Wybory samorządowe: kobiety głosujcie na kobiety! Nadal nas mało w życiu publicznym (WIDEO)

Uczestniczki konferencji prasowej "Kobiety głosujcie na kobiety" przed gmachem urzędu marszałkowskiego w Zielonej Górze.

Jesteśmy pierwszym województwem, które podpisało Kartę Równości Kobiet i Mężczyzn w życiu publicznym, o co wystąpiła Lubuska Rada Kobiet (również powołana, jako pierwsza w Polsce – red.). – Nawet to zobowiązuje nas do nawoływania, by w nadchodzących wyborach samorządowych oddać jak najwięcej głosów na kobiety. Bo jest nas, niestety, nadal za mało w życiu publicznym. Chciałybyśmy, by szczególnie kobiety głosowały na kobiety, ale liczmy też na wsparcie mężczyzn – zachęcały do oddawania głosów Lubuszanki startujące do rad samorządowych oraz na fotele burmistrzów i wójtów.

Zdaniem uczestniczek konferencji prasowej, która odbyła się 4 marca br., przed Urzędem Marszałkowskim przy ul. Podgórnej w Zielonej Górze: kobiety wciąż potrzebują wsparcia w wyborach. – Jeśli w takim tempie Polska będzie „dbała” o równość kobiet i mężczyzn, to wg badań, dopiero za 162 lata, ta równość będzie faktem. Musimy to przyspieszyć. I to zdecydowanie! Kobieca mobilizacja z wyborów 15 października 2023 r. się udała, i teraz nie możemy się z tym zatrzymać. Nadal musimy być zdeterminowane w swoich wyborach – przekonywała organizatorka spotkania, posłanka Elżbieta Anna Polak. Jak zauważyła była marszałkini Lubuskiego: kobiet nadal jest za mało w radach gmin czy organach samorządowych. –  Nawet w naszym regionie ta sytuacja wcale nie jest dobra. Osiem burmistrzyń, trzy starościny i 11 wójcin na 82 gminy! W samej radzie miasta w Zielonej Górze są tylko dwie radne. A to tylko przykład “pierwszy z brzegu” – punktowała Polak.

– Chcemy o to zadbać nie tylko po to, by był parytet, byśmy dożyły do równości kobiet i mężczyzn w organach władzy, ale mamy świadomość, że kobiety wnoszą inną jakość do polityki. Kobiety poruszają po prostu inne tematy, równie ważne co remonty dróg, chodników czy budowy szatni sportowych. A myślę tu o sprawach społecznych, oświatowych, seniorów czy młodzieży, a także profilaktyce zdrowotnej – przekonywała Anna Michalczuk, wicestarosta żagański, samorządowiec z wieloletnim doświadczeniem. Podobnego zdania były pozostałe uczestniczki konferencji, startujące z różnych list w najbliższych wyborach samorządowych.

Obecna na spotkaniu posłanka Katarzyna Osos dodała, że proporcja i równowaga płciowa w życiu publicznym są bardzo ważne, a Polska powinna dążyć do standardów skandynawskich. – I tu mężczyźni nie powinni się obrażać, że my, kobiety o tym głośno mówimy, i do tego dążymy. Powinni nas w tym wspierać, bo to gwarantuje lepszą jakość rozwiązań naszych różnych pomysłów na dobre życie w Polsce – podsumowała.

Zobacz materiał WIDEO z konferencji:

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content