Młodzi Lubuszanie chcą wpływać na przyszłość regionu (WIDEO)

Lubuski marszałek Marcin Jabłoński spotkał się z przedstawicielami Młodzieżowego Sejmiku Województwa Lubuskiego. Po obu stronach widać było chęć wyjścia poza ramy deklaracji i obietnic. Rozmawiano o formach działania przedstawicieli młodego pokolenia, ale również o komunikacji i ochronie przyrody.

– Pomyślałem, że warto doprowadzić do bezpośredniego spotkania, żeby zastanowić się, jak wypełnić treścią Wasze wyobrażenia na temat tego, jak mogłaby funkcjonować ta rada – powiedział otwierając spotkanie marszałek. – Pewnie macie swoje oczekiwania i pomysły. Jesteśmy otwarci na to, by słuchać, jakich chcielibyście dokonywać aktywności

Przewodniczący młodzieżowego gremium Bartosz Surdyk mówił o konieczności dokonania zmian w statucie regulującym funkcjonowanie sejmiku, ale również o potrzebie dotarcia z inicjatywami do jak najszerszego grona młodych ludzi, już na szczeblu samorządów lokalnych. Młodzi myślą również o organizacji szkoleń, a nawet młodzieżowego wojewódzkiego kongresu.

– Wielu młodych ludzi ma ciekawe pomysły, ale z jednej strony obawia się reakcji otoczenia, a z drugiej ma przeświadczenie, że od nich niewiele zależy – Wiktoria Kaczmarek wierzy, że młodzi mogą wpłynąć na przyszłość regionu, kraju. Z kolei Hubert Fidali stawiał na konkrety. Pytał, jak zarząd zamierza sobie poradzić z problemami kolei oraz dlaczego odrzucona została petycja w sprawie objęcia Odry specjalną ochroną.

– Ochrona przyrody, całkowicie zrozumiały wątek rozmowy z młodymi ludźmi – dodał marszałek Marcin Jabłoński. – A my jesteśmy zobowiązani do pochylenia się nad tym tematem. Cóż, często trzeba zmierzyć się z innym postrzeganiem przez młodzi ludzi rzeczywistości, pogodzić się z tym, że są bezkompromisowi i pobudzają nas do bardziej intensywnego działania. Ta konfrontacja może być ożywiająca…

Młodzieżowy Sejmik jest reprezentacją młodzieży województwa lubuskiego i ma charakter konsultacyjno-doradczy i inicjatywny dla organów samorządu województwa. Zgodnie z założeniem reprezentuje głos młodzieży w dialogu z „dorosłym” samorządem. W jego skład wchodzi 30 radnych wybieranych spośród nadesłanych indywidualnych zgłoszeń.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content