– Egzamin ósmoklasisty w szkołach specjalnych to wyzwanie. Pomożemy – mówiła w Gorzowie wiceministra edukacji (WIDEO)

Wiceministra edukacji odwiedziła SOSW w Lipkach Wielkich i ZS nr 14 w Gorzowie Wlkp.
-Najważniejsze jest to, abyśmy naszym dzieciom stworzyli w szkołach warunki, które pozwolą im się rozwijać jak najpełniej i jak najlepiej – mówiła Izabela Ziętka Wiceministerka Edukacji Narodowej w Lipkach Wielkich i Gorzowie Wlkp.. Wizytę w województwie lubuskim zdominowały m.in. rozmowy o nowoczesnej i przyjaznej edukacji dostosowanej do indywidualnych potrzeb dzieci i młodzieży.

– Witajcie w naszej bajce! – mówiły dzisiaj dzieci podczas wystąpienia – Chciałbym, by przygoda, jeśli chodzi o edukację po 15 października ub.r. wyglądała jak piękna bajka: z pięknym zakończeniem i treścią. A piękna ona będzie wtedy, kiedy będziemy wsłuchiwali się w głos środowiska fachowców, pedagogów i tych, którzy się na tym znają. (…) Mam nadzieję, że Państwo zobaczycie zupełnie nową jakość, jeśli chodzi o kształcenie – mówił Marek Cebula, Wojewoda Lubuski nawiązując do występu wychowanków SOSW Lipki Wielkie.

Znaczenie zrozumienia i akceptacji neuroróżnorodności w kontekście współczesnego systemu edukacji podkreślał w swoim wystąpieniu Mariusz Biniewski p.o. Lubuskiego Kuratora Oświaty, zachęcając jednocześnie do podejmowania działań, które sprzyjają pełnemu rozwojowi każdego ucznia.

– Oczywiście kurator jest od tego żeby stał na straży prawa oświatowego, aby szkoły mogły w pełni autonomicznie realizować swoją działalność oświatową. Natomiast to co jest najważniejsze w moim mniemaniu, to dobro, bezpieczeństwo i stworzenie warunków do wszechstronnego rozwoju młodych ludzi, naszych uczniów i uczennic, wychowanek i wychowanków – mówił Mariusz Biniewski, Lubuski Kurator Oświaty.

Izabela Ziętka odwiedziła także Zespół Szkół Specjalnych nr 14 w Gorzowie, gdzie mówiła m.in. o potrzebie wprowadzenia zmian w formule egzaminu ósmoklasisty dla uczniów szkół specjalnych.

– Myślę, że to naprawdę jest trochę barbarzyństwo że wrzuciliśmy dzieci z niepełnosprawnością intelektualną do szkół ogólnodostępnych nie dając im naprawdę żadnych możliwości na sukces edukacyjny, dlatego że podstawa programowa która obowiązuje w tej chwili jest często za trudna dla uczniów o przeciętnych możliwościach intelektualnych, więc już teraz przy tak zwanym „odchudzaniu” podstaw programowych, konsultujemy jako departament edukacji włączającej treści na etapie wymagań jeżeli chodzi o egzamin. W tym roku na pewno on się odbędzie, natomiast będziemy szukać najlepszych rozwiązań, potrzebna jest duża ostrożność – tłumaczyła Izabela Ziętka.

O problemach związanych z egzaminem ósmoklasisty mówił także Emil Błaszkowski, dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych nr 14 w Gorzowie.

– Ja osobiście uważam i znalazłem słowa poparcia pani minister, że ten egzamin dla uczniów z niepełno sprawnościami niekoniecznie jest potrzebny, pani minister też przyznała, że trzeba nad tym pracować – mówił Emil Błaszkowski.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Lewica pokazała „jedynki” do sejmiku

Lubuska Lewica postawiła na znane nazwiska w wyborach do sejmiku województwa. O kolejną kadencję powalczą Elżbieta Jaworska, Tadeusz Jędrzejczak i Sławomir Muzyka. „Jedynką” w pozostałych

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content