Robot daVinci również w Zielonej Górze? Będą dodatkowe miliony na inwestycje w zdrowie Lubuszan (WIDEO)

Konferencja prasowa: Samorząd województwa lubuskiego przeznaczył dodatkowe 14 mln zł na inwestycje w zdrowie. Fot. Łukasz Wawer

Zakupy inwestycyjne oraz zakup nieruchomości potrzebnej do realizacji projektu związanego ze zdrowiem psychicznym, a także wsparcie działalności bieżącej szpitala w Torzymiu i stowarzyszeń wspierających osoby autystyczne: w sumie ponad 14 mln zł trafi dodatkowo na ochronę zdrowia w województwie lubuskim. – Największa kwota, bo aż 8 mln zł, trafi do Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze na wsparcie zakupu robota daVinci – mówiła podczas konferencji prasowej, 6 września br., marszałek Elżbieta Anna Polak.

Zdrowie i jakość życia to priorytet w regionie lubuskim podkreślała podczas spotkania z dziennikarzami marszałek Polak. Dla przypomnienia, w tym roku, w budżecie województwa zaplanowanych wydatków w ochronę zdrowia jest już na 118 mln zł. Te obecne 14,6 mln zł, pochodzą z dodatkowych dochodów i przeznaczone są przede wszystkim dla szpitala klinicznego. – Chcemy, by Lubuskie w pełni korzystało z innowacyjnych, nowoczesnych i małoinwazyjnych rozwiązań w medycynie. Robot daVinci jest już w Gorzowie, i tylko w ubiegłym roku, na oddziale urologicznym wykonał 200 operacji, a w tym roku 300. Planowany zakup robota dla Zielonej Góry, byłby jednocześnie dużym wsparciem dla studentów medycyny – argumentowała decyzję marszałek.  

Systemy robotyczne w medycynie stają się normą  

Roboty w medycynie pojawiają się coraz częściej. Wzrost automatyzacji w tym obszarze to naturalna kolej rzeczy. Dziś w medycynie funkcjonują już cztery systemy robotyczne. Najpopularniejszy i najbardziej zaawansowany robot chirurgiczny to właśnie system daVinci, który pozwala na przeprowadzanie minimalnie inwazyjnych zabiegów. – Dlatego dziękuję samorządowi lubuskiemu, że możemy rozmawiać o rozwoju robotyki również w Szpitalu Uniwersyteckim – podkreślał Marek Działoszyński, prezes zielonogórskiej placówki. Szef szpitala zaznaczył, że zanim rozpoczną się tam operacje z użyciem robota, konieczne jest zorganizowanie przetargu. – Zakładamy, że do końca roku robot stanie w szpitalu i będzie można rozpocząć szkolenie lekarzy, personelu, a dopiero później leczenie pacjentów. Te osiem milionów złotych to nie jest pełna kwota za ten system robotyczny. Liczymy na to, że będziemy mieli dalsze wsparcie Samorządu Województwa – mówił.

Jak zauważyli goście konferencji: za światowym postępem w medycynie zaczął nadążać także Narodowy Fundusz Zdrowia. – Początkowo w ogóle procedury robotyczne nie były refinansowane, a od niedawna refinansowane są procedury robotyczne w zakresie urologii. Rozporządzenie z końca sierpnia dokłada jeszcze procedury z zakresu chirurgii onkologicznej i ginekologii onkologicznej. Jest więc szansa, że na robocie, który zainstalujemy na bloku operacyjnym w Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, będą mogli pracować specjaliści także innych branż niż urologia – tłumaczył Działoszyński.

