Dawno, dawno temu, za górami, za lasami…

Tak już mogłaby zacząć się historia o Lubuskim Centrum Produktu Regionalnego. Dawno – pojęcie względne jednak właśnie w tym roku minęło 5 lat, od kiedy swoje działania rozpoczęła jednostka. Można to uznać już za jakiś kawałek czasu! Jeśli chodzi o jeziora i lasy, to krajobraz lubuski, a dokładniej zielonogórski wpisuje się w pełni w taką krainę.

Mimo że nie jest to region górzysty to nazwa Zielona Góra nie jest przypadkowa. Pochodzi ona od wzgórza porośniętego niegdyś bujną, zieloną roślinnością, u podnóży którego powstała osada rolnicza. Obecnie na wzgórzu rosną malownicze sadzonki winogron, tworząc symboliczną uprawę winorośli, a u jej szczytu znajduje się najbardziej charakterystyczny budynek Zielonej Góry, czyli Palmiarnia. To właśnie winogrona są najbardziej charakterystycznym produktem województwa lubuskiego – utożsamiające je, jako krainę winną i wytwarzającą produkty winne. Fakt, że już od połowy dekady działa Lubuskie Centrum Produktu Regionalnego cały czas prężnie prosperując i się rozwijając świadczy, że jednak w Lubuskim nie płynie tylko wino, ale jest to również region specjalizujący się w wielu branżach produktów regionalnych. Jak więc jeszcze możemy określić Lubuskie?

Strażnik tradycji

Słodkie jak miód, leśne jak dziczyzna, czy kreatywne jak wyjątkowe rękodzieło – te porównania bez wątpienia są spójne z Ziemią Lubuską. LCPR niczym strażnik stoi na drodze by ten regionalizm był jak najbardziej podkreślany, a Lubuskie docelowo stało się stolicą polskiej turystyki kulinarnej.

Lata doświadczeń i współpracy z producentami wykazały, że jesteśmy ku temu na najlepszej drodze. Do dziś pamiętamy nasze pierwsze Strefy Produktu Regionalnego i wypożyczane od innych jednostek namioty. Dziś możemy pochwalić się własną wioską namiotową ze specjalnie zaprojektowanymi przez nas, personalizowanymi ścianami, odwołującymi się do promowanych przez jednostkę branż. Cały czas wspominamy również początki naszej kampanii ,,Wspieraj Lubuskich Producentów. Kupuj lokalnie”, która zaczynała się niepozornie w momencie rozpoczęcia pandemii, a przeistoczyła się w akcję, do której przyłączają się Miasta, Gminy i Starostwa Powiatowe z całego województwa! Czy pamiętacie jeszcze akcję ,,Kosz pełen zdrowia dla służby zdrowia”? Nie kontynuujemy jej obecnie, bo na szczęście czasy covidu mamy już za sobą, jednak było to działanie, które na stałe zagościło w sercu każdego pracownika LCPR i wspominane jest z nostalgią. Nie była to jedynie akcja społeczna, okazująca wsparcie dla lekarzy, którzy w pocie czoła walczyli  w czasie pandemii o nasze zdrowia i życie. Był to również moment, w którym przekonaliśmy się jak wielką moc ma nasza jednostka i jak wiele możemy razem zdziałać! Producenci regionalni ofiarowując swoje wyroby wykazali się wielkim sercem i wsparciem w walce o lepsze jutro. Bez nich nasza akcja nie nabrałaby takiego wydźwięku!

Warsztaty ze smakiem

Warsztaty z Producentami Regionalnymi, miały być ofertą sezonową dla mieszkańców województwa lubuskiego. Dziś urosły do rangi jednego z naszych filarów, stając się łącznikiem LCPR z Producentem i Konsumentem.

Przez te pięć lat każdy z nas też wiele się nauczył, odkrywając swoje pasje i poznając dokładnie specyfikę branży. Poznawaliśmy problemy producenckie i odpowiadaliśmy na nie organizując szkolenia i porady eksperckie. Zdobywaną wiedzę o smakach produktów regionalnych chcieliśmy przekazywać dalej, organizując spotkania kulinarne ,,Rarytas Lubuski w kuchni”, przyrządzając wyjątkowe potrawy z wykorzystaniem produktów regionalnych. Z promocją lubuskich wytwórców wychodzimy poza granice województwa na teren kraju, Europy i innych kontynentów, gdzie producenci nie tylko mają możliwość zdobycia inspiracji i nabycia nowych kontaktów, rynków zbytu, ale sami są wzorem do naśladowania dla innych wytwórców. Tworząc publikacje, dążyliśmy do stworzenia integralnej, rozpoznawalnej w województwie marki, nadając przy tym trend spójnych wydawnictw. Wydany przez nas ,,Nawigator Lubuski” wskazał drogę do znajdowania produktów regionalnych w swojej najbliższej okolicy, a także zainspirował wielu do zapoznania się bliżej z lokalną turystyką kulinarną.

Odkrywajmy region

Dzisiaj jest moment, w którym chcemy podziękować każdemu, który przyczynił się do tego, że nasza droga jest nadal kontynuowana, a w naszych głowach rodzą się nowe pomysły na budowanie marki.  Zarząd oraz sejmik wyraził zrozumienie dla tej inicjatywy i okazał wsparcie. To oni nas powołali i ustanowili Jacka Urbańskiego dyrektorem i dowódcą nadającym bieg i rytm jednostce. Radni województwa lubuskiego wspierają nasze działania, aby były jak najlepsze dla całego województwa. Rada Programowa LCPR i Producenci swoimi radami i aktywną współpracą sprawiają, że nasze działania są jak najbardziej spójne z ich oczekiwaniami. Konsumenci, którzy często przekazują nam informacje, że dzięki naszym działaniom odkryli na nowo region, w którym żyją sprawiają, że wiemy, że robimy dobrą robotę.

Nie ma co jednak ukrywać, nie zawsze było łatwo i liczymy się z tym, że przed nami jeszcze wiele wyzwań, które mamy nadzieję docelowo zbudują historię i wspomnienia na kolejne lata.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content