Park Technologii Kosmicznych w Zielonej Górze-Nowym Kisielinie inwestycją 20-lecia Polski w UE!

Nagroda dla PTK w konkursie dziennika „Rzeczpospolita” - „Samorządy Rzeczpospolitej. 20 lat Polski w Unii Europejskiej”
fot. Lubuskie.pl
Park Technologii Kosmicznych w Zielonej Górze-Nowym Kisielinie nagrodzony w konkursie dziennika „Rzeczpospolita” – „Samorządy Rzeczpospolitej. 20 lat Polski w Unii Europejskiej”!

Z okazji 20-lecia Polski w Unii Europejskiej dziennik „Rzeczpospolita” nagrodził samorządy za ich inwestycje. Wyróżnienie otrzymał m.in. Park Technologii Kosmicznych w Zielonej Górze-Nowym Kisielinie, który powstał z inicjatywy Województwa Lubuskiego. 

Marszałek Województwa Lubuskiego Marcin Jabłoński:

– Park Technologii Kosmicznych to bardzo ważny dla nas projekt, o dużej wartości, także materialnej. Wydaliśmy jako region blisko 100 mln złotych z funduszy unijnych na to, żeby Park Technologii Kosmicznych powstał i mógł zostać wyposażony w narzędzia i laboratoria, które pomogą w prowadzeniu różnego rodzaju dociekań, badań, poszukiwań i zaowocuje to wartościowymi dokonaniami naukowymi i praktycznymi.

PTK zdobył wyróżnienie „Lider unijnych inwestycji 20-lecia” w kategorii „Kultura i edukacja”. Nagrodę podczas gali w Warszawie odebrał Wojciech Olszewski, dyrektor Biura Projektów Własnych Urzędu Marszałkowskiego. Jednostka ta była współodpowiedzialna za wdrożenie projektu Parku Technologii Kosmicznych do realizacji wraz z Departamentem Rozwoju i Innowacji Urzędu Marszałkowskiego (dziś funkcjonującym jako Departament Gospodarki i Rozwoju).

To kolejne wyróżnienie dla Biura Projektów Własnych za wkład w prace nad utworzeniem PTK. 19 marca 2024 r. podczas III Lubuskiego Festiwalu Innowacji dyrektor Wojciech Olszewski oraz pracownicy biura – Grzegorz Grzywacz i Daniel Mazurkiewicz – odebrali nagrodę od prof. Marka Banaszkiewicza, prezesa spółki Park Technologii Kosmicznych – Badań, Rozwoju i Innowacji.

Konkurs „Samorządy Rzeczpospolitej. 20 lat Polski w Unii Europejskiej” to forma uhonorowania tych samorządów, które w ciągu dwóch dekad obecności Polski w UE zmieniły swoje oblicze. Laureatów wybrała redakcja dziennika „Rzeczpospolita”, która wskazała najważniejsze jej zdaniem inwestycje. To m.in. projekty najbardziej innowacyjne i o największej sile oddziaływania w skali regionu czy kraju.

Nasz Park obok Kopernika, Centrum Kongresowego i Filharmonii

Park Technologii Kosmicznych w Zielonej Górze-Nowym Kisielinie został wyróżniony w kategorii kultura i edukacja wraz z takimi inwestycjami jak:  Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, Międzynarodowe Centrum Kongresowe i siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.

Łącznie dziennik „Rzeczpospolita” wręczył 25 wyróżnień. Większość – 15 z nich – przyznano za unijne inwestycje 20-lecia.

PTK to lubuska brama do kosmosu

Park Technologii Kosmicznych został otwarty 28 września 2023 r. w Zielonej Górze-Nowym Kisielinie. W uroczystości brali udział m.in. ówczesna marszałek Elżbieta Anna Polak (obecnie posłanka na Sejm RP), członek Zarządu Województwa Lubuskiego Marcin Jabłoński (dziś marszałek województwa lubuskiego) i prezes spółki Park Technologii Kosmicznych – Badań, Rozwoju i Innowacji prof. Marek Banaszkiewicz.

PTK to instytucja wspierająca małe i średnie przedsiębiorstwa w zakresie technologii kosmicznych. Udostępnia im swoje pomieszczenia biurowe i laboratoryjne do pracy. Działa także w obszarze innowacyjności. Jednym z jej celów jest budowa satelity obserwacyjnego. Partnerem parku, obok Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego, jest Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk i lokalna firma Hertz.

Park Technologii Kosmicznych w Zielonej Górze-Nowym Kisielinie to 7 laboratoriów: 

  • laboratorium elektroniki satelitarnej i systemów FPGA,
  • pomieszczenie czystego montażu, integracji i testów systemów i podsystemów satelitarnych,
  • centrum przetwarzania i interpretacji danych satelitarnych oraz Cywilnych Systemów Nawigacji Satelitarnej (monitoring np. rzek, lasów, upraw),
  • laboratorium systemów zrobotyzowanych i sztucznej inteligencji,
  • laboratorium kryptografii i przeciwdziałania cyberzagrożeniom,
  • laboratorium medycyny kosmicznej,
  • laboratorium inżynierii materiałowej i badań wytrzymałościowych.

PTK jest także współorganizatorem wydarzeń mających przybliżać i promować kosmiczne technologie, m.in. Lubuskiego Forum Innowacji i Lubuskiego Festiwalu Innowacji.

Wartość całego projektu to blisko 89 milionów złotych, z czego dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej to 61,4 mln zł.

#FunduszeUE #UEdlaLubuskiego #UE #PomocUE #FunduszeEuropejskie #FunduszeUnijne #UEdlaNAS #EUREGIOPoland #FunduszeEuropejskiedlaWojewództwaLubuskiego

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content