Nadzwyczajne posiedzenie Senatu gorzowskiej AJP. Wszyscy deklarują wsparcie po pożarze (FOTO)

Dziś odbyło się się nadzwyczajne posiedzenia Senatu gorzowskiej akademii. Miało związek z pożarem, do którego doszło 12 kwietnia w budynkach przy ul. Teatralnej. Oprócz kadry uczelni w posiedzeniu uczestniczyli wojewoda lubuski Marek Cebula, wicemarszałek województwa lubuskiego Łukasz Porycki, radna województwa lubuskiego Anna Synowiec i prezydent Gorzowa Wlkp. Jacek Wójcicki. Wszyscy zapewniają o wsparciu uczelni. Prezydent Gorzowa chce m.in. przekazać dla AJP zabytkowy budynek przy ul. Obotryckiej.


Zarząd Województwa Lubuskiego bardzo uważnie przyglądał się tym tragicznym wydarzeniom. Jak mówił podczas posiedzenia wicemarszałek Łukasz Porycki – Wiemy, jak głęboko studenci i pracownicy akademiccy to przeżywają. Samorząd województwa, na czele z marszałkiem Marcinem Jabłońskim deklaruje wsparcie na pilne i bieżące potrzeby, na zabezpieczenie terenu pożaru, czy ewentualne prace rozbiórkowe. Wiemy, że proces odbudowy potrwa lata, ale pieniądze potrzebne są tu i teraz na zabezpieczenie tego budynku, by nie ulegał dalszej degradacji. Czekamy na określenie konkretnych potrzeb uczelni i deklarujemy pomoc – zapewnił marszałek.

Uczelnia chce powołać specjalną komisję ws. pożaru. Wg. rektor uczelni, profesor Elżbiety Skorupskiej -Na Teatralnej w momencie pożaru było około 70 pracowników i wielu widziało różne rzeczy, do których nie dotarli policjanci. Chcemy spisać te zeznania z obserwacji, dojść do przyczyn. Komisja będzie uprawniona do przesłuchiwania pracowników i spisywać ich informacje. Zleci również ekspertyzy specjalistom celem oszacowania szkód i wskazania kierunków działania – podkreśla rektor.

Uczelnia nie zwalnia tempa

– Nasza baza składa się z 11 budynków, to są takie rezerwy lokalowe, które pozwalają nam realizować zadania kształcenia studentów i prowadzenia badań naukowych. Nie rezygnujemy z żadnych planów rozwojowych, od października ruszamy z dwoma kolejnymi kierunkami studiów. Czekamy na decyzje co do uruchomienia kierunku prawo. Pracujemy normalnie, administracja się organizuje, staramy się, żeby studenci, jak i profesorowie nie odczuli jakiegoś dyskomfortu pracy. Ważne i cenne rzeczy nie uległy uszkodzeniu, izbę pamięci uczelni mamy w budynku nr 3. Tam pożar nie dotarł.

Marek Cebula – wojewoda lubuski podkreśla, że najważniejsze jest teraz oszacowanie strat. – Bez tego nie ruszymy. Postępowanie jest prowadzone przez służby i ekspertów. Musimy czekać na ustalenia. Pamiętajmy, że jest też kwestia ewentualnej odpowiedzialności związanej z polisą ubezpieczeniową. Uczelnia jak i wykonawca byli ubezpieczeni. Mam nadzieję, że wkrótce uda się ustalić harmonogram działań. Jestem w kontakcie z ministrem Nauki i Szkolnictwa Wyższego, który zadeklarował pomoc rządu. Pytania ile i kiedy to jeszcze za wcześnie. Jesteśmy zdeterminowani odbudować ten budynek, oczywiście jeśli nadzór budowlany stwierdzi, że jest to możliwe. To ważny zabytek dla Gorzowa i województwa lubuskiego.