Operacje robotem DaVinci

System da Vinci nie jest nowy, został wdrożony już pod koniec XX wieku. W całej Ameryce jest ponad 6 tys. systemów robotycznych, a w Europie kilkaset. W Polsce natomiast działa ok. 30 systemów robotycznych, zwykle najczęściej stosowanym jest system daVinci. – Z zalet robota należy wymienić wizualizację 3D, która jest niemożliwa przy tradycyjnej laparoskopii, redukcję utraty krwi i możliwość szybkiego powrotu do zdrowia pacjentów. Zysk z robota to na pewno zysk dla naszego społeczeństwa. Zależy nam na tym, by rozwinęła się u nas ta technologia, dlatego, że jest najlepiej zbadana, bazuje na najlepiej przygotowanym do tych zabiegów sprzęcie. My wchodzimy do tego pociągu. I mamy nadzieję, że w Zielonej Górze uda się zrealizować działania mające na celu rozwój robotyki – mówił prof. Maciej Salagierski, kierownik Katedry Urologii i Onkologii Urologicznej SU w Zielonej Górze. Profesor szczególnie dziękował posłowi Waldemarowi Sługockiemu, do którego zespół lekarzy zwrócił się z prośbą o pomoc w uzyskaniu środków na zakup robota. – Jako chirurdzy postaramy się jak najszybciej wyszkolić i być przygotowanym do zastosowania sprzętu. Mam nadzieję, że pacjentom ten robot pozwoli na szybsze wyleczenie z nowotworów, szybsze dojście do zdrowia i skróci czas ich hospitalizacji. W Polsce do niedawna nie liczono kosztów powrotu do zdrowia i przebywania na zwolnieniach lekarskich. Teraz wiemy, że dla gospodarki jest to ważne, by osoby aktywne zawodowo powracały jak najszybciej do pracy po zabiegach – podkreślał prof. Salagierski.

Zdrowie psychiczne Lubuszan

Kolejne środki z tej dodatkowej puli – 2,6 mln zł przeznaczone zostanie na zakup nieruchomości dla realizacji Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży. – To projekt realizowany przez Zabór. Docelowo chcemy w budynku przy ul. Monte Cassino w Zielonej Górze zmieścić także przychodnie dla dorosłych. Wiemy jaki jest w tej chwili stan zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, i Lubuszan w ogóle. Zapotrzebowanie na takie leczenie jest bardzo duże, stad wnioskujemy, że będą to bardzo dobrze wydane środki finansowe – mówiła o kolejnej inwestycji w zdrowie marszałek Polak. Przy tym projekcie Miasto Zielona Góra miało być partnerem, ale odstąpiło od zadania. – Przychodnia jest przede wszystkim skierowana na pacjentów z Zielonej Góry. W większości są to dzieci, młodzież i rodzice – ubolewała nad decyzją Miasta lubuska marszałek.

Centrum Leczenia Dzieci i Młodzieży SP ZOZ w Zaborze w ramach programu POWER realizuje na terenie Zielonej Góry i powiatu zielonogórskiego projekt pn. „Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży (Pozytywka)”. Zgodnie z założeniem, projekt został utworzony na bazie instytucji publicznych i powinien być kontynuowany przez kolejna dwa lata, co gwarantuje trwałość rezultatów wypracowanych w czasie jego trwania. – W tej chwili opieką psychologiczną i psychiatryczną, w ramach tego projektu, objętych jest 1,4 tys. dzieci, w tym 700 z nich wymaga szczególnego zaopiekowania, gdyż są to dzieci po próbach samobójczych i ze zdiagnozowaną depresją – nakreślała sytuację w Lubuskiej psychiatrii Ewa Jaske, dyrektor departamentu zdrowia w urzędzie.

Pomoc dla szpitala w Torzymiu i ROPS w Zielonej Górze

Dodatkowa pomoc finansowa trafi też do Torzymia. Szpital ma duże problemy z realizacją działalności bieżącej (m. in. w związku z dodatkowymi badaniami, które wykonuje dla osób, w tym strażaków, pod kątem skażenia po pożarze składowiska niebezpiecznych odpadów w Przylepie). Placówka ma obecnie duże obciążenie kredytem, którego odsetki mocno wzrosły. – Stąd, przyznana kwota 2 mln zł, służyć ma na dokapitalizowanie zadań realizowanych przez tę instytucję, która bardzo dobrze nam się sprawdza. Centrum Zdrowia Pulmonologicznego jest dziś niesłychanie ważne. Jest też w trakcie realizacji ważnego projektu: Zdrowe Płuca Lubuszan – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak.

Samorząd nie zapomniał też o środowisku osób z niepełnosprawnościami. Za ok. 2 mln zł Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej będzie realizował zadanie wspierające stowarzyszenia i organizacje skupiające rodziny i samych chorych z autyzmem.

Zapraszamy do obejrzenia relacji wideo:

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content