Jedyna taka noc… (FOTO)

Latynoska Noc w Muzeum Ziemi Lubuskiej
fot. I. Kusiak
Wyjątkowa noc w roku, gdy muzea są nie tylko otwarte do późnych godzin nocnych, ale wręcz tętnią życiem, gwarem i muzyką. Tego dnia cisza jest zabroniona, a wskazane – wygodne obuwie, aby przemierzać muzealne ścieżki, kontemplować, słuchać, podziwiać, oglądać, rozmawiać albo… tańczyć. Tegoroczna Latynoska Noc w Muzeum Ziemi Lubuskiej rozpoczęła się występem zespołu SambaSHOW, który rozgrzał publiczność.

Pierwsza Noc Muzeów miała miejsce w styczniu 1997 w Berlinie i cieszyła się tak ogromnym powodzeniem, że pomysł podchwyciły inne europejskie miasta – tej nocy muzea, galerie sztuki i nie rzadko inne instytucje kultury są otwarte dla zwiedzających do późnych godzin nocnych, a wydarzeniu towarzyszą specjalne pokazy, koncerty, prelekcje i inne atrakcje.  W Polsce pierwszą tego typu imprezę zorganizowano w 2003 roku w poznańskim Muzeum Narodowym.  

Od 17 lat tej nocy Muzeum Ziemi lubuskiej organizuje tematyczną podróż kulturalną. Była noc brytyjska, francuska, indyjska, aż wreszcie przyszedł czas na swoistą mozaikę kulturową, którą oferują kraje Ameryki Łacińskiej. Gościem specjalnym tegorocznego wydarzenia był Ambasador Republiki Panamy w RP Javier Bonagas de Gracia.

– Te noce w naszej instytucji mają dość specyficzny wymiar, ponieważ odnoszą się do kultury wybranego kraju, wybranej nacji – mówił podczas otwarcia imprezy dyrektor MZL Leszek Kania. – Tym razem tych krajów będzie około 20, bo tyle liczy ich Ameryka Łacińska. To rzeczywiście kultura bardzo bogata, różnorodna, mająca wpływ na kulturę ogólnoświatową.

Potwierdził to podczas swojego wystąpienia Ambasador Republiki Panamy w Polsce, który dziękując za zaproszenie na to wyjątkowe wydarzenie, podkreślał, że MZL to także miejsce edukacyjne, nie tylko służące do pokazywania rzeczy, ale do nauczania. Dziękował także dyrekcji muzeum za zainteresowanie wystawą „Różnorodność biologiczna i kulturowa Panamy”, wypożyczoną dzięki uprzejmości Ambasady Panamy w Warszawie. – Ta wystawa ma na celu pokazać, jakim wyjątkowym krajem jesteśmy – mówił ambasador. – Jako przesmyk oddzielający dwa największe oceany na naszej planecie, jest ona [Panama] również mostem łączącym dwie ogromne masy kontynentalne. Przez miliony lat przez Panamę przechodziło wiele gatunków zwierząt, które przyczyniły się rozprzestrzeniania nasion roślin. Coś podobnego stało się z ludźmi – kiedy Europejczycy przybyli do Panamy i odkryli Ocean Spokojny w 1513, potwierdzono, że jest to obowiązkowe przejście dla całego regionu. Od tego momentu Panama zaczęła służyć logistyce międzynarodowego transportu handlu aż do dziś. Ta działalność tranzytowa przyciągnęła ludzi z całego świata i zapoczątkowała integrację wieloetnicznego i wielokulturowego społeczeństwa, które nauczyło się żyć razem i szanować różnice. Dziś ta wielokulturowość znajduje odzwierciedlenie w bogatej gastronomii, ekspresji kulturowej i różnorodnych zwyczajach. Panamczycy są bardzo otwarci i gościnni, żyją bez uprzedzeń i są optymistycznie nastawieni do życia – przekonywał Jego Ekscelencja Javier Bonagas de Gracia.

Wydarzenie odbywało się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Lubuskiego Marcina Jabłońskiego i Prezydenta Miasta Zielona Góra Marcina Pabierowskiego. W wydarzeniu wzięli udział m.in. wicewojewoda lubuski Tomasz Nesterowicz, a zarząd województwa reprezentował Radosław Brodzik, dyrektor Biura Współpracy Zagranicznej UMWL.

