Dziś Zaduszki. Wspominamy tych, którzy odeszli w 2023 roku.

Podobno człowiek żyje tak długo, jak długo pamiętają go inni. Najdłużej wspominamy najbliższych, tych których znaliśmy najlepiej, kochaliśmy. Jednak w naszej pamięci są osoby, które w jakiś sposób wpłynęły na nasze życia. Weźmy Milana Kunderę, Tinę Turner, czy Wojciecha Kordę, którzy odeszli w ciągu roku. Ale byli też Lubuszanie, o których długo będziemy pamiętać.

Zapłonęły świeczki i znicze na kolejnych grobach. W ostatnich miesiącach odeszli…

LISTOPAD 2022

Anna Bułat-Raczyńska, dziennikarka, psycholog. Przez wiele lat pracowała w Gazecie Lubuskiej, a przez kilka w Gazecie Nowej. Zajmowała się przede wszystkim sprawami społecznymi. Później współtworzyła i kierował zielonogórską TV51. W 2001 roku zdecydowała się jednak zrezygnować z dziennikarstwa na rzecz… psychologii. Jak twierdzą ludzie, którym pomagała była to znakomita decyzja, sprawdziła się także jako psycholog.

GRUDZIEŃ 2022

13 grudnia 2022 doszło do tragicznego wypadku drogowego. Zginęła w nim Izabela Dzyr-Wiktorska wraz z mężem Tomkiem i dwuletnią córeczką Kają. Pani Iza pracowała w Departamencie Ochrony Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego od dziesięciu lat. W tym czasie zdała egzamin i uzyskała tytuł radcy prawnego. Była wolontariuszem Stowarzyszenia Baba, gdzie udzielała porad prawnych. Empatyczna, pomocna, wrażliwa na krzywdę innych, angażowała się w wiele akcji charytatywnych.
Śmierć jej męża Tomka poruszyła środowisko sportowe – był wiernym i zaangażowanym społecznie kibicem koszykarskiego Zastalu. Prężnie działał w Klubie Kibica, angażując się w pomoc potrzebującym.

Włodzimierz Rebelski w latach 1992 – 1994 i 2002 – 2010 był przewodniczącym Rady Gminy Świdnica. Kierował również Muzeum Archeologicznym Środkowego Nadodrza w Świdnicy. Został drugim dyrektorem w historii tej placówki w roku 2001 i pozostał na tym stanowisku do 2016 r. Nie był z wykształcenia archeologiem, ale całe zawodowe życie związał z muzeum archeologicznym w podzielonogórskiej Świdnicy. Archeologia była jego pasją, podobnie jak praca na rzecz lokalnej społeczności.

STYCZEŃ 2023

Krzysztof Donabidowicz był jednym z pierwszych fotografów w powojennej Zielonej Górze. Przez lata prowadził zakład fotograficzny przy ul. Kupieckiej. Nie był obojętny na to, co dzieje się wokół niego. Został skazany w politycznym procesie za udział w Wydarzeniach Zielonogórskich i w konsekwencji spędził rok w więzieniu. Jego postać odnajdziemy na ścianie budynku przy ul. Kupieckiej 32, gdzie mieścił się zakład fotograficzny. To bachusik zwany Fotografusem i przedstawia pana Krzysztofa z aparatem fotograficznym na piersi. W dłoni trzyma portret swojej ukochanej żony Adeli, która zmarła w sierpniu 2019 r., w wieku 95 lat.

Jakub Piątkowski zmarł w wieku 37 lat. Był prezesem Towarzystwa Sportowego Celuloza Kostrzyn. Za jego czasów Celuloza awansowała z A-klasy do okręgówki a sezon później z okręgówki do IV ligi, po czym utrzymała się na tym szczeblu. W 2010 założył i prowadził miejski portal internetowy. Prowadził dobrze prosperującą firmę. Był znanym i szanowanym mieszkańcem Kostrzyna.

Fot. pixabay

LUTY 2023

Maciej Pawliński od 2021 roku był prezesem spółki Lotnisko Zielona Góra Babimost. Był również m.in. przewodniczącym rady nadzorczej szpitala im. prof. Zbigniewa Religi w Słubicach, prezesem lecznicy oraz doradcą starosty powiatowego w Słubicach. Z wykształcenia był absolwent Wydziału Zarządzania Akademii Ekonomicznej w Poznaniu oraz studiów podyplomowych Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Przez lata związany z sektorem bankowym, a także inwestycyjnym i medycznym

Walkę z nowotworem przegrał 62-letni Zbigniew Barski, wójt gminy Gubin. Gminą Gubin zarządzał od 2010 roku. Podczas ostatnich wyborów samorządowych (2018 r.) wygrał w drugiej turze, uzyskując 1.417 głosów, tj. 55,63 proc. Mieszkańcy zapamiętają go przede wszystkim jako zagorzałego przeciwnika eksploatacji złoża węgla brunatnego Gubin/Brody.

