Jest wreszcie kontrakt na prowadzenie Ośrodka Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży (WIDEO)

Fot. Łukasz Wawer/LCI
Od 1 grudnia przy Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. rusza Ośrodek Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży. Niebawem rusza rejestracja do poradni. – Brakowało takiego miejsca wsparcia właśnie dla młodszych. Spodziewamy się bardzo dużego zainteresowania tymi bezpłatnymi poradniami, dlatego chcemy zacząć jak najszybciej – mówi Olga Pazdan, kierownik Centrum Zdrowia Psychicznego WsW w Gorzowie Wlkp. – Presja ma sens – mówi posłanka Krystyna Sibińska, która wspólnie ze społecznikami walczyła o ośrodek od roku.

Szpital w końcu tworzy ośrodek realnie. Od pierwszego grudnia rozpoczyna pracę w poradnia. Jest to poradnia psychologiczno-psychoterapeutyczna, tzw. środowiskowy ośrodek opieki psychologiczno-terapeutyczny dla dzieci i młodzieży. W reformie psychiatrii dzieci i młodzieży jest to pierwszy ośrodek referencyjności, który obejmuje opieką dzieci i młodzież w zakresie świadczeń psychologicznych i psychoterapeutycznych, obejmuje również opieką rodziny. Praca polega na tworzeniu wstępnej diagnozy dziecka po to, aby w sposób indywidualny utworzyć plan leczenia i terapii.

Wsparcie całych rodzin

– Świadczeniami będą objęci nie tylko młodzi pacjenci, ale również rodzina. Ten ośrodek pozwala nam na weryfikację funkcjonowania pacjenta w środowisku zarówno domowym, jak i szkolnym. Tutaj pojawia się nowa funkcja terapeuty. Koordynuje on proces leczenia wstępnego, zbiera też wywiad w miejscu zamieszkania, obserwuje funkcjonowanie dziecka. Jest łącznikiem między nami profesjonalistami a na przykład szkołą lub przedszkolem. W zakresie tych świadczeń możliwe jest również koordynowanie poszczególnych pacjentów przez indywidualnego opiekuna, którym będzie psychoterapeuta. Mamy pierwszy stopień referencji, a docelowo mamy w planach utworzyć drugi poziom, czyli oddział dzienny dla dzieci i młodzieży. To będzie wtedy ośrodek, w którym dziecko będzie mogło przebywać 12 miesięcy, pełne leczenie połączone z obowiązkiem szkolnym. To wszystko w jednym miejscu – mówi Olga Pazdan – lekarz psychiatra, psychoterapeuta, kierownik Centrum Zdrowia Psychicznego w Gorzowie Wlkp. Kierownik Centrum Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży, które właśnie powstaje.

Rejestracja tuż tuż

Barbara Kasperska – koordynator ds. Rozwoju Centrum Zdrowia Psychicznego w Gorzowie Wlkp. mówi z radością – Finansowanie przez NFZ oznacza dla pacjentów, że za około tygodnia będą mogli się już rejestrować do poradni. Zachęcam do skorzystania z e-rejestracji na stronie naszego szpitala. Od 21 listopada ruszamy z rejestracją pacjentów, informacja zostanie podana na naszych stronach internetowych i w mediach społecznościowych. Na cały ośrodek składa się zespół poradni psychologicznych i psychoterapeutycznych.  Pacjenci będą mogli skorzystać  z porad, sesji psychoterapeutycznych oraz przewidujemy wizyty domowe. Dla nas największą radością jest, że w końcu będziemy mogli objąć opieką małych pacjentów, dzieci i młodzież. Do tej pory świadczyliśmy pomoc osobom dorosłym. W tym momencie darmową pomocą psychologiczną objęta może być cała rodzina. Potrzeby są duże. To nie jest jedna wizyta, tylko cały cykl sesji ze specjalistami. To wymaga czasu i wiemy jak trudna jest sytuacja i jak ciężko jest sobie poradzić finansowo w prywatnych gabinetach -mówi Pani Barbara. Obecnie województwo lubuskie jest jednym z przodujących jeśli chodzi o stwierdzane zaburzenia psychiczne dzieci i młodzieży. Często te problemy kończą się próbami samobójczymi, co ma potwierdzenie w statystykach Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. W ciągu tygodnia to kilka takich zgłoszeń.

Presja ma sens

– To jest niesamowite, że w rok od rozpoczęcia tak intensywnych działań na rzecz ośrodka dzieci i młodzieży, otrzymujemy informację o jego finansowaniu. Od listopada ubiegłego roku zorganizowaliśmy szereg konferencji, spotkań, warsztatów dla rodziców i pedagogów oraz bezpośrednio dla młodzieży. Wzięli w nich udział celebryci – jak nasz ambasador Dawid Kwiatkowski i znani z całej Polski specjaliści. Cieszę się i na tym nie poprzestajemy – mówi Marta Krupa, prezes Fundacji Today Tomorrow Together Dzisiaj Jutro Razem. – Cieszy nas fakt, że powoli zaczynają znikać te białe plamy w dostępie do fachowej opieki psychologicznej i psychiatrycznej. Przełamujemy ten temat tabu i pokazujemy, że choroby psychiczne, to takie choroby jak każde inne. Potrzebują stałego leczenia, systematycznych wizyt w poradni. Tak będzie dzięki ośrodkowi – podkreślała posłanka Krystyna Sibińska, która jako członek Parlamentarnego Zespołu ds. Psychiatrii Dzieci i Młodzieży wielokrotnie kierowała apele w tej sprawie do resortu zdrowia. – Tu problemy są dwa, brak pieniędzy na finansowanie tego typu usług w szpitalach, wycena tych świadczeń przez fundusz oraz brak specjalistów, którzy mogliby takiego wsparcia dzieciom i młodzieży udzielać. Liczę, że to pierwszy etap i nie ostatni, że doczekamy się także oddziału dziennego, by dzieci nie musiały jeździć do Zaboru – podkreśla posłanka. W planach szpitala jest uruchomienie także oddziału wsparcia dziennego – słyszymy w lecznicy.

Zapraszamy do materiału wideo:

O nowym ośrodku także w rozmowie LCI z poseł Krystyną Sibińską i Martą Krupą:

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content