Wsparcie miasta


Jacek Wójcicki, prezydent Gorzowa Wlkp. przedstawił kilka kwestii dotyczących konkretnej pomocy uczelni. -Zajęcia studentów na sali, na której suszą się uratowane dokumenty chcemy przenieść do nowej Areny Gorzów. Liceum akademickie mistrzostwa sportowego będzie mogło odbywać lekcję na obiekcie przy Słowiance. Oferujemy osuszacze powietrza, które mogą pomóc w odzyskaniu dokumentów. Zdecydowaliśmy się przekazać 6 mieszkań, które dadzą możliwość uwolnienia pomieszczeń przy Kazimierza Wielkiego i tym samym służyć jako tymczasowy rektorat- wylicza prezydent.

Na koniec wystąpienia prezydenta padła zaskakująca deklaracja – Kolejnym krokiem jest propozycja przekazania budynku byłego ratusza przy Obotryckiej. To budynek z dokumentacją techniczną, z pozwoleniem na budowę i tak naprawdę jeśli zgromadzi się środki można ruszać z przebudową. Jeśli uczelnia skorzysta z propozycji – przekażemy 10 mln zł na wkład własny do projektu. Dzięki temu uczelnia mogłaby pozyskać środki zewnętrzne i w ciągu 2-3 lat oddać budynek do użytku – mówił Jacek Wójcicki.

Zdjęcia i tekst z posiedzenia Senatu AJP – Tomasz Pawłowski.

Przypomnijmy. Pożar wybuchł w budynku połączonym z rektoratem gorzowskiej uczelni 12 kwietnia przed południem. Ogień szybko objął cały dach obiektu. Był on w trakcie remontu, trwały tam prace dekarskie. Pożar rozprzestrzenił się w błyskawicznym tempie także na rektorat. Walka z płomieniami trwała kilka godzin. W akcji uczestniczyło kilkanaście zastępów państwowej straży pożarnej i OSP. Jeden strażak został poszkodowany, ale jego zdrowiu i życiu nic nie zagraża. Pracownicy uczelni i sąsiednich budynków zostali ewakuowani. Przyczyny pożaru będą badali specjaliści, ale już wiadomo, że straty pójdą w miliony. Uczelniany kampus przy ulicy Teatralnej to trzeci pod względem wartości historycznej zabytkowy obiekt w tej części regionu. Władze Gorzowa apelują o rządową deklarację pomocy na jego odbudowę. Słowa wsparcia płyną od marszałka województwa lubuskiego i wojewody. Administracja i wydział humanistyczny, które mieściły się w rektoracie uczelni, będą przeniesione do budynków przy ulicy Chopina. Rozpoczęło się już dochodzenie w sprawie pożaru w budynkach Akademii im. Jakuba z Paradyża. Jest ono prowadzone pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Gorzowie. Obecnie trwają czynności procesowe zmierzające do ustalenia przyczyn pożaru oraz tego, kto mógł się do tego pożaru przyczynić. Śledztwo prowadzone jest pod kątem sprowadzenia zdarzenia, które stanowiło zagrożenie dla życia, zdrowia oraz mienia w wielkich rozmiarach – mówi Łukasz Gospodarek, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Gorzowie.

Zdjęcia z niedzieli 14 kwietnia:

Informacje z soboty 13 kwietnia:

Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wlkp. wydala oświadczenie o następującej treści:
Szanowni Państwo,
Naszą Uczelnię dotknęła wielka tragedia – pożarem zajęte zostały dwa budynki przy ul. Teatralnej, które na najbliższe kilka lat zostaną wyłączone z użytkowania. Uczelnia mimo tego pracuje dalej, w dotychczasowym rytmie i realizuje przyjęte wcześniej zadania. Wydział Humanistyczny został przeniesiony do kampusu przy ul. Fryderyka Chopina. Administracja Akademii w części pracować będzie w budynku nr 5 przy ul. Fryderyka Chopina, w części w budynku przy ul. Kazimierza Wielkiego. We wtorek odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie Senatu (o godz. 12:00) oraz ogólnouczelniane zebranie wszystkich pracowników (w Hali Sportowej przy ul. Fryderyka Chopina.

