Będzie przetarg na studium dla obwodnicy Słubic (WIDEO)

KONFERENCJA PRASOWA - PRACE NAD OBWODNICĄ SŁUBIC
fot. M. Pych / lubuskie.pl
– Obwodnica Słubic musi powstać. Mieszkańcy miasta i całego regionu mówią, że to najważniejsze przedsięwzięcie, jakie przed nami stoi – twierdzi marszałek województwa lubuskiego Marcin Jabłoński.

Podczas piątkowej (5 kwietnia 2024 r.) konferencji w Urzędzie Miejskim w Słubicach poinformowano, że obwodnica powstanie w ciągu drogi krajowej nr 31. Ogłoszono przetarg na opracowanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego tej inwestycji. Studium będzie musiało powstać w ciągu 2 lat od daty zawarcia umowy z wyłonionym w przetargu wykonawcą.

– To bardzo ważne wydarzenie, bo nie tylko mieszkańcy Słubic, ale i całego regionu śmiało i zdecydowanie mówią o tym, że najważniejszym przedsięwzięciem, jakie stoi przed naszym regionem, jest budowa tej obwodnicy. Wszyscy, zwłaszcza ci mieszkający nieopodal, wiedzą, co się dzieje w okolicach weekendów, świąt, jak często nie możemy bezpiecznie i wygodnie wyjechać z domu oraz wrócić do domu. To sytuacja utrzymująca się już od dłuższego czasu. To wymaga determinacji i naszej wspólnej mądrości, aby ten problem pokonać – uważa marszałek województwa lubuskiego Marcin Jabłoński.

– Pewnie państwo pamiętają, że kiedyś już takie studium do inwestycji zostało opracowane, nie udało jej się doprowadzić do końca. Pojawiały się pieniądze w budżecie państwa, pojawiały się programy, w ramach których mówiono o realizacji obwodnicy Słubic. Pojawialiśmy się na liście rezerwowej, teraz mówi się o liście podstawowej, ale też o weryfikacji całego tego planu i projektu. Zbiorowa mądrość musi polegać na tym, abyśmy wszyscy dopominali się o to, by rozwiązać jeden z kluczowych problemów komunikacyjny polsko-niemieckiego pogranicza. Do tego jest potrzebne przymierze miasta, powiatu i województwa, liczymy też na wsparcie parlamentarzystów. Chcemy podjąć wszystkie możliwe wysiłki, żeby dopilnować tego, aby na liście już zatwierdzonych do ostatecznej realizacji zamierzeń inwestycyjnych, jeśli chodzi o infrastrukturę transportową, znalazła się obwodnica Słubic – dodał marszałek Marcin Jabłoński. Wspomniał, że będzie to punkt wyjścia, aby powrócić do tematu obwodnicy Kunowic.

– Obwodnica Kunowic też była kiedyś bardzo bliska realizacji. Nieszczęśliwy zbieg różnych okoliczności, może brak naszej wspólnej mądrości i determinacji doprowadził do tego, że inne projekty zajęły jej miejsce i zostały zrealizowane. Dzisiaj nie chcemy stracić tej szansy i śmiało mówimy o tym, że można być ponad różnego rodzaju rozbieżnościami z przeszłości. Uważam, że możemy mówić o tym – mówię o sobie i burmistrzu Mariuszu Olejniczaku – że to, iż mieliśmy różne zdania na różne tematy, nie oznacza wcale, że nie powinniśmy wykazać się dalekowzrocznością, zdolnością przewidywania tego, co ważne i konieczne, i podjąć współpracę dotyczącą przyszłości. To, że te różne poglądy i zdania były dosyć jasno zarysowane w przeszłości, tylko ułatwi nam podjęcie rozmów i poszukiwanie kompromisowych rozwiązań dla różnych kwestii. Nie mam z tym żadnego dyskomfortu – stwierdził marszałek Marcin Jabłoński.

Miasto przygotowane do inwestycji

– Robimy pierwszy krok w kierunku budowy obwodnicy Słubic. Jak państwo pamiętacie, w ubiegłym roku zostało podpisane porozumienie między gminą Słubice a Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad mówiące o przygotowaniu dokumentacji słubickiej obwodnicy. Koszt przygotowania dokumentacji to ponad 7 mln zł rozłożone na 4 lata płatności. Jesteśmy do tego w pełni przygotowani – zapewnił burmistrz Słubic Mariusz Olejniczak. Dodał, że aby budowa obwodnicy doszła do skutku, będzie potrzebne jeszcze zabieganie o to, by została wpisana do rządowego programu.

Studium to początek całego procesu

Dyrektor zielonogórskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Irena Lutowska wyjaśniła, że wykonanie studium będzie się składać z dwóch etapów. – Pierwszy z nich to właśnie wybór wariantu, natomiast kolejny skupi się na tym, aby zaprojektować wstępne rozwiązania dla wybranego wariantu, takie jak skrzyżowania, aby potem przystąpić już do projektu budowlanego. Mam nadzieję, że w ciągu najbliższych dni ogłosimy przetarg na wykonanie studium, które będzie miało na celu wyłonienie wariantu obwodnicy – mówiła dyrektor GDDKiA.  

W planach są też spotkania informacyjne z mieszkańcami oraz konsultacje społeczne, które ma obowiązek zorganizować burmistrz Słubic. – Proces jest bardzo rozciągnięty w czasie, ale jest on potrzebny, by znaleźć najlepsze rozwiązanie. Potem będziemy czynić starania, aby znaleźć środki na inwestycję – dodała dyrektor Irena Lutowska.

Inwestycja, na którą czekano przeszło 20 lat

– O historii tej obwodnicy mogę opowiadać do rana – stwierdził senator Władysław Komarnicki. – Cytując słowa pana prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, Słubice są oknem na świat. Dzisiaj chcę powiedzieć, że decyzje pana burmistrza i pana marszałka, jeżeli chodzi o dokumentacje, były bardzo dobre. Kto nie zrobi dokumentacji, nie ma do czegokolwiek podchodzić. To jest warunek konieczny, abyśmy cokolwiek zaczęli. O tej obwodnicy mówi się przeszło 20 lat. To historyczna sprawa. Pani posłanka Krystyna Sibińska jako wiceprzewodnicząca Sejmowej Komisji Infrastruktury będzie miała dostęp do informacji w sprawie obwodnicy Słubic. I na koniec: przypomina mi się, panie marszałku, kiedy po raz pierwszy siedzieliśmy przy temacie obwodnicy Drezdenka. Oczyma wyobraźni widzę, że ta obwodnica jest „skazana” na sukces – mówił senator.

GDDKiA zakłada, że umowa na studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe zostanie podpisana jeszcze w 2024 r., a decyzja środowiskowa zostanie uzyskana z końcem 2028 r. Kolejny krok to dokończenie drugiej części studium w 2029 r. oraz rozstrzygnięcie przetargu na zaprojektowanie i wybudowanie obwodnicy na przełomie 2029 i 2030 r. Budowa rozpocznie się więc w 2031 r., a zakończy w 2033 r.

Uczestnikiem konferencji był również starosta powiatu słubickiego Leszek Bajon.

KONFERENCJA PRASOWA - PRACE NAD OBWODNICĄ SŁUBIC
fot. M. Pych / lubuskie.pl

Materiał filmowy powstał dzięki uprzejmości HTS Słubice.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content