Senacka komisja klimatu obraduje w naszym regionie

Rozpoczęło się dwudniowe wyjazdowe posiedzenie senackiej Komisji Klimatu i Środowiska połączone z wizytą studyjną. Głównym tematem posiedzenia jest „Przyszłość parków narodowych”. Wczoraj, w pierwszym dniu posiedzenia, członkowie komisji oraz zaproszeni goście pojawili się w Kostrzynie nad Odrą. Wzięli udział w konferencji prasowej poświęcona aktualnej sytuacji na rzece Odra. W Słońsku z senatorami spotkał się marszałek województwa lubuskiego Marcin Jabłoński.

Pierwszego dnia wizyty senatorowie odwiedzili Kostrzyn nad Odrą, tamtejszą twierdzę i mieli okazję rozmawiać z burmistrzem miasta Andrzejem Kuntem. 14 maja odbyła się też konferencja prasowa nt. sytuacji na Odrze.

Po wybuchu katastrofy ekologicznej na Odrze podjęto działania mające na celu zniwelowanie szkód i zapobieganie takim sytuacjom w przyszłości. – W kwestii dbania o Odrę potrzeba wielu zmian i nowych rozwiązań, które łączą się z dużymi nakładami finansowymi – mówi Stanisław Gawłowski, przewodniczący Komisji Klimatu i Środowiska.

Pomysłodawcą zorganizowania posiedzenia w Kostrzynie był senator Władysław Komarnicki. – Długo przekonywałem wszystkich do swojego pomysłu i cieszę się, że mam okazję pokazać nasz piękny park – podkreśla senator.

Wieczorem w Słońsku z członkami komisji spotkał się marszałek Marcin Jabłoński, wojewoda lubuski Marek Cebula oraz starosta słubicki Leszek Bajon.

Witając senatorów po raz kolejny w regionie, marszałek Marcin Jabłoński opowiedział o walorach przyrodniczych Lubuskiego, m.in. największą lesistość w Polsce. – Jesteśmy w miejscu szczególnym, związanym z tematem państwa posiedzenia. Lubuskie to piękny, zielony, bardzo atrakcyjny przyrodniczo region i na pewno jest dobrym tłem do państwa różnego rodzaju rozważań, poszukiwania nowych, lepszych, skuteczniejszych rozwiązań. Mam nadzieję, że Lubuskie będzie dla państwa inspiracją – mówił marszałek.

– Ponad połowę powierzchni całego województwa zajmują lasy. A oprócz tego – nie wszyscy o tym jeszcze wiedzą – w Lubuskiem jest ponad 500 jezior. Każdy może znaleźć miejsce jakie lubi, mniej lub bardziej cywilizowane. Ta oferta jest bardzo bogata, bardzo interesująca i na pewno warto, żeby państwo spróbowali to zapamiętać. Przypomnę, że jesteśmy w pięknym najmłodszym parku narodowym w Polsce, „Ujście Warty”, położonym w granicach gmin Kostrzyn, Witnica, Górzyca i Słońsk. Jest o czym opowiadać – mam nadzieję, że urozmaici to państwa jutrzejsze posiedzenie komisji – dodał Marcin Jabłoński.
Nie można zapominać o katastrofach ekologicznych i ich skutkach

Marszałek zaapelował też do senatorów, aby w trakcie obrad poruszyli również kwestie katastrof ekologicznych, z jakimi mierzył się region w ostatnim czasie. Mowa o zanieczyszczeniu rzeki Odry oraz pożarze niebezpiecznych odpadów w Przylepie i jego konsekwencjach. – Na pewno powinniśmy szukać rozwiązania, tym bardziej, że coraz częściej słyszymy, że historia może się powtórzyć i nie byłoby dobrze, gdybyśmy mieli w tym jakiś swój udział przez takie czy inne zaniechania czy przeoczenia – stwierdził Marcin Jabłoński.

