Czy w trakcie operacji mózgu można rozmawiać z pacjentką? Nawet trzeba!

Lekarze w trakcie operacji
W trakcie sześciogodzinnej operacji na otwartym mózgu pacjentka była wybudzona i rozmawiała z logopedą Fot. Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze
W Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze po raz pierwszy przeprowadzono zabieg usunięcia guza mózgu, podczas którego lekarze wybudzali pacjenta. Chirurdzy wykonali śródoperacyjne mapowanie kory mózgowej, którego celem było zachowanie funkcji mowy ponad 60-letniej kobiety.

Jak wyjaśnia dr n. med. Piotr Defort, kierownik Klinicznego Oddziału Neurochirurgii Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, wybudzenie było konieczne, aby podczas usuwania guza móc monitorować funkcję mowy pacjentki.

– Interwencja chirurgiczna narażała chorą na pogorszenie zdolności mówienia, ponieważ guz znajdował się w miejscu, w którym zlokalizowane są odpowiedzialne za to części mózgu. Możliwe zatem było rozwinięcie głębokiej afazji, która upośledzałaby zdolność komunikowania się – tłumaczy lekarz.

Proszę wymienić dni tygodnia

W trakcie sześciogodzinnej operacji na otwartym mózgu pacjentka była wybudzona i rozmawiała z logopedą. Zadawano jej proste pytania lub proszono o wymienianie np. dni tygodnia. W tym czasie prowadzone było tzw. mapowanie kory, czyli stymulacja kory mózgu w danych obszarach, aby sprawdzić, czy w miejscu, w którym zaplanowano nacięcie kory, nie znajdują się ośrodki odpowiedzialne za mowę. Ponadto zespół medyczny na bieżąco monitorował funkcję mowy, by zminimalizować ryzyko uszkodzenia włókien nerwowych biegnących do i z ośrodków mowy.

To pierwsza taka operacja w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze Fot. Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze

Przeprowadzenie śródoperacyjnego wybudzenia wymagało od zespołu anestezjologicznego szczególnego zaangażowania, umiejętności i wprawy.

– Jestem niezmiernie wdzięczny za ich nieoceniony wkład. Jestem też bardzo wdzięczny pani dr Wioletcie Sokal za cały proces przygotowania pacjentki do zabiegu i prowadzenie monitorowania mowy podczas zabiegu – mówi dr Defort.

Nowy rozdział w leczeniu guzów mózgu

Pacjentka już w trakcie przyjęcia do szpitala miała zaburzenia mowy. Rezonans potwierdził, że to z powodu guza, który znajdował się blisko odpowiedzialnych za to ośrodków.

Pacjentce zadawano proste pytania lub proszono o wymienianie np. dni tygodnia Fot. Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze

– W wyniku leczenia przeciwobrzękowego afazja poprawiła się na tyle, że mogliśmy z pacjentką w miarę swobodnie rozmawiać. Dzięki zastosowaniu tzw. awake craniotomy [kraniotomia z wybudzeniem] możliwe było usunięcie guza z minimalnym ryzykiem uszkodzenia odpowiedzialnych za mowę ośrodków. To dla nas sukces, ponieważ rozpoczyna to nowy rozdział w leczeniu guzów mózgu w zielonogórskim szpitalu – nie kryje satysfakcji dr Defort.

Kto przeprowadził pionierską operację?

Zespół chirurgiczny

  • dr n. med. Piotr Defort
  • lek. med. Marcin Kot
  • mgr piel. Karolina Szumilas
  • mgr piel. Julia Dołęga

Zespół anestezjologiczny

  • dr n. med. Bartosz Kudliński
  • lek. med. Wiktoria Kulińska
  • lek. med. Artur Turliński
  • mgr piel. Agnieszka Zajączkowska
  • mgr piel. Sylwia Ranoszek

Źródło: Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze

Oprac. Szymon Kozica

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content