Zakład Aktywności Zawodowej dla autystyków w Sulechowie z milionem od województwa lubuskiego! (WIDEO)

Pieniądze pozwolą stworzyć stan surowy zamknięty budynku Zakładu Aktywności Zawodowej w Sulechowie. W najbliższej przyszłości pracę znajdzie tam aż 60 osób z autyzmem.

Okrągły milion złotych trafił w tym tygodniu do Fundacji Generado. 10 października zarząd województwa lubuskiego podjął uchwałę o podziale środków budżetowych, a dziś miało miejsce uroczyste podpisanie umowy. Pieniądze pozwolą na zrealizowanie drugiego etapu budowy budynku B, czyli Zakładu Aktywności Zawodowej w Sulechowie, przy ul. Czereśniowej 4.

Powstający budynek będzie miał charakter usługowo-produkcyjny, stanowiący zaplecze dla aktywizacji zawodowej osób z autyzmem, które kończąc edukację nie mają możliwości zatrudnienia i dalszego rozwoju. Powstająca infrastruktura pozwoli przeciwdziałać wykluczeniu społecznemu, a przede wszystkim zawodowemu młodzieży z zaburzeniami ze spektrum autyzmu.

Sebastian Cycuła, prezes Generado, podkreśla, że otrzymana kwota dofinansowania to kolejny dowód na dobrą współpracę z władzami województwa, które od lat wspierają działalność fundacji.

– Tworzymy kompleks budynków w Sulechowie. Najpierw powstał Lubuski Ośrodek Wsparcia Osób z Autyzmem, gdzie od trzech lat realizowana jest opieka wytchnieniowa. Teraz oddaliśmy do użytkowania pierwszy budynek pod przyszły Zakład Aktywności Zawodowej. Mimo, że ZAZ jeszcze nie działa, już teraz pracuje tu drukarnia zatrudniająca osoby z autyzmem, powstają pomoce terapeutyczne, młodzież przygotowuje się do pracy – wylicza. – A dziś jesteśmy bardzo szczęśliwi, bo dzięki dotacji z urzędu, do końca roku stworzymy stan surowy zamknięty budynku B.

Cycuła ma nadzieję uruchomić ZAZ w ciągu najbliższych lat. Będą tam produkowane paluszki gryczane, co da pracę 60 osobom. Produkty te będą z kolei trafiać na rynek Niemiecki. – Osoby z autyzmem będą miały pracę, rodzice będą mogli zająć się swoim życiem, będzie po prostu normalnie – wyjaśnia i podkreśla, że dzięki temu przedsięwzięciu Lubuskie będzie przodować na tle całego kraju.

Prezes Generado podkreśla, że według analiz Najwyższej Izby Kontroli, w Polsce pracuje zaledwie 1,5 proc. dorosłych osób z autyzmem. – Jaka inna grupa społeczna funkcjonowałaby tak, że prawie 100 proc. nie pracuje? – mówi. – To nie są osoby, które nie są w stanie pracować. Oni po prostu potrzebują specjalistycznego wsparcia – tłumaczy.

– To, co robi Generado, to są fantastyczne rozwiązania, ale one są systemowe w skali mikro – komentuje poseł Waldemar Sługocki. –  Tu jest pole dla ustawodawców. Sejm powinien przygotować nie tyle programy, co zapisać subwencję dla tego typu działań. Trzeba to rozwiązać czym prędzej bo, póki co, funkcjonowanie tego typu ośrodków jest „skazane” na ludzi z pasją lub współpracę z samorządami, które też mają wiele wyzwań i ich dochody w stosunku do zadań są skromne – mówi. – Tu jest rola państwa, by w sposób światły, cywilizowany, w XXI wieku, zaleźć odpowiednie rozwiązania – dodaje.

Pierwsze jaskółki zmian już są. Jakub Piosik, dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Zielonej Górze podkreśla, że od 1 listopada 2023 wchodzi w życie nowelizacja ustawy o pomocy społecznej. – Jest tam mowa m.in. o mieszkaniach wspomaganych i treningowych. To jest nowa forma wsparcia m.in. dla osób z autyzmem. W tych mieszkaniach takie osoby będą mogły uczyć się samodzielnego życia. Z drugiej strony ich opiekunowie będą mieć zapewnioną tzw. opiekę wytchnieniową – wyjaśnia. Jak podkreśla Piosik, również poprzez Europejski Fundusz Społeczny będzie można wspierać funkcjonowanie mieszkań wspomaganych.

Z kolei jak dodaje prezes Cycuła, łącznie urząd marszałkowski przekazał Generado ok 3,3 mln zł na przestrzeni kilku ostatnich lat.

Po oddaniu budynku do użytku będą z niego korzystać osoby z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, mieszkańcy m.in. Zielonej Góry i powiatów zielonogórskiego, krośnieńskiego, świebodzińskiego, nowosolskiego, żarskiego czy żagańskiego.

Zapraszamy do obejrzenia relacji wideo:

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Praca w muzeum to frajda! (WIDEO)

Trudno wyobrazić sobie Muzeum Ziemi Lubuskiej bez osoby dyrektora Leszka Kani, który od 42 lat jest nieodłączną częścią tej instytucji, a od 2015 roku nią

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content