– Rozumiem, jak działa system, wiem, na czym to polega. Chcę tylko powiedzieć, że ja nigdy nie wydałem pozwolenia na składowisko odpadów. Zawsze bardzo restrykcyjnie do tego podchodziłem. Nie wszyscy tak robią. Takich składowisk trochę w Polsce powstało. A część z nich dzisiaj wskutek działania tak naprawdę gangsterki śmieciowej płonie i powoduje nieprawdopodobnie niebezpieczne skutki dla otoczenia. Więc mam nadzieję, że państwo będziecie wspierać wszystkich, którzy poszukują rozwiązania, które nie pozwoli na to, żeby nadużywano przepisów i doprowadzano do kolejnych tego typu „bomb ekologicznych” – dodał marszałek Marcin Jabłoński.

Z podobną prośbą zwrócił się wojewoda lubuski Marek Cebula. – Nam jest potrzebna państwa pomoc. Mówię to wprost, bo jeszcze do niedawna reprezentowałem samorząd jako prezes Zrzeszenia Gmin Województwa Lubuskiego i burmistrz Krosna Odrzańskiego. Sam osobiście wyciągałem śnięte ryby z Odry. 16,5 tony wyciągnęliśmy na odcinku mojego powiatu. I powiem tak: my bez pomocy, bez ogromnego lobbingu w Warszawie niczego nie zrobimy. Mamy co tydzień spotkania sztabu kryzysowego dotyczące Odry. Jest źle. Jeśli tylko temperatura wzrośnie (a już zaczynała wzrastać), wzrośnie ilość złotych alg. To już występuje, my się z Odry tego nigdy nie pozbędziemy. Co mnie niepokoi – spółki Skarbu Państwa oczywiście pracują nad tym, aby uzdatniać wodę, którą wypompowują z kopalnianych chodników, ale to idzie za powoli. Ta woda trafia bezpośrednio do Odry i złote algi będą się w niej namnażały. Kanał Gliwicki jest ściekiem. To jest ostatni dzwonek. Albo zdamy sobie z tego sprawę, albo będziemy się poddawali lobbystom. Naprawdę nie mamy odwrotu – albo to zmienimy, albo nas nie będzie, bo niczego innego poza planetą Ziemią nie mamy – mówił wojewoda.
„Każdy sposób, by rozmawiać o klimacie, jest dobry”

Senator Stanisław Gawłowski, przewodniczący Senackiej Komisji Klimatu i Środowiska przypomniał, że tematem obrad w Lubuskiem będzie przyszłość polskich parków narodowych: – Jesteśmy w bardzo ważnym momencie. Nie boję się tego powiedzieć – w momencie, który dotyczy świata i wyzwań, które przed nami. One się powtarzają i będą się powtarzać. Mówiąc wprost, one będą dotyczyć wyzwań związanych z ochroną bioróżnorodności, parków narodowych, tworzenia takich miejsc, gdzie chcemy chronić dziedzictwo przyrodnicze dla następnych pokoleń.

– Ta dyskusja, która w Polsce się trochę „wylała” na ulicę, a dotyczy Zielonego Ładu, w dużej części wynika zwyczajnie z braku zrozumienia dla spraw i korzyści, które dla wielu środowisk wynikają z zawartych tam rozwiązań. Znając ten dokument, akurat nie rozumiem dzisiaj ataku na niego. Niestety czasami doraźne korzyści przesłaniają nam rzeczy, które są nadzwyczaj istotne. Ci, którzy czytają takie dokumenty przygotowane choćby przez IPCC, panel ekspertów wywołany przez Organizację Narodów Zjednoczonych, wiedzą doskonale, że oni tam piszą o tym, że świat stoi na krawędzi, że zmierzamy do katastrofy. Nie mamy stu lat, tylko kilkanaście, w najlepszym przypadku kilkadziesiąt lat na podjęcie odważnej, sensownych decyzji związanych z przeciwdziałaniem zmianom klimatu i ochroną środowiska naturalnego. Każdy sposób, żeby o tym rozmawiać, jest dobry – uważa senator Stanisław Gawłowski.