Tak wygląda sytuacja w kampusie przy Teatralnej po pożarze:

Jak się dowiedzieliśmy uczelnia była ubezpieczona, wykonawca remontu także musiał posiadać ubezpieczenie, bo był to jeden z warunków przetargu. Straty mogą wynieść kilkadziesiąt, a może nawet 100 mln zł – szacują władze AJP.

Wpis radnej województwa lubuskiego Anny Synowiec z soboty 13 kwietnia

🔹W nocy trwało dogaszanie pożaru budynków Akademii im. Jakuba z Paradyża przy ul. Teatralnej. Pożar strawił dwa zabytkowe budynki w których znajdował się m.in. rektorat, pomieszczenia administracyjne, wykładowe oraz socjalne. Obiekty te stanowią własność Uczelni.
🔹Oczywiście na konkrety należy poczekać, do czasu oficjalnego stanowiska Uczelni. Nie mówię tylko o oszacowaniu strat i potrzebnych środków na ewentualną odbudowę budynków, ale również wskazanie przez uczelnię jaki zakres potrzeb ma tu i teraz.
🔹Czytałam w wielu komentarzach, że Uczelnia, czy też wykonawca ma Ubezpieczenie. Tak, ale warto zaznaczyć, że postępowanie prokuratorskie, inspekcji budowlanej, czy też Ubezpieczyciela będzie trwało. Ponadto to nadzór budowlany w decyzji określi, czy budynki będzie trzeba rozebrać, czy też będzie możliwa odbudowa.
🔹Kluczowe na tą chwilę jest to, że Uczelnia została pozbawiona całkowicie pomieszczeń administracyjnych, wykładowych, socjalnych, także tych zabezpieczających pobyt w Gorzowie kadry naukowej. Spłonęły dokumenty, zaplecze dydaktyczne.
🔹Tymczasem rok akademicki trwa, ulokowanie kadry i studentów będzie w tym przypadku wyzwaniem dla AJP. Można się tylko domyśleć, że to budynki Uczelni przy ul. Chopina przejmą obsługę tych potrzeb.
🔹Już teraz miasto będzie musiało przygotować teren placu – parkingu przy ul. Chopina, który jest w opłakanym stanie i wymaga nakładów. Tam teraz będzie wzmożony ruch, co też powinno się przełożyć nie tylko na poprawę stanu technicznego placu, ale też na zwiększenie połączeń w tym kierunku.
Z mojej strony, jako Radnej, ale też jak wynika z wypowiedzi przedstawicieli samorządu oraz rządu (Wojewoda Lubuski Marek Cebula) deklarowana jest chęć pomocy.

Dogaszanie pogorzeliska. Zdjęcia Marta Czernicka LCI

Zobacz film z akcji gaszenia pożaru. Realizacja Tomasz Pawłowski, Natalia Dębicka LCI

Pożar minuta po minucie

W piątek 12 kwietnia o godz. 11.30 dyżurny gorzowskiej straży pożarnej otrzymał zgłoszenie o pożarze budynku Akademii Jakuba z Paradyża przy ul. Teatralnej. Na miejsce na początek zostało wysłanych osiem zastępów straży pożarnej, wciąż dojeżdżają kolejne, a ogień niestety szybko się rozprzestrzenia. Tuż obok znajduje się budynek Gorzowskiego Centrum Pomocy Rodzinie. Pracownicy uczelni oraz miejskiego centrum pomocy rodzinie zostali ewakuowani. Poszkodowany w wyniku akcji został jeden strażak, ale niegroźnie, mówią służby.

12:30

Ogień przedostał się także do budynku rektoratu. Rozprzestrzenia się dachem. Akcja ratownicza jest trudna.

