Mały, a cieszy – tak określają swój sukces lekarze Klinicznego Oddziału Chirurgii i Urologii Dziecięcej Centrum Zdrowia Matki i Dziecka Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze. – Nie każde złamanie nadaje się do tego typu operacji – zaznacza ortopeda Przemysław Bartłodziej.
Chodzi o pierwszy w historii lecznicy zabieg repozycji i stabilizacji złamania śrubą CCS guzka Tillaux pod kontrolą artroskopu u dziecka. Nazwa długa i skomplikowana, ale istotą operacji jest to, że została przeprowadzona bez konieczności tradycyjnego cięcia i otwarcia powłok skórnych. Tym razem do zespolenia stawu skokowego 14-letniego pacjenta wystarczyły niewielkie nacięcia i wykorzystanie artroskopu. Jak podkreśla ortopeda Przemysław Bartłodziej, nie każde złamanie nadaje się do tego typu małoinwazyjnej operacji.
– Tym razem operacja wykonana była przy użyciu artroskopu, złamanie nastawiliśmy i ustabilizowaliśmy śrubą. Dzięki obrazowi na ekranie, przekazanemu przez artroskop, mogliśmy bardzo dokładnie i precyzyjnie wykonać zabieg, tym bardziej że złamany fragment miał zaledwie 1,5 centymetra – tłumaczy doktor Bartłodziej.
Artroskop to urządzenie medyczne służące do wziernikowania stawu w czasie procedury diagnostycznej zwanej artroskopią. Ma kształt cienkiej, sztywnej rury, która jest wprowadzana do jamy stawu po uprzednim nacięciu skóry. Sam przewód zbudowany jest ze światłowodu. Z jednej strony jest źródłem światła, a z drugiej służy do przekazywania obrazu z wnętrza stawu na kolorowy monitor, który cechuje się dużą rozdzielczością.
Zespół operujący
- operator: Przemysław Bartłodziej
- asysta: Anna Gregor
- anestezjolog: Paweł Matecki
- pielęgniarka anestezjologiczna: Dominika Pasternak
- instrumentariuszki: Elżbieta Gauza, Dagmara Wąsik-Zadrożna
oprac. Szymon Kozica
źródło: Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze