O integracji polsko-niemieckich dwumiast na Uniwersytecie Europejskim Viadrina

Fot. Daniel Szurka / lubuskie.pl
Współpraca na polsko-niemieckim pograniczu ma dla samorządu województwa szczególne znaczenie – podkreślił na Uniwersytecie Europejskim Viadrina członek zarządu województwa lubuskiego Marcin Jabłoński.

Z inicjatywy dr. Dietmara Woidke – Premiera Landu Brandenburgia i Katrin Lange – Minister Finansów i Europy Landu Brandenburgia, w poniedziałek, 24 kwietnia 2023 r. na Uniwersytecie Europejskim Viadrina we Frankfurcie nad Odrą zorganizowano „Konferencję polsko – niemieckich dwumiast i gmin przygranicznych”.

Temat konferencji to integracja polsko-niemieckich dwumiast, która jest wspólną sprawą i ważnym filarem współpracy Lubuskiego i Brandenburgii. Strategia Sąsiedztwa Brandenburgia-Polska stawia sobie m.in. za cel wspieranie podmiotów komunalnych, a zwłaszcza dwumiast, w pokonywaniu wyzwań i realizacji projektów innowacyjnych na rzecz polsko-niemieckiego obszaru powiązań.

Uczestnikami konferencji są m.in. przedstawiciele brandenbursko-polskich dwumiast, przedstawiciele gmin oraz euroregionów na granicy polsko-niemieckiej.

Współpraca transgraniczna niezwykle ważna dla lubuskiego samorządu

– Bardzo dziękuję w imieniu pani marszałek, Zarządu Województwa za zaproszenie – powiedział na wstępie swojego wystąpienia Członek Zarządu Województwa Lubuskiego Marcin Jabłoński. – Cieszymy się z tej aktywności, jako że współpraca międzynarodowa, a w szczególności współpraca transgraniczna na polsko-niemieckim pograniczu ma dla samorządu województwa szczególne znaczenie.

RailBLu i wiele innych projektów

– Mamy już długą drogę za sobą – podkreślił Marcin Jabłoński, a wskazując na miejsce konferencji, dodał: – To przecież mury Uniwersytetu, który od blisko 30 lat istnieje na polsko-niemieckim pograniczu. Polska od kilkunastu lat jest członkiem Unii Europejskiej, a wciąż jest jeszcze wiele rzeczy, które możemy wspólnie zaplanować i szczęśliwie zrealizować.

Wspólna kolej w Polsce i Niemczech – to możliwe!

– Kilka dni temu w Urzędzie Marszałkowskim w Zielonej Górze podczas wspólnej polsko-niemieckiej konferencji podsumowywaliśmy bardzo ciekawy projekt RailBLu, gdzie rail oznacza kolej, a w BLu mamy B jak Brandenburgia i L jak Lubuskie. Mówiliśmy o tym, jak zintensyfikować połączenia kolejowe na polsko-niemieckim pograniczu. Jest mnóstwo ciekawych planów i wyobrażeń jak to zrobić, ale tak naprawdę dopiero w tym roku, po 20 latach, udało nam się przywrócić połączenie kolejowe z Zielonej Góry do Gubina i Guben. Z czego się bardzo cieszymy.

Historyczny powrót pociągu na trasę Zielona Góra – Gubin/Guben

Marcin Jabłoński dodał, że jako od ponad 30 lat mieszkaniec Słubic, zna specyfikę pogranicza i ma przeświadczenie o wielkiej wadze transportu kolejowego. – Dlatego podkreślam znaczenie projektu RailBLu. możemy ten projekt wykorzystać jako dobry argument do rozmów z rządami Polski i Niemiec, bo to przecież gotowy pakiet komunikacyjnych rozwiązań, zidentyfikowanych i przebadanych połączeń.

– Rozwój powiązań – zwłaszcza tych gospodarczych – wymaga inwestycji w kolej i sieci połączeń. To zadanie jest nie do uniesienia tylko przez nasze samorządy. Dlatego należy i trzeba tu wspólnie zaapelować do rządów niemieckiego i polskiego o wsparcie finansowe dla nowych linii i połączeń kolejowych – powiedział Członek Zarządu Województwa Lubuskiego Marcin Jabłoński.

Miasta bliźniacze – wzór i inspiracja

Pani minister wspomniała, że do dyspozycji mamy program INTERRRG – nieco mniejszy niż poprzednio, ale wciąż jest to jednak około 90 mln euro i mam nadzieję, że te pieniądze będą dobrze wykorzystane dla różnego rodzaju projektów – podkreślił Członek Zarządu Województwa Lubuskiego Marcin Jabłoński. – Wszystkim państwu życzę, aby dwumiasta –  miasta bliźniacze były wzorem do naśladowania, inspiratorem dla pozostałych miejscowości na polsko-niemieckim pograniczu. Życzę wielu sukcesów w realizacji wspólnych przedsięwzięć!  

Wspólna wizja rozwoju pogranicza

– Ważne jest, aby budować i poprawiać nasze kontakty – powiedział Premiera Landu Brandenburgia dr Dietmar Woidke. – Od zawsze mieliśmy wspólną historię i wspólne cele, a ta konferencja jest naszą wspólną inicjatywą poszukiwania jeszcze lepszych rozwiązań i wspólnych działań.  

O wspólnych polsko-niemieckich celach mówiła też Minister Finansów i Europy Landu Brandenburgia Katrin Lange. – Wizja rozwoju pogranicza musi być wspólna. Mamy mnóstwo różnych projektów realizowanych z programu INTERREG. Mamy wspólną koncepcję zagospodarowania pogranicza i mamy wspólne wyzwania: służba zdrowia, transport, świadczenie usług dla ludności… To rodzi potrzebę takich właśnie konferencji, gdzie do opracowanych już rozwiązań dokładamy nowe.

Obecni na konferencji włodarze miast bliźniaczych i miejscowości pogranicza wskazali na przykłady dobrej współpracy transgranicznej. Mówili m.in. o wspólnym dbaniu o tereny zielone – o parki i ogrody. O promocji turystycznej w oparciu o skarby architektury i pomniki przyrody. Podkreślali jak ważna jest nauka języka sąsiada, którą trzeba kontynuować.

Ważnym tematem konferencji była też kwestia bezpieczeństwa, bo przecież „przestępczość nie zna granic”. Premier Dietmar Woidke przypomniał moment podpisania w 2014 r. porozumienia o współpracy polskich i niemieckich służb mundurowych. – To znacznie poprawiło nie tylko realnie bezpieczeństwo, ale dało też dobry sygnał dla całej Europy – że razem możemy zagwarantować bezpieczeństwo mieszkańcom i turystom.

Na konferencji był obecny m.in. Radosław Brodzik – Dyrektor Biura Współpracy Zagranicznej i Europejskiej Współpracy Terytorialnej UMWL.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content