-Wszyscy pracownicy uczelni i sąsiadującego budynku Urzędu Miasta zostali ewakuowani, nikt nie został poszkodowany. Akcja ratownicza wciąż trwa, mamy jednostki zarówno państwowej jak i ochotniczej straży pożarnej. Jest bardzo trudno, ze względu na wysokość budynku i duże zadymienie strażacy nie mogą działać w środku. W części w której rozpoczął się pożar trwały prace remontowe, ale na teraz nie można określić przyczyn pożaru – mówi Arkadiusz Kaniak, rzecznik PSP w Gorzowie Wlkp.

W remontowanym budynku AJP prowadzone były prace dekarskie. Okoliczne ulice są zamknięte, a ruch pociągów z pobliskiego Dworca Wschodniego został wstrzymany.

13:00

Prezydent deklaruje wsparcie:

Sytuacja jest bardzo trudna. Działania ze strony miasta koordynuje prezydent Jacek Wójcicki i dyrektor wydziału zarządzania kryzysowego, Grzegorz Rojek.

-Deklarujemy wszelkie wsparcie – powiedział prezydent Jacek Wójcicki. – Jesteśmy w kontakcie z władzami uczelni. Sytuacja jest bardzo trudna i na pewno będziemy chcieli Akademii pomóc jak najszybciej. Na dzisiaj najważniejsze jest to, że w tej chwili nie ma żadnych informacji o osobach poszkodowanych. Najprawdopodobniej akcja ewakuacyjna była skuteczna, ewakuowani zostali zarówno pracownicy akademii, jak i pracownicy urzędu w budynku sąsiednim znajdującym się obok pożaru – podkreślił prezydent Jacek Wójcicki.


Ruch kolejowy na trasie Santok-Gorzów jest wstrzymany. Wzdłuż ulicy Teatralnej policja organizuje objazdy.

Kontakt z wojewodą oraz marszałkiem województwa w sprawie dramatu w uczelni deklaruje też Piotr Wilczewski, który na swoim profilu społecznościowym napisał:

W związku z ogromną tragedią jaką jest pożar budynków Akademii Jakuba z Paradyża (AJP) na ul. Teatralnej informuję, że jestem w stałym kontakcie z wojewodą Markiem Cebulą i marszałkiem Marcinem Jabłońskim.
Wspieramy służby oraz działania mające na celu opanowanie katastrofy. Zrobimy wszystko, aby Nasza uczelnia, która jest chlubą Gorzowa jak najszybciej wyszła z tej trudnej sytuacji.
Pozostaję również do dyspozycji władz uczelni oraz wszystkich innych instytucji, które będą oczekiwały wsparcia.

Zdjęcie: Urząd Miasta Gorzowa Wlkp.

Fot:Łukasz Nowosielski

Płonie zabytek

-Kampus, który płonie jest określany przez konserwatorów zabytków jako jeden z najstarszych obiektów tego typu w północnej części regionu lubuskiego. Budynek nr 2, w którym najpierw pojawił się ogień to obiekt z lat 70. XIX wieku. Jest on połączony z zabytkowym budynkiem nr 1, który został z kolei zbudowany w 1801 roku – mówi Przemysław Słowiński, prorektor ds. kształcenia gorzowskiej AJP.

Marszałek województwa lubuskiego Marcin Jabłoński – Śledzimy dramatyczne informacje o pożarze w gorzowskiej Akademii im. Jakuba z Paradyża – mówi marszałek Marcin Jabłoński. – Zarząd Województwa podejmie odpowiednie kroki, aby pomóc uczelni. Województwo Lubuskie od lat wspiera Akademię Jakuba z Paradyża

– Z przyjemnością przyjeżdżamy do siedziby Akademii im. Jakuba z Paradyża, żeby podpisać porozumienie, które jest kontynuacją współpracy o kilkuletniej już tradycji – zapewniał w marcu 2024 r. marszałek Marcin Jabłoński podczas podpisania kolejnej umowy z gorzowską uczelnią. Akademia im. Jakuba z Paradyża otrzymała 800 tys. złotych dotacji na dofinansowanie do wynagrodzeń dla swoich pracowników zajmujących się kierunkiem pielęgniarstwo (umowa była podpisywana właśnie w rektoracie przy ulicy Teatralnej red.)

