Sensacyjnie dobre święto filmu, teatru i książki!

Plakat KOZZI FILM FESTIWAL
Kozzi Film Festiwal
Spotkania z wybitnymi aktorami, projekcje filmowe,  spektakle teatralne, maraton filmów Marka Hłaski, Namiot Kozzi Młodych, kino niemieckie, wręczenie „Klapsów” – to tylko niektóre z atrakcji 10 (13) edycji Kozzi Film Festiwalu, która w tym roku odbywać się będzie w różnych przestrzeniach. Poza gmachem biblioteki festiwal zagości także m.in. w RCAK-u, na zielonogórskim deptaku, w Pałacu Książęcym w Zatoniu (Przystanek Teatralny) oraz po latach zawita do rodzimej Kargowej. Patronami wydarzenia są Maciej Kozłowski, Jan Nowicki oraz Marek Hłasko.

W tym roku najbardziej sensacyjna filmowa impreza w Polsce trwać będzie od 6 do 9 czerwca, ale 4 i 5 czerwca w ramach „forpoczty” festiwalu będzie można m.in. obejrzeć filmy z patronami festiwalu, a także posłuchać debaty „Maciej Kozłowski: Tak zapamiętamy…”  z udziałem krytyka filmowego i teatralnego Łukasza Maciejewskiego, Andrzeja Bucka i wicemarszałka Sebastiana Ciemnoczołowskiego, który był burmistrzem Kargowej w czasie, gdy powstał tam festiwal Kozzi – na cześć Maćka Kozłowskiego, od którego osoby otrzymał swoją nazwę.  

Już po raz 13-ty (a po raz 10. w Zielonej Górze) miłośnicy talentu Maćka Kozłowskiego będą mogli zanurzyć się w świecie kryminału i kina akcji. Znów będzie różnorodnie i dynamicznie, bo będzie można spotkać się z wybitnymi postaciami  twórcami filmowymi i teatralnymi oraz autorami.  Widzowie i czytelnicy cenią festiwal za otwartą formułę – sławne nazwiska znane ze srebrnego ekranu lub scen narodowych  okazują się być fajnymi, bezpośrednimi ludźmi, którzy są dosłownie na wyciągnięcie ręki, można z nimi porozmawiać, pożartować.  A w tym przez festiwal przewiną się naprawdę wybitni artyści tacy jak: Anna Seniuk, Dorota Stalińska, Artur Barciś, Katarzyna Stoparczyk, Jerzy Bralczyk, Małgorzata Zajączkowska, Łukasz Simlat, Jacek Braciak, Zdzisław Wardejn, Lech Dyblik.  Rozmowy o sztuce i nie tylko poprowadzi m.in. znany dobrze zielonogórskiej publiczności krytyk i wykładowca łódzkiej filmówki Łukasz Maciejewski. Spotkania z artystami odbywać się będą nie tylko w centrum Zielonej Góry, ale także w Pałacu Książęcym w Zatoniu (Przystanek Teatralny). W RCAK-u wystąpi Anna Seniuk ze znakomitym monodramem „Życie pani Pomsel”,  a po latach festiwal odwiedzi rodzimą Kargową, gdzie się narodził.  – Festiwal odbędzie się w różnych miejscach. Zapraszamy do Norwida – w naszych przestrzeniach można oglądać filmy jak w kinie. W tym roku wracamy też do Kargowej, partnerem jest Gminny Ośrodek Kultury w Kargowej – mówiła podczas konferencji prasowej promującej festiwal Żaneta Cierach, wicedyrektorka Norwida.

Festiwal Filmu, Teatru i Książki powstał w 2012 roku. Swoją pierwszą nazwę, rozpoznawalną w kraju – Kozzi Gangsta Film, przyjął od przydomka urodzonego właśnie tam aktora Macieja Kozłowskiego. Pomysłodawca nazwy był Zbigniew Hołdys, muzyk i przyjaciel aktora. Pomysłodawcą wydarzenia – ówczesny Burmistrz Kargowej Sebastian Ciemnoczołowski, a twórca programu Dyrektor Festiwalu Andrzej Buck.  Później festiwal przeniósł się do Zielonej Góry,  gdzie impreza się świetnie rozwinęła.

KOZZI to m.in. projekcje filmowe, spektakle teatralne koncerty, spotkania z twórcami, aktorami, rozmowy o książkach czy wreszcie warsztaty filmowo- teatralne i literackie. To ta impreza szczególnie docenia aktorów drugiego planu, którzy z najmniejszej nawet roli potrafią stworzyć aktorską perełkę, nadającą charakter całej produkcji.  Wśród wydarzeń znajdą się propozycje zarówno dla dorosłych, jak i dedykowane najmłodszym – przy pomniku Bachusa stanie Namiot Kozzi Młodych.

Kozzi Film Festiwal to nie tylko przegląd interesujących filmów, ale także nagrody.  Jury Festiwalu przyzna „Klapsy” m.in.  w kategorii: Grand Prix czyli Klaps 2024 dla reżysera najlepszego polskiego filmu fabularnego, Klaps 2024 za najlepszą kreację aktorską w polskim filmie fabularnym, Klaps 2024 za najlepszą drugoplanową kreację aktorską w polskim filmie fabularnym – Nagroda im. Macieja Kozłowskiego, Klaps 2024 za wybitne osiągnięcia artystyczne w dziedzinie filmu przyznany reżyserowi lub aktorowi.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content