Szpital w Ciborzu po remoncie zyskał kilkadziesiąt miejsc dla pacjentów (WIDEO)

Fot. Dariusz Nowak
Remont elewacji i wnętrz kosztował 8,5 mln zł, ale efekty robią wrażenie. Szpital w Ciborzu odremontował kolejny budynek. Znajdzie się w nim miejsce dla kilkudziesięciu pacjentów, leczonych w ramach Centrum Zdrowia Psychicznego. Dziś nastąpiło oficjalne otwarcie budynku numer 52.

W 2018 r. wystartował pilotażowy program rządu, dzięki któremu w kraju powstało do tej pory 100 centrów zdrowia psychicznego. Jedno z nich działa na terenie Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego dla Nerwowo i Psychicznie Chorych SPZOZ w Ciborzu. Do niego trafiają dorośli chorzy z powiatu zielonogórskiego lub Zielonej Góry, którym nie da się zapewnić pomocy w trybie doraźnym lub na oddziałach dziennych.

Od dziś CZP w Ciborzu będzie się mieścić w generalnie odremontowanym budynku numer 52. Prace w obiekcie trwały kilka lat i pochłonęły 8,5 mln zł. Budynek poddano termomodernizacji i wyposażony w system monitoringu. Wewnątrz pojawiły się nowe instalacje oraz meble np.: łóżka, szafki, asortyment biurowy, czy też wózki inwalidzkie. Oddział przygotowano dla 49 pacjentów.

Remont budynku numer 52 kosztował 8,5 mln zł Fot. Dariusz Nowak

– Mamy tez kolejne plany. Chcielibyśmy być jednostką akredytacyjną, jeżeli chodzi o szkolenie specjalistów z dziedziny psychologii klinicznej. Liczę, że jeszcze w tym tygodniu dostaniemy akceptację. Poza tym złożyliśmy wniosek do Ministerstwa Zdrowia o utworzenie kolejnego Centrum Zdrowia Psychicznego świebodzińsko-krośnieńskiego. Chcemy rozszerzyć zakres działania  – mówi Tomasz Kowalski, dyrektor szpitala w Ciborzu.

Do remontu budynku nie doszłoby bez wsparcia samorządu województwa. Urząd marszałkowski dorzucił do inwestycji ponad 5,6 mln zł. – Dzisiaj jesteśmy w szczególnym miejscu, bo chodzi o zdrowie psychiczne Lubuszan. To jest taki problem, który się nasila w ostatnich latach. Osób potrzebujących wsparcia jest coraz więcej – twierdzi Marcin Jabłoński, marszałek województwa lubuskiego – Mam nadzieję, że widać w ostatnim okresie sporo wysiłków związanych z wyjściem naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców. Dbamy zarówno o infrastrukturę, ale też powodujemy, że powstają takie placówki w terenie, do których każdy może przyjąć niemal z ulicy – dodaje samorządowiec.

Zakup wyposażenia do wyremontowanego odziału kosztował 1,5 mln zł. Fot Dariusz Nowak

Jak warunki hospitalizacji, a dokładnie wyremontowany budynek wpłynie na proces leczenia pacjentów? O to spytaliśmy psychiatrę Wojciecha Musiała, z-cę kierownika Centrum Zdrowia Psychicznego w Zielonej Górze.

– Warunki leczenia mają duży wpływ na leczenie. Każdy się czuje przecież lepiej w nowym, odświeżonym budynku niż w starych, wymagających remontu murach. Ta inwestycja zwiększy liczbę miejsc dla pacjentów. Dla centrum naszej wielkości to istotne wsparcie– uważa Wojciech Musiał.

Remont budynku trwał kilka lat. Na zakup samego wyposażenia wydano 1,5 mln zł.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content