O depresji i wyzwaniach współczesnego świata (WIDEO)

dr n. med. Przemysław Zakowicz / Fot. Tomasz Browarczyk
„Kamień w bucie – między depresją a lękiem” – pod takim tytułem w Muzeum Ziemi Lubuskiej odbyła się konferencja, którą zorganizował Departament Ochrony Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego w ramach Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją, który obchodziliśmy 23 lutego.

Objawy depresji są różne, często skrajne. Dlatego ważne jest reagowanie na każdą zmianę zachowania i co najważniejsze – ważne jest reagowanie w porę.

O różnych aspektach zdrowia psychicznego, zarówno dorosłych jak i młodzieży, w pasjonujący i nieszablonowy sposób opowiadali:

  • dr n. med. Przemysław Zakowicz, specjalista psychiatrii dzieci i młodzieży, CLDiM SP ZOZ w Zaborze
  • dr Dorota Niewiedział, psycholog, psychoterapeuta terapii stosowanej, kierownik Poradni Zdrowia Psychicznego CLDiM w Zaborze
  • Marcin Łokciewicz, doświadczony w pracy z młodzieżą pedagog, terapeuta i wychowawca w CLDiM w Zaborze

Konferencję otworzył członek zarządu województwa, Grzegorz Potęga: – Mógłbym mówić o statystykach, o zaangażowaniu województwa lubuskiego w rozwiązywanie tego typu problemów. Ale zacznę od wspomnienia.

– To historia, którą dzieliłem się już z doktorem Zakowiczem, a dotyczy mojej wizyty w Zaborze. Wręczaliśmy  tam kiedyś świąteczne paczki. Było tam oczywiście pełno młodzieży, różnie ubranej, niektórzy na krótki rękaw. I wydawało się, że to normalna, wesoła impreza. Dopiero zbliżając się i wręczając te paczki, widać było te wszystkie blizny na rękach – opowiadał. – Ci ludzie naprawdę wiele przeszli i są tutaj, żyją obok nas, trzeba mieć tego świadomość – mówił Potęga.

Depresję można dziś bez dwóch zdań zaliczyć do chorób cywilizacyjnych. – To choroba będąca powikłaniem odpowiedzi na stres. Jesteśmy społeczeństwem przedopaminowanym, przestresowanym – komentował jeszcze przed konferencją dr Zakowicz. – Mamy tu grupę adolescentów z naszych liceów, z całej Zielonej Góry, która jest szczególnie predysponowana do tego, żeby przejawiać zaburzenia regulacji emocjonalnej, w tym problemy związane ze stresem. I o tych wyzwaniach, które stawia przed młodymi ludźmi współczesny świat będziemy rozmawiać – wyjaśniał.

– Leczenie? Mamy skuteczne metody w postaci farmakoterapii, psychoterapii, ale przede wszystkim chcemy rozwijać świadomość – że takie coś jest, że to się leczy skutecznie, że jest gdzie szukać pomocy – mówił. – Profilaktyka? Bądź sobą – dodał.

– To nie pierwsza konferencja w tym roku, którą zwracamy uwagę na duże deficyty w tym zakresie, z którymi się spotykamy. Naszym zadaniem jest kształtowanie świadomości i budowanie u młodych ludzi, którzy dziś też wezmą udział w tej debacie, świadomości, z jakimi problemami przychodzi im żyć we współczesnym świecie – komentował z kolei Potęga.

– Mieć świadomość tej sytuacji, to bardzo dużo na początek. Bo nie wszystkie stany lękowe, stany depresyjne wymagają od razu jakichś mocnych działań, konsultacji lekarskich i leków. Wiele z nich można wyleczyć biorąc pod uwagę rodzinę, więzi budowane z innymi ludźmi. To jest też bardzo istotne – dodał.

Wśród szerokiego grona licealistów, którzy pojawili się na konferencji, był m.in. Dominik Kostka, uczeń VII Liceum Ogólnokształcące Mistrzostwa Sportowego. – Ludzie, młodzież zwłaszcza, nie czują się potrzebni przez co nie mają w sobie zaparcia do działania. Do tego dochodzi ogólny brak szacunku i niekończąca się pogoń za ideałem, którego nie da się osiągnąć – diagnozował z punktu widzenia swojego pokolenia. Zgodził się też, że swoje robią też media społecznościowe. – Ludzie zamiast skupić się na sobie, skupiają się na innych ludziach, których zobaczą raz w życiu na obrazku – skwitował.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content