Młodzi Lubuszanie wiedzą, jak ratować życie. I zasługują na wyróżnienie

Członek zarządu woj. lubuskiego Grzegorz Potęga wręcza w Centrum Aktywności Społecznej w Nowej Soli nagrody w konkursie „Młodzież ratuje życie”.
fot. Wańczko Paweł/ www.lubuskie.pl
31 stycznia 2024 r. w Centrum Aktywności Społecznej w Nowej Soli rozstrzygnięto konkurs „Młodzież ratuje życie”. Nagrody wręczył laureatom członek Zarządu Województwa Lubuskiego Grzegorz Potęga.
31 stycznia 2024 r. w Centrum Aktywności Społecznej w Nowej Soli rozstrzygnięto konkurs „Młodzież ratuje życie”. Nagrody wręczył laureatom członek Zarządu Województwa Lubuskiego Grzegorz Potęga.

Organizatorem konkursu było Stowarzyszenie Zawodowe Ratowników Medycznych „Medyk” w Nowej Soli. Patronat nad nim objął m.in. Marszałek Województwa Lubuskiego. Zadaniem konkursowym było przygotowanie filmu instruktażowego prezentującego udzielanie pierwszej pomocy z użyciem defibrylatora AED. Pierwsze miejsce zajął Zespół Szkół Ogólnokształcących w Żaganiu, a kolejne dwie lokaty – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Nowej Soli i Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 „Budowlanka” w Zielonej Górze.

– Bardzo się cieszę, że jestem tu dzisiaj z wami. Było to jedno z pierwszych zaproszeń, od kiedy zostałem członkiem Zarządu Województwa Lubuskiego. Udział w tym wydarzeniu wydawał mi się oczywisty, gdyż w Urzędzie Marszałkowskim nadzoruję Departament Ochrony Zdrowia. W urzędzie bardzo często organizujemy różne wydarzenia związane z poszerzaniem świadomości i właściwymi postawami w ochronie zdrowia. W ubiegłym roku przyznaliśmy 100 tys. złotych na działania związane ze szkołami – przeszkolone zostały 42 placówki. Do 5 marca 2024 r. mamy również swój konkurs z zakresu pierwszej pomocy. Zapraszamy do udziału w nim. Na koniec chciałbym życzyć wam, abyście tej wiedzy, którą zdobyliście podczas tworzenia filmów, używali jak najrzadziej. A jeśli już będzie taka konieczność – żebyście używali jej skutecznie – powiedział członek Zarządu Województwa Lubuskiego Grzegorz Potęga.

Dbajmy o to, by wiedza o pierwszej pomocy była powszechna

– Życie to największy dar, jaki mamy. Ratownictwo medyczne jest mi bardzo bliskie ze względu na to, że sam jestem ratownikiem. W niedzielę grała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, podczas której zorganizowany był rajd do Tomaszowa. Zabezpieczaliśmy jako ratownicy ten rajd. Patrząc na filmy, które przygotowaliście, jestem dumny z tego, że mamy szkoły, które prężnie działają w temacie ratownictwa. Uważam, że szkolenia z zakresu ratownictwa medycznego powinny być prowadzone we wszystkich szkołach. Gratuluję wszystkim laureatom konkursu i ich opiekunom. Życzę dalszych sukcesów – gratulował zwycięzcom konkursu wicewojewoda lubuski Dariusz Popławski.

Dużo frajdy i przydatnej wiedzy

– Przygotowanie filmu nie było trudne. Pewnego dnia przyszedł nasz nauczyciel, powiedział „robimy filmik na konkurs” i to zrobiliśmy – wspomina pracę nad filmem Hanna Guty, uczennica na kierunku technik organizacji reklamy w zielonogórskiej „Budowlance”.

– Każdy się spiął, każdy dał z siebie wszystko i jakoś wyszło. Zaangażowaliśmy naszego wychowawcę i jeszcze dwóch dodatkowych nauczycieli, więc fajnie się pracowało. Miło to wspominamy, fajnie było – dodała uczennica Martyna Nalewa.

– To był sztos. To moja klasa, technicy organizacji reklamy. Wystarczy, że powie im się hasło i tworzą. Wyszło coś wspaniałego – coś, co sprawia, że człowiek ogląda to z uśmiechem, a jednocześnie przekazuje, jak postępować w sytuacji, kiedy trzeba użyć AED – mówi Michał Mazur, wychowawca.

Nagrodą dla laureatów konkursu, oprócz apteczek czy AED, jest udział w szkoleniu prowadzonym przez stowarzyszenie „Medyk”. Profesjonalni ratownicy będą przekazywać młodzieży wiedzę, jak udzielać pierwszej pomocy. – Myślę, że zawsze warto się szkolić. Nawet jeżeli coś się wie, zawsze można dowiedzieć się czegoś nowego. Myślę, że jesteśmy bardzo dobrze nastawieni do takich rzeczy – stwierdziła Martyna Nalewa.

– Warto też dlatego, że nawet jeśli coś wiemy, to w realnej sytuacji byśmy się przestraszyli, a gdy powtarzamy to, co wiemy, bardziej się z tym oswajamy – dodała Hanna Guty.

Ponad połowa Lubuszan wie, czym jest defibrylator

– Witam serdecznie wszystkich laureatów. Bardzo miło widzieć was wszystkich. Konkurs był ogłoszony we wrześniu 2023 r. Wystartowało w nim 17 grup młodzieży, wyłoniono 3 laureatów. Dziękuję panu wojewodzie, marszałkowi i wiceprezydent Nowej Soli za objęcie tego konkursu patronatem – mówił Adam Waligóra, prezes Stowarzyszenia Zawodowego Ratowników Medycznych „Medyk” w Nowej Soli.

Użycie urządzenia AED, czyli automatycznego defibrylatora zewnętrznego w trakcie nagłego zatrzymania krążenia zwiększa szanse na przeżycie poszkodowanego. Według wyników ankiety, które przygotowało stowarzyszenie „Medyk”, ok. 50 proc. Lubuszan wie, czym jest AED. Istnieje zatem potrzeba wdrożenia programu powszechnego dostępu do defibrylatorów.

W uroczystości wręczenia nagród w konkursie „Młodzież ratuje życie” uczestniczyli również m.in. przedstawiciele Lubuskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia i Lubuskiego Kuratorium Oświaty, prezydent miasta Nowa Sól Jacek Milewskiwiceprezydent miasta Karina Jarosz oraz dyrektorzy i uczniowie szkół biorących udział w konkursie.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Sejm RP

Kiedy sejm wróci do tematu aborcji?

W piątek sejm odrzucił projekt ustawy depenalizującej aborcję. Za jego przyjęciem głosowało 215 posłów, 218 było przeciwko. Jako że zabrakło tylko czterech głosów do przegłosowania projektu,

III zlot fanów Ani z Zielonego Wzgórza

Ania… w Zielonej Górze!

Kto z nas nie kojarzy rudowłosej, rozmarzonej dziewczyny z Wysypy Księcia Edwarda? Chociaż ma już ponad sto lat, nie zestarzała się nic a nic, a

Opera Winna w Zielonej Górze? (WIDEO)

O powyborczym krajobrazie w Zielonej Górze – czy zmiany idą w dobrym kierunku, również te personalne? Jakie konkrety znamy dziś w kwestii przyszłości amfiteatru? Czy

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content