Przed spotkaniem z marszałkiem województwa lubuskiego senatorowie gościli w Parku Narodowym „Ujście Warty” i Twierdzy Kostrzyn. Senator Władysław Komarnicki podziękował im za przyjęcie zaproszenia do województwa lubuskiego. – Dzisiaj cała nasza ekipa jest zadowolona i wdzięczna. Dziękuję za profesjonalizm w pokazaniu, jak należy prowadzić park. Kiedy poprosiłem pana marszałka, żeby przyjechała tu bardzo ważna senacka komisja, nie miał najmniejszych wątpliwości i z wielką radością przyjął rolę gospodarza – powiedział senator.

­– W imieniu własnym i władz samorządowych chciałbym bardzo serdecznie podziękować przewodniczącemu Senackiej Komisji Klimatu i Środowiska za to, że dał się przekonać, aby ta komisja odbyła się właśnie tu, w Słońsku, w tym najmłodszym Parku Narodowym „Ujście Warty” – powiedział Janusz Krzyśków, wójt gminy Słońsk. – Bardzo serdecznie dziękuję za to, że możemy na takim forum promować perły naszego regionu. Myślę, że to nie będzie ostatnie posiedzenie komisji, że poprzez media, poprzez przekaz ten park narodowy naprawdę będzie znany i odwiedzany, bo to o to chodzi – dodał wójt.

W trakcie spotkania wręczone zostały Medale Senatu RP. Otrzymali je wojewoda Marek Cebula i marszałek Marcin Jabłoński. Marszałkowi pogratulowano także ponownego wyboru na stanowisko.

Z senatorami spotkali się także inni włodarze okolicznych miast i gmin: starosta powiatu sulęcińskiego Tomasz Prozorowicz, starosta powiatu słubickiego Leszek Bajon i burmistrz Kostrzyna nad Odrą Andrzej Kunt oraz dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Alina Jągowska.
Plan posiedzenia Senackiej Komisji Klimatu i Środowiska – 15 maja 2024 r.

godz. 10:30 – otwarcie wystawy “35 lat odrodzonego Senatu”- z udziałem m.in. marszałka Marcina Jabłońskiego, przewodniczącego senackiej komisji Stanisława Gawłowskiego i zaraz po otwarciu konferencja prasowa z udziałem przewodniczącego Stanisława Gawłowskiego oraz członków komisji: Władysława Komarnickiego, Magdaleny Kochan, Gabrieli Morawskiej-Staneckiej, Zdzisława Pupy, Marka Borowskiego, Anny Górskiej.

Udział wezmą także Andrzej Raj – dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego; prezes Związku Pracodawców Polskich Parków Narodowych, Wioletta Chara – p.o. dyrektora Parku Narodowego „Ujście Warty”, Marcin Jabłoński – marszałek województwa lubuskiego, Marek Cebula – wojewoda lubuski, Janusz Krzyśków – wójt gminy Słońsk.

godz. 11:00 – Rozpoczęcie wyjazdowego posiedzenia komisji pt. „Przyszłość parków narodowych”.

Przebieg posiedzenia:

Otwarcie posiedzenia.
Walory przyrodnicze Parku Narodowego „Ujście Warty” - przedstawiciele Parku Narodowego „Ujście Warty”.
Rola parków narodowych w krajowym systemie ochrony przyrody - Andrzej Raj, prezes Związku Pracodawców Polskich Parków Narodowych.
Przyszłość parków narodowych w Polsce - Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
Dyskusja.

Ośrodek Muzealno-Edukacyjny Parku Narodowego „Ujście Warty”, 3 Lutego 90, 66-436 Słońsk

Posiedzenie komisji transmitowane będzie na stronie Senatu i w mediach społecznościowych, a konferencja prasowa na Facebooku lubuskie.pl.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content