników geodezyjnych. Jest odznaczona medalem Komisji Edukacji Narodowej.

Od początku pracy zawodowej współpracuje z otoczeniem społeczno-gospodarczym. Realizacja prac wspólnie z podmiotami gospodarczymi oraz na ich zlecenie spowodowała, że jest autorką i współautorką kilkudziesięciu ekspertyz z zakresu pomiarów przemieszczeń i odkształceń obiektów budowlanych. Kierowała oraz brała udział w projektach realizowanych wspólnie z przemysłem. Jest współautorką zgłoszeń patentowych oraz wzorów użytkowych krajowych i europejskich. Posiada uprawnienia zawodowe z zakresu geodezyjna obsługa inwestycji.

źródło: uz.zgora.pl

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content