Gubin i Guben będą stolicą Europy? W sobotę za darmo dojedziesz tam koleją

Fot pixabay
7 maja Gubin i Guben będą stolicami Europy, a my będziemy świętować w nich kolejną rocznicę ogłoszenia deklaracji Schumana – zaprasza na obchody Dnia Europy 2022 marszałek Elżbieta Anna Polak. Kolejarze uruchomią w ten dzień specjalne połączenie kolejowe.

7 maja 2022 r. – Święto Solidarności nad Nysą. Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej oraz Biura Parlamentu Europejskiego w Niemczech i w Polsce wraz z partnerami zapraszają na obchody Dnia Europy 2022 w polsko-niemieckim euromieście Gubin-Guben. Dzień Europy (9 maja) stanowi święto pokoju i jedności w Europie. Upamiętnia rocznicę wygłoszenia historycznej Deklaracji Schumana, francuskiego ministra spraw zagranicznych, który w swoim przemówieniu w Paryżu w 1950 r. zaproponował nową wizję współpracy politycznej, aby w przyszłości zapobiec konfliktom w Europie. Był pomysłodawcą utworzenia ponadnarodowej instytucji europejskiej koordynującej produkcję węgla i stali. Niespełna rok później powołano taką instytucję. Propozycję Roberta Schumana uważa się za zalążek dzisiejszej Unii Europejskiej.

Dzień Europy 2022 w polsko-niemieckim euromieście Gubin-Guben

Z okazji Dnia Europy instytucje UE w Brukseli, Strasburgu i Luksemburgu, ambasady UE na całym świecie i Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Państwach Członkowskich otwierają swoje drzwi dla obywateli. Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej oraz Biuro Parlamentu Europejskiego razem z partnerami (m.in. Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego), zapraszają w ramach Dnia Europy 2022 na wyjątkowe święto solidarności do polsko-niemieckiego euromiasta Gubin-Guben, które odbędzie się 7 maja 2022 r.

Co ważne z Zielonej Góry będzie można tego dnia dotrzeć do Gubina pociągiem. Z dworca w Winnym Grodzie pociągi odjadą o godz. 10.40 i 16.00. Z Gubina wyruszą w drogę powrotną o godz. 12.30 oraz 20.55. 

Pixabay

Marszałek Polak: Gubin i Guben będą stolicami Europy

– 7 maja Gubin i Guben będą stolicami Europy, a my będziemy świętować w nich kolejną rocznicę ogłoszenia deklaracji Schumana – mówi marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Anna Polak. – Dokładnie 72 lata temu politycy, którzy pięć lat po II wojnie światowej marzyli o zjednoczonej i wspólnej Europie, o pokoju, stworzyli zalążek powstania Unii Europejskiej. Dzisiaj to właśnie im zawdzięczamy prawdziwe wartości, jakie daje nam Unia Europejska. To praworządność, wolność, demokracja i przede wszystkim pokój. Dziś jest mi szczególnie trudno o tym mówić, gdy każdego dnia oglądamy przerażające obrazy zza naszej wschodniej granicy, która jest również granicą Unii Europejskiej.

– Mam nadzieję, że w dniu, gdy będziemy obchodzić święto Europy, 7 maja, będziemy znów mieli pokój na świecie i w Europie – podkreśla marszałek Elżbieta Anna Polak.

Solidarność z Ukrainą

Dzień Europy 2022 – to transgraniczne wydarzenie stanowi szczególną okazję do podkreślenia proeuropejskiego zaangażowania obu stron, dając tym samym wyraźny sygnał na rzecz międzynarodowego porozumienia, pokoju oraz solidarności w czasie, gdy do Europy powróciła wojna. Tematem przewodnim Dnia Europy jest solidarność z Ukrainą oraz uznanie wartości UE jako elementu łączącego ludzi i demokracje.

W sobotę 7 maja 2022 r. spotykamy się w Gubinie i Guben

Wydarzenie odbywać się będzie po obu stronach Nysy, a jego centralnym punktem będzie Europejskie Koło Młyńskie na brzegu rzeki. Koło składać się będzie z 26 gondoli, w których mieszkańcy Gubina i Guben oraz okolic przedstawią pasażerom swoje europejskie historie i odpowiedzą na pytania o Europę i solidarność UE z Ukrainą.

Przejażdżki i wstęp na Święto Solidarności – są bezpłatne!

Od godz. 11.00 do godz. 22.00 na Wyspie Teatralnej będzie miało miejsce wiele rodzinnych atrakcji, m.in. koncerty, pokazy tańca, gimnastyki i pokaz laserowy.

Uroczyste otwarcie Święta Solidarności nastąpi o godz. 13.00. Głos zabierze m.in. dr Werner Hoyer, prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Most łączący wyspę z Guben. Fot. Dariusz Chajewski

Wieczorem wystąpią:

  • pochodzący z Guben piosenkarz Alexander Knappe
  • polski zespół rockowo – folkowy Enej
  • polsko-ukraiński zespół à capella Zazula

Polsko-niemiecki program w dwóch językach poprowadzi Steffen Möller  – aktor, artysta kabaretowy i autor, który wystąpi również ze swoim programem „Viva Europa!”.

Lubuskie Miasteczko Zdrowia

7 maja Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego organizuje podczas Dnia Europy pierwszy w tym sezonie Lubuski Piknik Zdrowia. Będzie o miał formę Miasteczka Zdrowia, gdzie m.in. będzie można skorzystać z bezpłatnych badań i porad lekarskich, które oferują lubuskie jednostki służby zdrowia.

Efekty transgranicznej współpracy zobaczymy na wystawie

Jednym z punktów programu obchodów Dnia Europy 2022 będzie debiut wystawy poświęconej dorobkowi programu Interreg VA Brandenburgia – Polska 2014-2020. To galeria efektów transgranicznej współpracy. Interreg to program unijny realizowany w ramach celu „Europejska Współpraca Terytorialna”. Jego zadaniem jest pogłębianie integracji, wspólne rozwiazywanie problemów oraz zwiększanie atrakcyjności i dostępności pogranicza. Budżet w perspektywie 2014 – 2020 wynosi 100 mln euro. Wsparcie finansowe otrzymały 72 projekty. Przed nami nowa perspektywa. A to kolejne 88,25 mln euro. Stawka dofinansowania UE to 80 procent.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Czy Łagów doczeka się sali kinowej?

– Ta gmina zasługuje na taką inwestycję – mówi wicemarszałek Grzegorz Potęga zapraszając na 53. Lubuskie Lato Filmowe. – To paradoks, że tak wyjątkowe miejsce,

Prezydent Gorzowa Wlkp. z absolutorium (FOTO)

Prezydent Gorzowa Wielkopolskiego Jacek Wójcicki podczas sesji Rady Miasta 18 czerwca otrzymał absolutorium za wykonanie ubiegłorocznego budżetu Miasta. Za udzieleniem absolutorium głosowało 17 radnych, czterech

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content