Zbliża się XXIX Festiwal Muzyki Kameralnej im. Jarosława Bręka w Drezdenku

Fot: archiwum Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Organowej i Kameralnej "Sauerianum"
Niewiele osób wie, że w historii Lubuskiego, tylko w Drezdenku występowali soliści Metropolitan Opera w Nowym Jorku. 25 lipca w rusza kolejny festiwal, który potrwa pięć tygodni, a koncerty, tradycyjnie, odbędą się w Centrum Promocji Kultury w Drezdenku. Lubuskie Centrum Informacyjne jest partnerem medialnym wydarzenia.

Niebawem na deskach opery we Wrocławiu i w filharmonii w Poznaniu wystąpi wielka polska primadonna, Aleksandra Kurzak, a bilety osiągają wartość od 200 do 2000 zł. W wielu krajach takie ceny uchodziłyby za średnie. Są przecież koncerty muzyki klasycznej, na które trzeba tam wyłożyć kilka razy więcej … euro. Oczywiście, dzięki telewizji mamy jakąś namiastkę uczestnictwa w niektórych znamienitych występach, jednak każdy, kto chodzi do teatru, opery czy filharmonii wie, że na żywo każdy spektakl jest odbierany zupełnie inaczej. Nikt i nic nie odda atmosfery panującej w teatrze czy filharmonii.

– Nie bez przyczyny podaję ten wstęp, gdyż od 15 lat staramy się zaprosić do Drezdenka wiele wybitnych postaci polskiej kultury. Każdy, kto słyszał Iwonę Hossę i Jarosława Bręka wiedział, że oto jest świadkiem wyjątkowego koncertu, gdyż oboje należeli do elity polskich artystów i byli wielkimi ambasadorami polskiej kultury w świecie. Pani Iwona nadal koncertuje ku uciesze swoich wielbicieli. A przecież nie tylko oni jedyni tu śpiewali. Nie inaczej będzie w roku bieżącym – mówi Wiesław Pietruszak, prezes Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Organowej i Kameralnej Sauerianum.

Festiwal Muzyki Kameralnej im. Jarosława Bręka w Drezdenku będzie trwał przez pięć tygodni, a koncerty, bez zmian, odbędą się w Centrum Promocji Kultury w czwartki od 25 lipca do sierpnia o niezmiennej godzinie 19.00.

Tegoroczne koncerty:

25 lipca 2024 – Największy bas w historii Poznania
Krzysztof Bączyk – bas
Szymon Musioł – fortepian

1 sierpnia 2024 – Pamięci Powstania Warszawskiego w 80. rocznicę wybuchu
Maria Antkowiak – sopran
Celina Kotz – skrzypce
Piotr Szychowski – fortepian

8 sierpnia 2024 – Koncert primadonny
Joanna Kędzior – sopran
Szymon Musioł – fortepian

15 sierpnia 2024 – W świecie kameralistyki – Polish Art Trio
Malwina Kotz – skrzypce,
Martyna Klupś-Radny – flet
Wioletta Fluda-Tkaczyk – fortepian

22 sierpnia 2024 – „Oblicza miłości”
Aleksandra Borkiewicz-Cłapińska – sopran
Paweł Cłapiński – fortepian.

– To niebywałe wydarzenie mieć na jednym festiwalu aż tylu znakomitych artystów. Śpiewaków z najlepszych teatrów operowych świata i najlepszych polskich orkiestr. Jeśli dopełnię to informacją, że są wśród nich laureaci prestiżowych konkursów pianistycznych, skrzypcowych i wokalnych, to i tak ciągle nie w pełni odda wyjątkowość tego miejsca, które zwie się Drezdenko – mówi prezes Pietruszak.

– Jedynym miejscem w województwie lubuskim, gdzie można usłyszeć solistę największej sceny operowej świata, nowojorskiej Metropolitan Opera, jest Drezdenko. Tu zaśpiewali: Aleksandra Olczyk, Piotr Buszewski, Wiesław Ochman, a teraz Krzysztof Bączyk. A przecież oprócz wymienionych mogliśmy cieszyć się znakomitościami, które wystąpiły na najlepszych scenach Europy: Staatsoper w Berlinie i Wiedniu, londyńskiej Covent Garden, mediolańskiej La Scali. Oprócz wspomnianych już i związanych z naszym stowarzyszeniem Iwoną Hossą i Jarosławem Brękiem mieliśmy szczęście podziwiać Joannę Kędzior, Agnieszkę Adamczak, Tadeusza Szlenkiera, Szymona Mechlińskiego, Adama Kutnego, Arkadiusza Anyszkę i wielu innych, którzy złotymi literami zapisali się w historii polskiej kultury. Już dziś serdecznie zapraszam do Centrum Promocji Kultury na wyjątkowe koncerty – dodaje.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content