Wiceminister Aleksandra Gajewska w Gorzowie: – Nad opieką dla najmłodszych musi w końcu zaświecić słońce (WIDEO, FOTO)

Aleksandra Gajewska odwiedziła dziś Gorzów. Sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce wraz poprawić jakość edukacji wczesnoszkolnej. Taki jest też jeden z punktów programowych kandydata na prezydenta Gorzowa – Piotra Wilczewskiego. Kandydat Koalicji Obywatelskiej chce m.in. zwiększyć dostęp do żłobków i przeszkoli. O swoich pomysłach mówił w towarzystwie działaczy partii.

Aleksandra Gajewska podkreślała w mieście nad Wartą, że jakość edukacji wczesnodziecięcej pozostawia wiele do życzenia w całej Polsce. – Mieliśmy okazje z Piotrem Wilczewskim, kandydatem na prezydenta Gorzowa, rozmawiać jak ważne są te usługi dla najmłodszych dzieci, jak ważne jest zwiększanie dostępu żłobków, rozbudowywanie infrastruktury edukacyjnej, żłobkowej, dziennego opiekuna malucha. Mówiliśmy, że zmieniamy programy rządowe w dialogu z samorządami. Zmieniamy program „Maluch”, zmieniamy dofinansowanie jednostkowe do budowy żłobków, z 36 tys zł do 57 tys zł tak, by mogły powstawać nowe miejsca dla dzieci – mówiła wiceministra pracy w Gorzowie i zapewniła. – Wprowadzamy nowy program – „Aktywny rodzic” w kilku wariantach. „Babciowe”, zapowiedziane w naszej kampanii wyborczej do parlamentu, czyli 1500 zł, jeśli rodzice chcą samodzielnie organizować opiekę nad dzieckiem wynajmując nianię lub prosząc członka rodziny. Finansowanie opieki wczesnodziecięcej w instytucjach, dofinansujemy do 1500 zł pobyt dziecka w żłobku. Aktywnie w domu, czyli do 500 zł, jeżeli rodzice decydują się samodzielnie zaopiekować dziećmi – wyliczała wiceministra pracy.

Kompleksowe podejście


Zarówno Aleksandra Gajewska, jak i działacze KO podkreślali w Gorzowie, że powyższe rozwiązania, to cały system kompleksowych rozwiązać. -To kompleksowe i systemowe wsparcie rodzin z małymi dziećmi do lat 3, to konkretne kwoty i odpowiedź na obawy młodych ludzi, żeby decydować się na posiadanie dzieci lub powiększanie rodzin. Mieli do tej pory obawy, że nie będą w stanie zapewnić byt w tym najważniejszym okresie ich rozwoju. Chcemy wspólnie z samorządowcami i parlamentarzystami podejmować się tych ważnych wyzwań, bo usługi społeczne są istotne dla mieszkańców. To one sprawiają, że mieszkańcy chcą mieszkać właśnie w tym konkretnym miejscu. To one sprawiają, że czujemy się dobrze i bezpiecznie w naszych miastach, że uznajemy naszą jakość życia za wysoką – podkreślała.

Oświata to jeden z głównych priorytetów kandydata na prezydenta Gorzowa Wlkp; Piotra Wilczewskiego. – Od samego początku kampanii, w tropach wilka, mówiliśmy o konieczności inwestycji w gorzowską oświatę, o wieloletnim planie inwestycyjnym, o remontach przedszkoli i żłobków. Nasze dzieci potrzebują opieki na najwyższym poziomie i w odpowiednich miejscach, które są do tego przystosowane i zaaranżowane. Liczę, że z taki wsparciem w ministerstwie również rodzice dzieci będą mieli odpowiednie warunki do powrotu do miejsc pracy, a środki choćby z „Babciowego” pozwolą im na nowo zaistnieć na rynku pracy – mówił Piotr Wilczewski.

Rządowy pakiet


Marek Cebula, wojewoda lubuski mówił, jak ważne jest wparcie rodziców. – Rząd przygotował cały pakiet rozwiązań, które mają wesprzeć młode mamy. Żeby realizować jakiekolwiek programy potrzebne są pieniądze. Pani ministra zapewniła nas, że są środki. Żeby po nie skutecznie sięgać trzeba być samorządowcem z krwi i kości. Piotr Wilczewski doskonale rozumie te problemy, bo ma małe dzieci. Z takimi osobami najłatwiej się rozmawia o problemach związanych z opieką żłobkową czy przedszkolną. Rozmawialiśmy również o nowoczesnych rozwiązaniach związanych z elastycznym czasem pracy i czasem pobytu dziecka w jednostkach. O tym trzeba rozmawiać także z samymi pracodawcami.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content