Gorzowska akademia zainaugurowała rok akademicki (WIDEO)

Ponad 2 tysiące studentów zainaugurowało rok akademicki w Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wlkp. Dużym zainteresowaniem cieszył się m.in. kierunek pielęgniarstwo, który otrzymał dofinansowanie z budżetu województwa lubuskiego.

Około 2100 studentów rozpoczęło kształcenie w murach gorzowskiej uczelni. -Na pierwszym roku mamy 820 żaków. Kierunek pielęgniarstwo cieszył się ogromnym zainteresowaniem, bardzo szybko zakończyliśmy rekrutację. Musieliśmy zwiększyć liczbę grup na tym kierunku, bo takie są oczekiwania. Jest zatem o dziesięć osób więcej, nić planowaliśmy w naborze. Przypomnę, że w lipcu mury naszej uczelni opuściły pierwsze pielęgniarki i pielęgniarze. To ponad 40 osób – podkreśla rektor uczelni prof. dr hab. Elżbieta Skorupska-Raczyńska.

Zapraszamy do relacji wideo:

Dla niektórych to pierwsze studia, dla innych, jak Pani Sara Nowak, jest to największe przebranżowienie w życiu, Rozpoczęła naukę na kierunku pielęgniarstwo – Skończyłam zupełnie inne studia i to będzie dla mnie przygoda życia. Zawód jest wychwytywany i wiele osób chciało spróbować swoich sił. To jest też zawód bardzo przyszłościowy. Chciałabym pracować w gorzowskim szpitalu – mówi Sara Nowak, studentka I roku na kierunku pielęgniarstwo.

Uczelnia dziś kształci na 20 kierunkach. Ten najnowszy, dwudziesty,  to dietetyka. W oczekiwaniu jest analityka medyczna i pielęgniarstwo drugiego stopnia. -Przygotowujemy się  bardzo pilnie do złożenia wniosku o zgodę na uruchomienie prawa. Chcemy to zrobić w styczniu, najpóźniej w lutym. Rozpoczęliśmy budowę infrastruktury na potrzeby kierunków medycznych. Chcemy oddać to do użytku w drugim kwartale. Rozpoczniemy budowę pracowni symulacji medycznych – chwali przygotowanie uczelni jej rektor.

Podczas uroczystości prof. dr hab. Elżbieta Skorupska-Raczyńska otrzymała z rąk wiceprzewodniczącego sejmiku województwa lubuskiego Mirosława Marcinkiewicza odznakę honorową za zasługi dla województwa lubuskiego. – Jest to wyróżnienie Pani rektor za tworzenie akademii, za jej rozwój. Uczelnia służy kształceniu studentów z całego regionu i województw ościennych. Jest to przemyślana polityka, dostosowana do zmieniającego się rynku pracy w Gorzowie Wlkp. i okolicach. To także tworzenie partnerstw w rozwoju innowacji w regionie lubuskim – podkreśla Mirosław Marcinkiewicz.

-Naszym priorytetem w regionie lubuskim jest zdrowie i jakość życia. Dlatego samorząd konsekwentnie wspiera szkolnictwo wyższe w regionie, szczególnie w zakresie tworzenia i funkcjonowania nowych medycznych kierunków kształcenia. To są działania długofalowe. Od 2020 roku wspieramy Akademię w tym zakresie po to, żeby zatrzymać młodych Lubuszan na naszych uczelniach. Żeby tak było musimy sprostać standardom. To sprzęt wysokospecjalistyczny, wysoka jakość wykładowców. W ten sposób dofinansowujemy także kierunek lekarski od wielu lat. Cel jest jeden – pozyskanie kadry medycznej. Pielęgniarstwo to bardzo drogi kierunek wymaga, który wymaga sprzętu i zajęć praktycznych. Dlatego też wsparcie samorządu jest tak bardzo potrzebne – podkreśla marszałek Elżbieta Anna Polak.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Praca w muzeum to frajda! (WIDEO)

Trudno wyobrazić sobie Muzeum Ziemi Lubuskiej bez osoby dyrektora Leszka Kani, który od 42 lat jest nieodłączną częścią tej instytucji, a od 2015 roku nią

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content