Zagubiony, nieskuteczny, bez zbiórki… Zastal poległ w Rumunii

Sportowiec przybijający piątki z kibicami
Jan Wójcik zdobył 19 punktów przy skuteczności rzutów za dwa na poziomie 81 proc. Fot. Tomasz Browarczyk
Bez Novaka Musicia, bez Marcina Woronieckiego, ale przez nieco ponad 20 minut jakoś szło. Później jednak gra Enei Stelmetu Zastalu Zielona Góra się posypała. Efektem była wyjazdowa porażka z CSO Voluntari, druga w lidze ENBL.

CSO Voluntari – Enea Stelmet Zastal Zielona Góra 97:77 (27:21, 22:23, 20:15, 28:18)

Enea Stelmet Zastal: Washington 13 (1×3, 7 asyst), Kołodziej 12 (3/4 za dwa, 2×3), Rakocivić 7, Hall 6 (6 zbiórek), Kikowski 4 (0/6 za trzy) oraz Wójcik 19 (9/11 za dwa), Horne 8 (1×3), Góreńczyk 4 (5 fauli), Lewandowski 4 (9 asyst).

Fragment trzeciej kwarty Zastal przegrał 0:11, a początek czwartej 0:8

Liga ENBL nie jest w tej chwili dla Zastalu priorytetem – to żadna tajemnica. Jeśli jednak zespół trenera Davida Dedka ma spore szanse na awans do fazy play off, trudno nie trzymać kciuków i nie liczyć na zwycięstwo. Nawet w meczu z pokonaną tylko raz drużyną CSO, z którą nasi koszykarze zmierzyli się w środowy (31 stycznia) wieczór.

Mimo poważnego osłabienia przez nieco ponad 20 minut zielonogórzanie w Rumunii trzymali się dzielnie – w trzeciej kwarcie przegrywali tylko 49:52. Ale od tego momentu rywale zdobyli 11 punktów z rzędu i odskoczyli na 63:49. Z kolei początek ostatniej partii przegraliśmy 0:8 i gospodarze prowadzili już 77:59. Nadzieje na zwycięstwo prysły.

Jan Wójcik zdobył 19 punktów, trafiając 9/11 rzutów za dwa

Statystyki wyraźnie wskazują, że mieliśmy olbrzymi problem ze zbiórkami. 24 (5 w ataku) po stronie Zastalu – 45 (14 w ataku) po stronie CSO. Konsekwencją tego były punkty drugiej szansy: 1 – 20. Po raz kolejny szwankowała skuteczność rzutów za trzy: 4/20 (20 proc.) – 12/28 (42 proc.).

Jeśli zaś chodzi o pozytywne informacje, warto docenić postawę rekonwalescenta Jana Wójcika, który trafił 9/11 rzutów za dwa. I pewnie jeszcze 9 asyst na koncie Aleksandra Lewandowskiego.

Tymczasem już w poniedziałek (5 lutego) zielonogórzanie rozegrają kolejny mecz w ekstraklasie. O godz. 19.00 w hali CRS zmierzą się z szóstym w tabeli MKS Dąbrowa Górnicza.