– Województwo lubuskie to brama na Europę, jesteśmy znani, jako województwo, w różnych badaniach, z tego, że jesteśmy tolerancyjni, otwarci na nowe kultury, chętni poznawania świata, a przede wszystkim radośni i i szczęśliwi – mówił dyrektor Brodzik, prosząc Ambasadora Republiki Panamy w RP, aby tak właśnie zapamiętał wizytę w Lubuskiem: –  Proszę zapamiętać wspaniałych ludzi, którzy dzisiaj są tutaj w muzeum, tak proszę zapamiętać Zieloną Górę i wspaniałe rzeczy, które robi dyrektor Leszek Kania. To prawda, 20 lat Polski w Unii Europejskiej, to otworzyło nam drzwi, otworzyło nas na świat i na Europę. 

Bogata różnorodność

– Kultura zbliża i doznanie tego bezpośrednio, tutaj, jak chociażby ten taniec, za chwilę malarstwo, sztuka, warsztaty,  nauki tańca – to wszystko powoduje, że poznajemy różną kulturę – dyrektor Radosław Brodzik nie ukrywał, że wizyta ambasadora jest ważnym wydarzeniem i może zaowocować czymś więcej w przyszłości. –  Jestem osobiście z tego dumny i powtarzam w imieniu zarządu województwa lubuskiego i marszałka Marcina Jabłońskiego, że witamy w miejscu, w którym jesteśmy naprawdę otwarci na różnorodność. My ją poznajemy, chcemy ją poznać i my się jej nie boimy; przez to, że ją poznajemy, przestajemy się jej bać.

Kim była Gloria Estefan?

Jedną z najpiękniejszych prezentacji podczas tegorocznej nocy muzeów była wystawa prac dzieci z Ameryki Łacińskiej, wypożyczona z Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu pt. „Ameryka Południowa Oczami Dzieci”. Prace dzieci i młodzieży w wieku od 5 do 17 lat, kipiące kolorami i niesamowitą energią, przenosiły w świat realizmu magicznego, znany z powieści Marqueza, łącząc elementy tradycji i legend w zderzeniu z prozą dnia codziennego. W pracach doskonale widoczne było silne przywiązanie do historii i swojej kultury, oraz dziecięcą moc kreowania świata, pełnego życzliwych duchów i mitów.  

Bogactwo, różnorodność, a przede wszystkim – radość życia w tak intensywnych barwach, których czasem trudno szukać w na co dzień w Polsce. Dla mieszkańców Ameryki Łacińskiej to sposób wyrażania świata, swoich emocji, odzwierciedlania tradycji i wierzeń. Wystawa fotografii z Patagonii, prace plastyczne dzieci, zdjęcia, rzemiosło artystyczne – od tkanin i tradycyjnych strojów po rzeźby, wykłady o polskich śladach o emigracji w Iberoameryce, a także o… piłce nożnej i latynoskich tańcach, pokaz kultowego już filmu „Frida” z niezapomnianą rolą Salmy Hayek, nauka samby, salsy oraz tanga – mieszanka iście wybuchowa, jeśli dodamy do tego latynoskie rytmy i piękne, zmysłowe dźwięki tanga autorstwa takich kompozytorów jak m.in. A. Piazzolla, E. Pereyra, którymi zakończyła się najgorętsza noc w lubuskim muzeum.  Ogromnym powodzeniem cieszyły się też warsztaty edukacyjno-plastyczne „W świecie Kuna Yala – rajskie kolory San Blas”, podczas których można było udekorować płócienną torbę i obejrzeć prezentację rdzennego mieszkańca regionu, pana Wago-Amancio Chiari Arcia oraz jego małżonki dr Ewy Nowackiej-Chiari.

Kim była Gloria Estefan? – Na to oraz inne pytania odpowiadali uczestnicy konkursu wiedzy o Ameryce Łacińskiej. Latynoamrykańskie smaki zachwalała Martyna Bącal z restauracji ¡Hola! Cantina Mexicana oraz dr Arkadiusz Cincio i Tomasz Kowalski zgłębiali bogactwo win z Ameryki Południowej.

Zwiedzający mogli także nadrobić kulturalne zaległości i oprócz wystaw przygotowanych specjalnie na noc muzeów obejrzeć bezpłatnie pozostałe wystawy stałe i czasowe w Muzeum Ziemi Lubuskiej, w tym otwartą niedawno wystawę „Kobieta i jej świat. Secesja ze zbiorów Muzeum w Płocku”.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content