Innowacje na nutę przyszłości (WIDEO, FOTO)

III Lubuski Festiwal Innowacyjności - wystąpienie marszałka Marcina Jabłońskiego
fot. T. Browarczyk/ LCI
Kosmiczne możliwości – w Parku Technologii Kosmicznych innowacyjność łączy teraźniejszość  z przyszłością, naukę i sztukę, biznes i nowoczesne technologie. Dlatego w tej właśnie przestrzeni odbył się III Lubuski Festiwal Innowacji. – Zadbaliśmy o to, by to miejsce było dobrze wyposażone, stwarzało warunki do różnego rodzaju badań i poszukiwań – przekonywał na konferencji prasowej marszałek województwa lubuskiego Marcin Jabłoński

Latające drony chyba już nikogo nie dziwią, tak samo jak wykorzystanie innowacyjnych rozwiązań i technologii np. w cyberbezpieczeństwie czy na potrzeby straży pożarnej. Wszystkie stoiska prezentujące roboty i nowoczesne systemy które pokazały potencjał technologiczny regionu, były oblegane przez młodych ludzi, dla których innowacyjność to czas teraźniejszy.

– Cieszymy się, ze festiwal odbywa się w miejscu, z którym wiążemy ogromne nadzieje – mówił lubuski marszałek Marcin Jabłoński. – Co jakiś czas, z pewną regularnością, od czasu uruchomienia tej placówki, pojawiają się interesujące wydarzenia, w których biorą udział cenni dla nas ludzie: i naukowcy, przedsiębiorcy, innowatorzy i młodzi przedsiębiorcy. Chcemy zrobić wszystko, by pobudzić innowacje w województwie lubuskim. Nowe technologie to coś, na czym nam szczególnie zależy. Dlatego dziękuję wszystkim, którzy starają się podejmować działania stwarzające okazję do pobudzenia potencjału tkwiącego w tym regionie. Zapraszamy gości z ościennych województw, z innych części Polski, mam nadzieję, ze już niedługo z  różnych części świata. Mamy wiele firm, które są spoza regionu, które szukają nowych możliwości, a Park Technologii Kosmicznych takie możliwości oferuje. I mam nadzieję, ze dzisiejszy dzień, jest okazją do pojawienia się nowych idei.

Marszałek nie ukrywał, że prywatnie jest bardzo zainteresowany nowoczesnymi technologiami, a w obecnych czasach jest dużo łatwiejszy dostęp do wszystkich nowinek technicznych i teraz już nikogo, kto poszukiwał i próbował stosować nowoczesne technologie, nowe urządzenia, smartfony czy tablety, nie nazwie się już „gadżeciarzem”. 

– Z wielkim upodobaniem śledzę trendy, które mają miejsce w nowoczesnych technologiach, bo próbuję je wykorzystać w naszej pracy, w naszych działaniach – wyjaśnił marszałek, wspominając o innych tego typu projektach, które uzupełniają cały system: – Jesteśmy w przededniu otwarcia dużej instytucji w Gorzowie, która będzie się nazywać – prawdopodobnie, to nazwa robocza – Lubuskie Centrum Kompetencji Cyfrowych i Usług Wspólnych. Za dziesiątki milionów budujemy tam data center z mnóstwem różnego rodzaju funkcjonalności – po to, żeby stosować nowoczesne technologie w funkcjonowaniu instytucji w całym regionie. Będziemy chcieli wspierać różnego rodzaju procesy innowacyjne, w tym także realizujemy projekty związane ze sztuczną inteligencją w medycynie. Mamy taki duży projekt MedBrain L, czyli zaangażowanie sztucznego inteligencji w wykorzystanie różnych cyfrowych danych, które generują urządzenia medyczne.

Warto przy tej okazji wspomnieć, iż podczas festiwalu rozdane zostały Nagrody Parku Technologii Kosmich dla Animatorów  Lubuskich Innowacji, a jedną z nich na zielonogórskiego szpitala w imieniu prezesa odebrał Sebastian Ciemnoczołowski, główny specjalista ds. rozwoju w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze.

Radości z obecności młodych ludzi na tym „kosmicznym” wydarzeniu nie krył prof. Marek Banaszkiewicz, prezes zarządu Parku Technologii Kosmicznych: – Bardzo się cieszę, że na spotkaniu jest tyle młodzieży. Myślę, ze będzie to już stała praktyka parku. Bo jeśli mamy budować potencjał innowacyjny, to trzeba zacząć od najmłodszych. Oni muszą wiedzieć, ze tylko niebo jest granicą, i że to co chcą, o czym tylko pomyślą, mogą realizować.  

– Myślą przewodnią tego festiwalu innowacji, z nutą sztucznej inteligencji, jest połączenie technologii, w których, w dużej części, wykorzystywana jest właśnie AI – mówił Jerzy Tutaj, wiceprezes zarządu PTK, zwracając na uwagę na muzyczny podtytuł festiwalu: – Dlatego, że w procesie kreowania, kiedy tworzymy innowacje – sztuka, muzyka stanowi bardzo ważny element. I my chcemy na to zwrócić delikatnie uwagę. Krótko mówiąc – tu bardzo istotna jest osobowość. By wraz ze sztuczną inteligencją tworzyła nową rzeczywistość. By te dwa obszary były ze sobą połączone, czyli technologia i głęboko zakorzeniony humanizm.     

Podziwu dla miejsca, w którym odbywał się festiwal, ale także samego wydarzenia, nie krył także gość z województwa dolnośląskiego – przewodniczący sejmiku Jerzy Pokój.  Na festiwalu byli również obecni m.in. członek zarządu województwa lubuskiego Grzegorz Potęga, dyrektorzy Urzędu Marszałkowskiego odpowiadający za rozwój, innowacje i infrastrukturę, a także przedstawiciele Uniwersytetu Zielonogórskiego, z którym park stale współpracuje.

Wykład inauguracyjny pt. Kierunki zastosowania sztucznej inteligencji wygłosił prof. zw. dr hab. Kazimierz Perechuda, z Katedry Inteligencji Biznesowej w Zarządzaniu z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, o 25 latach lubuskich innowacji mówił dyrektor Urzędu Statystycznego w Zielone Górze Roman Fedak.

Od 2022 roku Festiwal Innowacji jest organizowany przez Województwo Lubuskie, z każdą edycją zmieniając lokalizację, by promować różne ośrodki innowacji w regionie. Pierwszą edycję festiwalu gościł Uniwersytet Zielonogórski, natomiast ubiegłoroczną edycję współtworzyły Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim oraz Gorzowski Ośrodek Technologiczny Park Naukowo-Przemysłowy. W tym roku gospodarzem był Park Technologii Kosmicznych – Badań, Rozwoju i Innowacji, najmłodszy lubuski park technologiczny.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content