Sprawy równościowe są dla nas ważne

Spotkanie marszałka Marcina Jabłońskiego z przedstawicielkami prezydium Wojewódzkiej Rady Kobiet. 3 kwietnia 2024 r.
Analizują potrzeby kobiet, doradzają marszałkowi w sprawach równościowych. Wojewódzka Rada Kobiet powoli podsumowuje mijającą kadencję i snuje plany na przyszłość. Członkinie prezydium Rady: przewodnicząca Zofia Szozda i jej zastępczyni Halina Kunicka spotkały się z marszałkiem Marcinem Jabłońskim, by omówić kontynuację swoich działań i możliwość dalszej współpracy z Zarządem regionu na rzecz Lubuszanek. Marszałek Jabłoński jest zainteresowany dalszą współpracą z Wojewódzką Radą Kobiet.

W spotkaniu, które odbyło się 3 kwietnia w Urzędzie Marszałkowskim, uczestniczyły także Agata Wdowiak – pełnomocniczka Marszałka Województwa Lubuskiego ds. równości oraz Renata Piosik – koordynatorka zasad równościowych i Karty Praw Podstawowych w ramach programu Fundusze Europejskie dla Lubuskiego 2021-2027.

Już dużo się zadziało. Czas na kolejne pomysły

Przypomnijmy, Wojewódzka Rada Kobiet (WRK) została powołana w 2019 roku jako organ opiniodawczo-doradczy Marszałka Województwa Lubuskiego. 15-osobowa (obecnie) grupa ma też za zadanie podnosić świadomość dotyczącą równego traktowania. Stale monitoruje i analizuje potrzeby kobiet w regionie w wielu obszarach, m. in.: edukacji, zdrowiu, rynku pracy czy polityce społecznej. To również WRK doprowadziła do przyjęcia w Lubuskiem Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn.

Podczas spotkania z Marszałkiem, przedstawicielki Rady przywołały wiele wydarzeń z ostatnich lat, w których mieszkańcy – zarówno kobiety, jak i mężczyźni – mogli skorzystać z porad prawnych, lekarskich czy psychologa. – Chciałybyśmy też nadal wspierać organizację Lubuskiego Kongresu Kobiet, podczas którego przyznawane są tytuły Lubuszanek Roku, ale także uczestniczyć w podobnych wydarzeniach rangi ogólnopolskiej – mówiła o planach na przyszłość Zofia Szozda. WRK chciałaby także więcej działać w terenie. – Chodzi nam o dotarcie i współpracę z kobietami z mniejszych miejscowości. Mamy też pomysł zakupu (przez Woj. Lubuskie – red.) cytomammobusu, mobilnego gabinetu do badań zarówno cytologicznych, jaki i mammograficznych, który docierałby do każdego zakątka regionu – tłumaczyła Szozda.

Poszerzyć możliwości działań i zadbać o fundusze

Jak zauważył marszałek M. Jabłoński: Wojewódzka Rada Kobiet powinna tak skonstruować roczny plan działań, by funkcjonować w sposób zorganizowany. Co więcej poszukać takich rozwiązań, by unijne fundusze mogły wspomóc jej działania. – Jestem bardzo zainteresowany bliską współpracą i kontynuacją waszych wysiłków zmierzających do tego, by wszyscy w województwie wiedzieli, że sprawy równościowe są dla nas ważne. Mówmy o równości, przypominajmy o prawach kobiet, ale czas znaleźć takie rozwiązania, które będą namacalne i konkretne dla Lubuszanek – inspirował M. Jabłoński do kolejnych działań Rady i zachęcał m. in. do zorganizowania warsztatów dobrych praktyk, które pozwoliłyby zapoznać się ze sposobami finansowania podobnych działań w innych regionach kraju, a nawet Europy.

W trakcie rozmowy poruszono też możliwość współpracy WRK z Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej i Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie. – Będziemy wspierać zarówno dotychczasowe działania Rady, ale poszukamy też nowych rozwiązań dla lepszej skuteczności waszych działań – podsumował spotkanie marszałek Jabłoński.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wystartował nowy sejmik lubuski (FOTO)

Pierwsze posiedzenie sejmiku kadencji 2024 – 2029 za nami. Przewodniczącą została radna Anna Synowiec. I to na razie tyle. Sesja będzie kontynuowana 13 maja. Pierwszą

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content