Gubin i Guben będą stolicą Europy? W sobotę za darmo dojedziesz tam koleją

Fot pixabay
7 maja Gubin i Guben będą stolicami Europy, a my będziemy świętować w nich kolejną rocznicę ogłoszenia deklaracji Schumana – zaprasza na obchody Dnia Europy 2022 marszałek Elżbieta Anna Polak. Kolejarze uruchomią w ten dzień specjalne połączenie kolejowe.

7 maja 2022 r. – Święto Solidarności nad Nysą. Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej oraz Biura Parlamentu Europejskiego w Niemczech i w Polsce wraz z partnerami zapraszają na obchody Dnia Europy 2022 w polsko-niemieckim euromieście Gubin-Guben. Dzień Europy (9 maja) stanowi święto pokoju i jedności w Europie. Upamiętnia rocznicę wygłoszenia historycznej Deklaracji Schumana, francuskiego ministra spraw zagranicznych, który w swoim przemówieniu w Paryżu w 1950 r. zaproponował nową wizję współpracy politycznej, aby w przyszłości zapobiec konfliktom w Europie. Był pomysłodawcą utworzenia ponadnarodowej instytucji europejskiej koordynującej produkcję węgla i stali. Niespełna rok później powołano taką instytucję. Propozycję Roberta Schumana uważa się za zalążek dzisiejszej Unii Europejskiej.

Dzień Europy 2022 w polsko-niemieckim euromieście Gubin-Guben

Z okazji Dnia Europy instytucje UE w Brukseli, Strasburgu i Luksemburgu, ambasady UE na całym świecie i Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Państwach Członkowskich otwierają swoje drzwi dla obywateli. Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej oraz Biuro Parlamentu Europejskiego razem z partnerami (m.in. Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego), zapraszają w ramach Dnia Europy 2022 na wyjątkowe święto solidarności do polsko-niemieckiego euromiasta Gubin-Guben, które odbędzie się 7 maja 2022 r.

Co ważne z Zielonej Góry będzie można tego dnia dotrzeć do Gubina pociągiem. Z dworca w Winnym Grodzie pociągi odjadą o godz. 10.40 i 16.00. Z Gubina wyruszą w drogę powrotną o godz. 12.30 oraz 20.55. 

Pixabay

Marszałek Polak: Gubin i Guben będą stolicami Europy

– 7 maja Gubin i Guben będą stolicami Europy, a my będziemy świętować w nich kolejną rocznicę ogłoszenia deklaracji Schumana – mówi marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Anna Polak. – Dokładnie 72 lata temu politycy, którzy pięć lat po II wojnie światowej marzyli o zjednoczonej i wspólnej Europie, o pokoju, stworzyli zalążek powstania Unii Europejskiej. Dzisiaj to właśnie im zawdzięczamy prawdziwe wartości, jakie daje nam Unia Europejska. To praworządność, wolność, demokracja i przede wszystkim pokój. Dziś jest mi szczególnie trudno o tym mówić, gdy każdego dnia oglądamy przerażające obrazy zza naszej wschodniej granicy, która jest również granicą Unii Europejskiej.

– Mam nadzieję, że w dniu, gdy będziemy obchodzić święto Europy, 7 maja, będziemy znów mieli pokój na świecie i w Europie – podkreśla marszałek Elżbieta Anna Polak.

Solidarność z Ukrainą

Dzień Europy 2022 – to transgraniczne wydarzenie stanowi szczególną okazję do podkreślenia proeuropejskiego zaangażowania obu stron, dając tym samym wyraźny sygnał na rzecz międzynarodowego porozumienia, pokoju oraz solidarności w czasie, gdy do Europy powróciła wojna. Tematem przewodnim Dnia Europy jest solidarność z Ukrainą oraz uznanie wartości UE jako elementu łączącego ludzi i demokracje.

W sobotę 7 maja 2022 r. spotykamy się w Gubinie i Guben

Wydarzenie odbywać się będzie po obu stronach Nysy, a jego centralnym punktem będzie Europejskie Koło Młyńskie na brzegu rzeki. Koło składać się będzie z 26 gondoli, w których mieszkańcy Gubina i Guben oraz okolic przedstawią pasażerom swoje europejskie historie i odpowiedzą na pytania o Europę i solidarność UE z Ukrainą.

Przejażdżki i wstęp na Święto Solidarności – są bezpłatne!

Od godz. 11.00 do godz. 22.00 na Wyspie Teatralnej będzie miało miejsce wiele rodzinnych atrakcji, m.in. koncerty, pokazy tańca, gimnastyki i pokaz laserowy.

Uroczyste otwarcie Święta Solidarności nastąpi o godz. 13.00. Głos zabierze m.in. dr Werner Hoyer, prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Most łączący wyspę z Guben. Fot. Dariusz Chajewski

Wieczorem wystąpią:

  • pochodzący z Guben piosenkarz Alexander Knappe
  • polski zespół rockowo – folkowy Enej
  • polsko-ukraiński zespół à capella Zazula

Polsko-niemiecki program w dwóch językach poprowadzi Steffen Möller  – aktor, artysta kabaretowy i autor, który wystąpi również ze swoim programem „Viva Europa!”.

Lubuskie Miasteczko Zdrowia

7 maja Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego organizuje podczas Dnia Europy pierwszy w tym sezonie Lubuski Piknik Zdrowia. Będzie o miał formę Miasteczka Zdrowia, gdzie m.in. będzie można skorzystać z bezpłatnych badań i porad lekarskich, które oferują lubuskie jednostki służby zdrowia.

Efekty transgranicznej współpracy zobaczymy na wystawie

Jednym z punktów programu obchodów Dnia Europy 2022 będzie debiut wystawy poświęconej dorobkowi programu Interreg VA Brandenburgia – Polska 2014-2020. To galeria efektów transgranicznej współpracy. Interreg to program unijny realizowany w ramach celu „Europejska Współpraca Terytorialna”. Jego zadaniem jest pogłębianie integracji, wspólne rozwiazywanie problemów oraz zwiększanie atrakcyjności i dostępności pogranicza. Budżet w perspektywie 2014 – 2020 wynosi 100 mln euro. Wsparcie finansowe otrzymały 72 projekty. Przed nami nowa perspektywa. A to kolejne 88,25 mln euro. Stawka dofinansowania UE to 80 procent.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

KS Dozamet uzbroił się na wiosnę (FOTO)

Lider zielonogórskiej okręgówki, nowosolski KS Dozamet, postanowił wejść w piłkarską wiosnę mocnym uderzeniem. Nie było to jednak wydarzenie boiskowe – na konferencji prasowej zaprezentowano bowiem

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content