Przypomnijmy, że w 2020 r. Samorząd Województwa Lubuskiego przekazał gorzowskiej uczelni dotację w wysokości 1 mln złotych na utworzenie kierunku pielęgniarstwo. W kolejnych latach akademia otrzymywała dotacje w wysokości 800 tys. zł rocznie. Łącznie w latach 2020-2024 Samorząd Województwa Lubuskiego wsparł pielęgniarstwo na AJP środkami z budżetu w wysokości 4,2 mln zł – czytamy na stronie lubuskie.pl

Anna Synowiec radna województwa lubuskiego – To wielka tragedia dla Naszej Uczelni i dla Gorzowa. Bądźmy teraz razem wobec takiego dramatu potrzeba solidarności i wsparcia. Jestem do dyspozycji o ile będę pomocna.

Zdjęcia z godziny 12:30 Natalia Dębicka

Komunikat Piotra Wilczewskiego, kandydata na prezydenta Gorzowa Wlkp. w mediach społecznościowych:

Staram się przekazywać Państwu, rzetelne informacje na temat pożaru budynków AJP.
Wiem, że strażacy w tej chwili sprawdzają kolejne kondygnacje. Zapadł się dach, cześć poddasza jest spalona. Strażacy sprawdzają części nośne, krokwie – obecnie nie ma zagrożenia kolejnych strat. Ich dokładne oszacowanie zajmie jeszcze czas.
Pożar został opanowany, liczymy minuty mając nadzieję, że akcja dogaszania wkrótce się zakończy.
Jestem pod wrażeniem działania wszystkich służby, które zadziałały wzorcowo. Niewiarygodne poświęcenie w celu ratowania jednego z symboli naszego miasta zasługuje na uznanie.

15:00

Apel prezydenta Jacka Wójcickiego do premiera Donalda Tuska o pomoc finansową i wsparcie w likwidacji strat i odbudowie ponad 200-letniego historycznego budynku w Gorzowie.

-Naprawa na pewno przekroczy możliwości samorządu. Liczymy na szybką odpowiedź, a stosowne pisma zostaną przekazane w najbliższym czasie – podkreślił prezydent Wójcicki w rozmowie z dziennikarzami TVN24.

16:30

-To znacznie większa powierzchnia dachu i budynków, niż powierzchnia katedry. Jako uczelnia musimy pracować, wydział humanistyczny będzie przeniesiony od przyszłego tygodnia. Administracja będzie przeniesiona do budynku numer dwa. Remont będzie bardzo kosztowny i liczę na wsparcie finansowe władz regionu i rządu, liczę, że nie zostawią nas na tym pogorzelisku samych – mówi profesor Elżbieta Skorupska – Raczyńska, rektor AJP w Gorzowie Wlkp.

Wojewoda lubuski Marek Cebula. – Najważniejsze, że nikomu nic poważnego się nie stało. Istniało ryzyko, że zawalą się kominy, co mogłoby spowodować ogromne straty. Na ten moment ciężko je oszacować. Gdy zostaną dokonane szczegółowe oględziny, będziemy pracować nad konkretną pomocą, musimy przeanalizować wszystkie informacje jako sztab kryzysowy. Rząd wspiera i będzie wspierał gorzowską uczelnię.

Prezydent Jacek Wójcicki na swoim profilu społecznościowym zaapelował do premiera Donalda Tuska o deklarację rządowej pomocy na odbudowę zniszczonych obiektów uczelni.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content