Wehikuł czasu we Wschowie. Czy to najstarsza kapsuła na świecie?

Zdjęcia: LWKZ
Kolejna tajemnica do rozwiązania. W kuli z iglicy wieży wschowskiego kościoła znaleziono metalową szkatułkę z wytłoczonym na jej wieku i spodzie datami. W jej wnętrzu znajdowała się druga szkatułka, a w niej…

Jak informuje lubuski wojewódzki konserwator zabytków od 2021 roku trwają badania i prace remontowo-konserwatorskie przy wieży kościoła pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika we Wschowie. . Ceglane elewacje poddano pracom konserwatorskim, na ukończeniu są prace przy jej zwieńczeniu, gdyż konserwacji poddano chorągiewkę i kulę. W w obecności ks. proboszcza, konserwatora nadzorującego prace, inspektora nadzoru, wykonawcy prac i przedstawiciela urzędu konserwatorskiego kula została zdjęta z iglicy wieży.

Kula pełna skarbów

Wewnątrz odnaleziono metalową szkatułę z wytłoczonymi na wieku i spodzie datami (1726, 1786, 1884), do której dołączona została mniejsza szkatułka. Dokonano komisyjnego otwarcia obu szkatuł. W mniejszej odnaleziono zawinięte w drukowany papier monety pochodzące z XVIII i XIX wieku. Większa szkatuła zawierała dokumenty pochodzące z również z XVIII i XIX wieku (najstarszy z 1726 r.) i relikwie. Kula i szkatuła zostały przestrzelone, stad też we wewnątrz szkatuły odnaleziono pocisk, który uszkodził część dokumentów. Zabytki zostały zabezpieczone, zostaną poddane niezbędnym zabiegom konserwatorskim, a treść dokumentów zostanie przetłumaczona.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Muzeum Ziemi Wschowskiej, wschowska kapsuła jest o 35 lat starsza od kapsuły odnalezionej w Faneuil Hall w Bostonie (USA), co czyni ją najstarszą na świecie. Znalezisko składa się z czterech paczek pochodzących z lat 1726, 1786, 1884 i 1914.

Świątynia po przejściach

Pierwsza wzmianka o parafii we Wschowie pochodzi z 1326 roku, znalazła się w dokumencie, w którym proboszcz Jordan pełnił rolę świadka. Świątynia była wielokrotnie została niszczona podczas licznych pożarów, między innymi w latach 1435 i 1529. Po tym drugim kościół został odbudowany, dzięki szczodrości i działaniom kanonika wrocławskiego Mateusza Lamprechta, urodzonego właśnie we Wschowie. Podczas reformacji świątynia była używana przez kilka lat przez protestantów. Zwrócili ją gminie katolickiej w 1604 roku. Po raz kolejny kościół obrócił się w zgliszcza w 1685 roku, a mała parafia katolicka nie mogła sobie poradzić z jego odbudowaniem.

Pamiątki z przeszłości

Świątynia została odbudowana w latach 1720-1726 według projektu słynnego włoskiego architekta Pompeo Ferrariego. Jest to kościół bazylikowy o trzech nawach, barokowy z elementami gotyku. Wyposażenie wnętrza jest utrzymane w stylu barokowym. Ciekawsze jego elementy to  obraz Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, którego autorem jest zapewne Szymon Czechowicz. Na zachodniej elewacji nawy południowej znajduje się XVIII-wieczny obraz przedstawiający panoramę Wschowy. W świątyni mieści się też tablica pamiątkowa ku czci księdza Józefa Rogalińskiego, miejscowego proboszcza w latach 1777-1787, który jest autorem pierwszego w Polsce podręcznika do fizyki.

Źrodło: LWKZ, Wikipedia

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Praca w muzeum to frajda! (WIDEO)

Trudno wyobrazić sobie Muzeum Ziemi Lubuskiej bez osoby dyrektora Leszka Kani, który od 42 lat jest nieodłączną częścią tej instytucji, a od 2015 roku nią

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content