– W końcu ruszyła machina zmian dla przedsiębiorców – Jerzy Korolewicz o kondycji firm w regionie lubuskim (WIDEO)

Prezes ZIPH Jerzy Korolewicz był gościem Rozmowy Dnia nt. gospodarczego podsumowania roku.
Gościem Lubuskiego Centrum Informacyjnego jest Jerzy Korolewicz, prezes Zachodniej Izby Przemysłowo – Handlowej w Gorzowie Wlkp. ZIPH podsumowała swoją działalność w bieżącym roku. 2024 rok to rewolucyjne zmiany dotyczące składek, unormowanie podatków i w końcu pierwsze konkursy z programu Fundusze Europejskie dla Lubuskiego. Z prezesem izby rozmawiamy o oczekiwaniach świata biznesu i koniecznym przyspieszeniu inwestycji.

Izba zorganizowała blisko 50 spotkań, konferencji i szkoleń. Nowością był np. kurs menadżerski „Akademia Lidera” i klaster zielonych technologii „Go Green”. Od września 2023 r. przy izbie funkcjonuje ośrodek doradztwa biznesowego dla cudzoziemców z Ukrainy i Białorusi. – Pod tym względem jesteśmy prekursorem, nawet województwo wielkopolskie będzie korzystało z naszych doświadczeń, bo chcą poznać to nasze “know how” – chwali pomysł Jerzy Korolewicz.

Mamy mnóstwo mikro firm. Większość z nich jest po to, bo pracodawca to wymusza ze względu na wymuszone zredukowanie kosztów. Tam jest więcej walki o przetrwanie, żeby jakoś ten dochód wypracować. Obserwujemy zwiększenie liczby upadających małych przedsiębiorstw o o 20%. Jest istotna grupa firm, co potwierdza Lider Biznesu, które są innowacyjne i się rozwijają. To jest bardzo pozytywne. Mam nadzieję, że ruszą inwestycje prywatne, w tym sektorze mamy widoczny zastój. Przedsiębiorcy czekają też na wyklarowanie się sytuacji jeśli chodzi o system podatkowy, składkę zdrowotną urlopy osób prowadzących działalność gospodarczą – mówi Jerzy Korolewicz.

Zachodnia Izba Przemysłowo-Handlowa realizowała też programy finansowane ze środków Unii Europejskiej. Były to m.in. Lubuskie Bony Szkoleniowe – dofinansowania na podnoszenie kwalifikacji pracowników oraz projekt „Z bonem po innowacje 3.0”, który polegał na udzieleniu firmom wsparcia w formie bonu na realizację projektów badawczo-rozwojowych. ZIPH miał również udział w programie modernizacji kształcenia zawodowego w Lubuskiem, przeprowadzając m.in. praktyki i staże w lubuskich firmach. – Przedsiębiorcy jak na tlen liczą na środki z Unii Europejskiej, bo mamy bardzo duże opóźnienia. Korzystaliśmy z pieniędzy jeszcze z perspektywy 2020, a kończymy rok 2023 rok i dopiero startują Fundusze Europejskiej dla Lubuskiego. To duże opóźnienie i zmieniają się przepisy dotyczące rozliczeń, trzeba je będzie sporządzić szybciej. Na szczęście pierwsze konkursy dla małych i średnich przedsiębiorstw są już ogłoszone – mówi prezes gorzowskiej ZIPH.

Ostatnio przedstawiciele izby spotkali się także z marszałkiem województwa lubuskiego Marcinem Jabłońskim na spotkaniu podsumowującym działalność w 2023 roku.

Z kolei 9 lutego w sali sesyjnej UM Gorzowa Wlkp. ma się odbyć gospodarcza inauguracja roku organizowana przez ZIPH, podczas której organizatorzy poruszą sprawę nowych regulacji prawnych dla przedsiębiorców. Więcej informacji na stronie internetowej izby.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content