Jakie projekty chcą zrealizować samorządy z unijnych pieniędzy?

Wymiar terytorialny programu Fundusze Europejskie dla Lubuskiego 2021-2027
fot. P. Wańczko / www.lubuskie.pl
W środę 7 lutego Marszałek Województwa Lubuskiego Marcin Jabłoński spotkał się z przedstawicielami samorządów tworzących ZIT Zielonogórsko-Nowosolskiego Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego.

Rozmowy dotyczyły strategii i planów wydatkowania pieniędzy unijnych w ramach tzw. wymiaru terytorialnego, a Zielonogórsko-Nowosolski ZIT ma w nim do dyspozycji blisko 45 mln euro.

W Lubuskiem powstało 10 mniejszych samorządowych partnerstw i cztery duże ZIT-y, a więc Zintegrowane Inwestycje Terytorialne. Marszałek Marcin Jabłoński oraz dyrektorzy departamentów funduszowych urzędu marszałkowskiego od listopada ub. roku spotykają się z każdym porozumieniem. Wszystko po to, by dowiedzieć się, na jakim etapie są ich strategii terytorialne, które muszą powstać, by partnerstwa mogły otrzymać pieniądze na realizację swoich projektów. Podczas rozmów marszałek i urzędnicy deklarowali pomoc, a niekiedy prosili o przyśpieszenie prac.

– Pieniądze, które z pewnością wpłyną pozytywnie na rozwój regionu, są już na koncie. W każdej chwili możemy je przekazać. Dlatego tak bardzo zależy nam na Państwa aktywności – przypominał marszałek Marcin Jabłoński. – Szczególnie, że było duże oczekiwanie związane z tymi środkami oraz dyskusja na temat podziału alokacji (każde partnerstwo otrzyma 185 euro na jednego mieszkańca – dop. red.).

Jednym z czterech lubuskich ZIT-ów jest Zielonogórsko-Nowosolski, a w jego skład wchodzą: Zielona Góra (lider), Nowa Sól, Sulechów, Czerwieńsk, Świdnica, Zabór, Otyń i Nowogród Bobrzański.

– Wasza strategia wpłynęła do urzędu już 17 listopada i w tej chwili podlega zaawansowanej analizie. Dlatego w pierwszej kolejności spotykaliśmy z mniejszymi partnerstwami, bo one najbardziej potrzebowały wsparcia – zwrócił uwagę marszałek.

Jakie projekty zamierzają zrealizować miasta i gminy tworzące  ZIT Zielonogórsko-Nowosolskiego Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego? M.in.:

  • E-urząd (system generujący informacje o płatnikach za śmieci i odpady) – projekt dla całego obszaru ZNOF;
  • Instalacja OZE (wraz z magazynami energii) na kompleksie rekreacyjno-sportowym w Ochli (etap I) oraz na potrzeby zasilania lodowiska krytego (etap II);
  • Zwiększenie atrakcyjności przyrodniczej Nadodrzańskiego Parku Rekreacyjnego w Nowej Soli;
  • Budowa ścieżki rowerowej przez teren gminy Świdnica do Nowogrodu Bobrzańskiego;
  • Budowa ścieżek rowerowych na terenie miasta i gminy Sulechów;
  • Rozbudowa sieci dróg rowerowych, połączenie potencjału powiatu nowosolskiego i zielonogórskiego – budowa odcinka Otyń – Zielona Góra;
  • Odbudowa parku dworskiego oraz Arboretum w miejscowości Nietków;
  • Przebudowa, rozbudowa i nadbudowa budynku OSP w Czerwieńsku na Gminne Centrum Bezpieczeństwa;
  • Budowa nowej siedziby Ochotniczej Straży Pożarnej w Otyniu.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Lewica pokazała „jedynki” do sejmiku

Lubuska Lewica postawiła na znane nazwiska w wyborach do sejmiku województwa. O kolejną kadencję powalczą Elżbieta Jaworska, Tadeusz Jędrzejczak i Sławomir Muzyka. „Jedynką” w pozostałych

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content