MARZEC 2023
W krótkim czasie zmarł również włodarz drugiej “węglowej” gminy, Brody, Ryszard Kowalczuk. Samorządowiec zasłabł w górach, nie udało się go uratować. Miał 54 lata. Kowalczuk wójtem został 2010 roku, podobnie jak sąsiad z Gubina był zadeklarowanym przeciwnikiem powstania kopalni.

KWIECIEŃ 2023

Piotr Żurek, dziekan gorzowskiej filii AWF zmarł w wieku 55 lat. Studia magisterskie ukończył w Zamiejscowym Wydziale Kultury Fizycznej poznańskiej AWF w Gorzowie Wlkp. (1994), a trenerskie w AWF Poznań (1997). W 1994 r. rozpoczął pracę na uczelni. Pracę doktorską z zakresu fizjologii wysiłku fizycznego obronił w AWF Poznań (2005), zaś stopień naukowy doktora habilitowanego uzyskał w 2016 r. Ukończył kierunek Zarządzanie na Uniwersytecie Warszawskim (2020).
W swoim dorobku miał liczne publikacje naukowe.

Jan Cebula, lekarz kilku specjalizacji, był przez ponad 40 lat szefem krośnieńskiej porodówki. Powitał na świecie tysiące mieszkańców Krosna Odrzańskiego. Prywatnie był ojcem burmistrza miasteczka Marka Cebuli. Zmarł nagle, miał 86 lat. Był cenionym specjalistą. Pracował w szpitalu w Gubinie i KO

Prof. dr hab. Jarosław Bręk nie był Lubuszaninem, ale wiele dla regionu uczynił i został uhonorowany Medalem za Zasługi dla Województwa Lubuskiego. Ten znakomity artysta, śpiewak operowy, absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu był laureatem nagród na konkursach wokalnych w Barcelonie, Vercelli i Lizbonie. Kochał Lubuskie i wiele tutaj zrobił dla popularyzacji muzyki klasycznej.

MAJ 2023

Śmierć zabrała kolejnego samorządowca, wójta Przewozu Mariusza Strojnego. Przez mieszkańców był oceniany, jako ciepły człowiek, zaangażowany w rozwój gminy.
Jedną z ważniejszych inwestycji, jakich dokonał, była rewitalizacja parku w miasteczku.

Edward Czernik, nauczyciel wf, trener, czołowy skoczek wzwyż lat sześćdziesiątych, mistrz i rekordzista Polski, olimpijczyk z Tokio (1964).
Absolwent Studium Nauczycielskiego w Zielonej Górze (kierunek wychowanie plastyczne – 1962) i WSWF w Poznaniu (1971), nauczyciel wf, trener klasy mistrzowskiej (1986). Lekkoatleta – specjalność skok wzwyż (181 cm, 82 kg), zawodnik zielonogórskich klubów: MKS Zryw (1958 -1959), Lechii (1960-1962) i Lumelu (1963-1969). wielokrotny reprezentant Polski w meczach międzypaństwowych (1961-1969) 28 startów, 12 zwycięstw indywidualnych, pięciokrotny mistrz (1961, 1963,1964 , 1966, 1967) i siedmiokrotny rekordzista Polski (od 1961 do 1964).
Rekord życiowy: 2.20 (30 lipca 1964 w szwedzkim Hëssleholm).

CZERWIEC 2023

Po ciężkiej chorobie zmarła Jadwiga Szczepańska, wieloletnia dyrektor Pogotowia Opiekuńczego w Zielonej Górze. Zasłynęła akcjami, które miały odczarować trudne dzieciństwo podopiecznym. “Pocztówki za złotówki”, “Anielskie Pogotowie” pozwalały dzieciom wyjechać, często pierwszy raz w życiu, na wymarzone wakacje.

PAŹDZIERNIK 2023
W wieku 75 lat zmarł dr inż. Andrzej Bartkiewicz. Był pierwszym dyrektorem Instytutu Zarządzania i Inżynierii Rolnej w Kalsku. Naukowiec od wielu lat związany był z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Sulechowie (obecnie filia Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Zmarł Kazimierz Ekiert radny Nowej Soli, wiceprzewodniczący komisji skarg, wniosków i petycji, emerytowany policjant. Urodził się 16 lipca 1956 roku w Żaganiu. Od wielu lat był radnym Nowej Soli i prezesem Klubu Piłkarskiego Arka Nowa Sól. 32 lata przepracował w policyjnym wydziale ruchu drogowym. Był na emeryturze, ale sprawy bezpieczeństwa kierowców i pieszych nie przestawały go interesować.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content