Dobra pierwsza kwarta i to wszystko. Zastal rozbity (ZDJĘCIA)

Pięciu mężczyzn gra w koszykówkę
Jan Wójcik z Zastalu Zielona Góra osaczony przez czterech koszykarzy Śląska Wrocław
Szanse Zastalu Zielona Góra na awans do play off ekstraklasy koszykarzy są coraz bardziej iluzoryczne. W sobotę przed własną publicznością nasz zespół poległ ze Śląskiem Wrocław. Graliśmy bez Przemysława Żołnierewicza i Sebastiana Kowalczyka.

Enea Zastal BC Zielona Góra – Śląsk Wrocław 67:85 (20:11, 11:25, 22:24, 14:25)

Enea Zastal BC: Kutlesic 17 (3/5 za trzy, 7 asyst, 5 strat), Hadzibegovic 9, Alford 8 (1×3), Brewton 7 (1×3, 5 asyst), S. Wójcik 7 (1×3, 5 fauli) oraz Zecevic 11 (1×3), J. Wójcik 4, Dydak 2, Pluta 2, Góreńczyk 0.

Śląsk: Kolenda 24 (3/4 za dwa, 5/6 za trzy), Dziewa 9 (3/4 za dwa, 1×3), Ramljak 7 (1×3, 5 zbiórek), Nizioł 5 (6 zbiórek), Gołębiowski 3 (1×3) oraz Mitchell 9 (1×3), Parakhouski 8 (4/5 za dwa, 7 zbiórek), Karolak 7 (1×3), Wiśniewski 7 (1×3), Piśla 4, Tomczak 2, Mindowicz 0.

Pierwszą kwartę Zastal wygrywa 20:11, drugą przegrywa 11:25

Przed sobotnim (29 kwietnia) meczem Zastal praktycznie nie miał już marginesu błędu, jeśli marzył o czołowej ósemce. Koszykarze trenera Olivera Vidina rozpoczęli spotkanie z animuszem i dobrą energią. W 9 minucie, po trafieniu Michała Pluty, prowadzili 20:8.

W drugiej kwarcie to jednak Śląsk pokazał klasę. Trafił cztery trójki, do tego Łukasz Kolenda dołożył akcję 2+1, a Artsiom Parakhouski czyścił tablice, więc do przerwy było już 31:36.

W statystykach na półmetku dobrze wyglądał Dusan Kutlesic – 11 punktów (5/8 z gry, 5 asyst, ale też 4 straty. Liderem rywali był natomiast Kolenda – 11 punktów (2/3 za dwa, 2/2 za trzy). Zespołowo zaś wielkich różnic nie było. No, może poza rzutami za trzy: Zastal – 3/9 (33,3 proc.), Śląsk – 6/15 (40 proc.). I punktami zmienników: 6 – 15.

Trzeba wygrać z Legią w Warszawie i liczyć na porażki rywali

Trzecia ćwiartka jeszcze nie odarła nas ze złudzeń, zwłaszcza że zaczęła się od dwóch udanych akcji Alena Hadzibegovica. 2-punktową stratę mieliśmy także w 26 minucie, kiedy Aleksandar Zecevic wykorzystał oba rzuty wolne i przegrywaliśmy 41:43. Później jednak traciliśmy dystans do mistrzów Polski.

W 32 minucie rywale po raz pierwszy osiągnęli dwucyfrową przewagę – 65:55. A następnie dołożyli jeszcze 6 punktów i prowadzili już 71:55. Gdy w 37 minucie przegrywaliśmy 59:79, nikt nie miał wątpliwości, że z parkietu zejdziemy pokonani…

Aktualna tabela ekstraklasy koszykarzy (źródło: Polska Liga Koszykówki)

Przed ostatnią kolejką sytuacja Zastalu w tabeli ekstraklasy koszykarzy jest… może nie beznadziejna, ale fatalna. Przede wszystkim musimy wygrać z Legią w Warszawie. I jeszcze liczyć na to, że Czarni Słupsk nie pokonają u siebie Trefla Sopot albo Anwil Włocławek dozna dwóch porażek we własnej hali – z Arką Gdynia i ze Stalą Ostrów.