Pierwsza taka operacja stawu skokowego w szpitalu w Zielonej Górze

Zespół medyczny w trakcie operacji
Złamany fragment miał zaledwie 1,5 centymetra – mówi ortopeda Przemysław Bartłodziej Fot. Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze/FB
Mały, a cieszy – tak określają swój sukces lekarze Klinicznego Oddziału Chirurgii i Urologii Dziecięcej Centrum Zdrowia Matki i Dziecka Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze. – Nie każde złamanie nadaje się do tego typu operacji – zaznacza ortopeda Przemysław Bartłodziej.

Chodzi o pierwszy w historii lecznicy zabieg repozycji i stabilizacji złamania śrubą CCS guzka Tillaux pod kontrolą artroskopu u dziecka. Nazwa długa i skomplikowana, ale istotą operacji jest to, że została przeprowadzona bez konieczności tradycyjnego cięcia i otwarcia powłok skórnych. Tym razem do zespolenia stawu skokowego 14-letniego pacjenta wystarczyły niewielkie nacięcia i wykorzystanie artroskopu. Jak podkreśla ortopeda Przemysław Bartłodziej, nie każde złamanie nadaje się do tego typu małoinwazyjnej operacji.

– Tym razem operacja wykonana była przy użyciu artroskopu, złamanie nastawiliśmy i ustabilizowaliśmy śrubą. Dzięki obrazowi na ekranie, przekazanemu przez artroskop, mogliśmy bardzo dokładnie i precyzyjnie wykonać zabieg, tym bardziej że złamany fragment miał zaledwie 1,5 centymetra – tłumaczy doktor Bartłodziej.

Artroskop to urządzenie medyczne służące do wziernikowania stawu w czasie procedury diagnostycznej zwanej artroskopią. Ma kształt cienkiej, sztywnej rury, która jest wprowadzana do jamy stawu po uprzednim nacięciu skóry. Sam przewód zbudowany jest ze światłowodu. Z jednej strony jest źródłem światła, a z drugiej służy do przekazywania obrazu z wnętrza stawu na kolorowy monitor, który cechuje się dużą rozdzielczością.

Zespół operujący
  • operator: Przemysław Bartłodziej
  • asysta: Anna Gregor
  • anestezjolog: Paweł Matecki
  • pielęgniarka anestezjologiczna: Dominika Pasternak
  • instrumentariuszki: Elżbieta Gauza, Dagmara Wąsik-Zadrożna

oprac. Szymon Kozica

źródło: Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content