Konstytucja chroni obywatela, ale sama też wymaga obrony (WIDEO)

Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Zielonej Górze
Fot. Dariusz Nowak
Niewiele jest takich dni, ale 3 maja do nich należy. To święto, które skutecznie łączy Polaków, bo upamiętnia pierwszą w Europie i drugą na świecie konstytucję. Świętowanie trwa w całym kraju. W Zielonej Górze urząd marszałkowski zorganizował wspólne czytanie dokumentu.

Konstytucję 3 Maja uchwalono w 1971 r. – To była bardzo nowoczesna i odważna konstytucja. Chociaż minęły ponad dwa wieki, wiele zapisów tego dokumentu pozostaje aktualnych. Zwłaszcza dzisiaj, gdy rząd spycha praworządność na margines – mówiła podczas uroczystości w Zielonej Górze marszałek Elżbieta Anna Polak.

Wspólne świętowanie zaczęło się na miejskim deptaku. Najpierw pod pomnikiem Bachusa zielonogórzanie mogli obejrzeć pokaz zespołu mażoretek „Finezja” ze Wschowy oraz otrzymać kokardkę w narodowych barwach. Później w muzycznym rytmie przemaszerowano pod Muzeum Ziemi Lubuskiej, gdzie każdy chętny mógł przeczytać dowolny fragment aktualnej konstytucji.

Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Zielonej Górze
Wspólne czytanie fragmentów konstytucji poprzedził występ zespołu mażoretek “Finezja” Fot. Dariusz Nowak

– Dziś od nas zależy, jaka będzie Polska. Powinniśmy zadbać, aby konstytucja była przestrzegana. Patriotyzmu trzeba się uczyć, należy przekazywać dzieciom i wnukom prawdziwe uczucia związane z miłością do ojczyzny – przekonywała marszałek Elżbieta Anna Polak.

Chętnych do przeczytania fragmentu konstytucji nie brakowało. Byli to nie tylko zielonogórzanie, ale także lubuscy parlamentarzyści. – Konstytucja jest najwyższym prawem Rzeczypospolitej. Ci, którzy jej nie szanują, zgodnie z zapisami dokumentem ponoszą odpowiedzialność konstytucyjną – mówiła posłanka Katarzyna Osos.

Przypomnijmy kilka najważniejszych zmian, jakie wprowadzała Konstytucja 3 Maja. Dokument m.in.: zniósł „liberum veto” oraz wolną elekcję, przywracając dziedziczenie tronu. Z dzisiejszego punktu widzenia kluczowe wydaje się wprowadzenie trójpodziału władzy. Za sferę ustawodawczą odpowiadać miał parlament, wykonawczą król, a sądowniczą niezależne trybunały.

Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Zielonej Górze
Fragmenty konstytucji każdy mógł przeczytać pod Muzeum Ziemi Lubuskiej Fot. Dariusz Nowak

Podczas obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja marszałek zaprosiła do udziały w marszu, który na 4 czerwca zaplanowano w Warszawie. – W 1989 r. udało nam się odzyskać wolną Polskę. Będziemy w stolicy razem z Donaldem Tuskiem. Zapraszam do wzięcia udziału we wspólnej manifestacji w obronie konstytucji oraz praworządności – zachęcała Elżbieta Anna Polak.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content