W gorzowskiej bibliotece jest więcej miejsca dla dzieci (WIDEO)

W Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorzowie zakończyła się długo wyczekiwana przeprowadzka. Oddział dziecięcy zyskał potrzebną przestrzeń do edukacji, gier, zabaw i warsztatów. Od teraz najmłodsi czytelnicy mają swoje miejsce na pierwszym piętrze, w głównym budynku biblioteki.

Sławomir Szenwald – dyrektor WIMBP w Gorzowie Wlkp. – To był główny nasz zamysł, żeby stworzyć dla dzieci większą powierzchnię. Z około 200m2 przenieśliśmy się na powierzchnię prawie 500m2. Przenosiny działu odbyły się bez kosztowo. Jesteśmy w takiej sytuacji w instytucjach kultury, że musimy nasze imprezy kulturalne i nasze modernizacje przeprowadzać raczej bez kosztów. Przenieśliśmy prawie 80 tyś książek i 200 regałów. Wypożyczalnia naukowa, która mieściła się tutaj przeniosła się piętro wyżej, a stamtąd zespół czytelń powędrował na pierwotne miejsce działu dla dzieci. Ta zamiana służy bardziej racjonalnemu gospodarowaniu powierzchnią biblioteki. Czytelnie przenieśliśmy do mniejszego pomieszczenia z powodu zmiany przyzwyczajeń naszych czytelników. Czytelnicy inaczej korzystają z naszej biblioteki. Już nie jest tak oblegana jak 15 lat temu, kiedy powstawała.

Każdy znajdzie coś dla siebie

Hanna Krawczyk, dział dziecięcy WIMBP. – Staraliśmy się stworzyć przestrzeń, która będzie uniwersalna, dla dzieci małych, jak i młodzieży. Obrazki na ścianach dają różne możliwości interpretacji, czy podczas prowadzonych zajęć czy dla odwiedzających. Na ścianach znajdują się również odkrywcy, bo tutaj z dziećmi staramy się odkrywać świat.
Michał Kaczkowski – autor obrazków na ścianach. – Odkrywcy, odkrywanie z książką, z baśniami, są to bardzo uniwersalne rysunki, mają pomagać w prowadzeniu zajęć. Każdy można interpretować na różny sposób. To wszystko miało na celu nie tylko udekorowanie wnętrza, czy jego odświeżenia, ale także urozmaicić zajęcia z dziećmi. Barwy są neutralne, wpisały się w ściany tak, aby nie narzucały kolorytu odwiedzającym, żeby nie dekoncentrowały czytelników.

Warsztaty, lekcje biblioteczne i nie tylko


Klaudia Makasów – kierowniczka oddziału dziecięcego WIMBP. – Nie było tajemnicą, że oddział dziecięcy bardzo prężnie działa. Prowadzimy zajęcia dla przedszkoli i dla szkół. Przychodzą do nas również dzieci ukraińskie, czy też bardzo malutkie i kiedy zjawiali się wraz z opiekunami było nam bardzo ciasno w poprzedniej lokalizacji. Trudno było nam przeprowadzać konkretne zajęcia. Tutaj nie będziemy mieć z tym problemu. Niedługo zawiśnie projektor na suficie i z czasem zwiększymy wachlarz atrakcji dla dzieci i twórczych zajęć.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content