O współpracy z europarlamentem na rzecz rozwoju regionu (WIDEO)

Mamy jeszcze wiele do zrobienia jeśli chodzi o edukację mieszkańców na temat korzyści wynikających z członkostwa Polski w Unii Europejskiej – mówił 4 stycznia marszałek województwa lubuskiego Marcin Jabłoński podczas spotkania noworocznego organizowanego przez europosła Witolda Pahla w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorzowie Wlkp. Była mowa o coraz lepszych stosunkach Polski z Unią Europejską po zmianie władzy w Polsce oraz o środkach dla lubuskiego z Brukseli.

Zapraszamy do materiału wideo:

W tym roku mija okrągłe 20 lat odkąd Polska jest członkiem Unii Europejskiej. Takie rocznice zobowiązują do przemyśleń o idei wspólnoty.


Cały dzień spędziłem dzisiaj na promowaniu idei wspólnoty. Byłem w kilku miejscowościach, gdzie rozmawiałem o nowej perspektywie unijnej, nowych konkursach, które chcemy ogłaszać dla samorządów, namawiając włodarzy miast i gmin by przygotowywali się do tego jak najszybciej. Przemieszczając się między tymi miejscowościami słuchałem długiej audycji w Radiu Zachód, podczas której mieszkańcy naszego regionu dzwonili do redakcji i wyrażali poglądy, które wprawiły mnie w osłupienie. Jednym z najczęściej wymawianych sformułowań był „eurokołchoz” i tym podobne. Mam zatem taką refleksję na dzisiaj, że mamy jeszcze wiele do zrobienia jeśli chodzi edukację mieszkańców ile korzyści odnieśliśmy z członkostwa w Unii Europejskiej. To powinno właśnie przebijać się w mediach. Chodzi o sprawy bezpieczeństwa, mechanizmów potrzebnych nowoczesnemu państwu, ale też szans, z jakich skorzystaliśmy jeśli chodzi o modernizację kraju, województwa, powiatów i gmin. Warto o tym opowiadać, bo nadal nie wszyscy to rozumieją – podkreślał podczas spotkania Marcin Jabłoński.


W podobnym tonie wypowiadał się organizator spotkania noworocznego, europoseł PO Witold Pahl. – Dzięki Unii Europejskiej podnieśliśmy w Polsce poziom życia mieszkańców, konkurencyjność przedsiębiorstw, standardy ochrony zdrowia, choć jeszcze dużo mamy w tej kwestii do zrobienia. Unia Europejska daje nam gwarancję bezpieczeństwa. Dzisiaj będziemy rozmawiać o tym, że we współpracy siła, że my, jako silne społeczeństwo, przywiązane do demokratycznych zasad państwa prawa osiągnęliśmy swój sukces i ten sukces Polkom i Polakom się należy – mówił W.Pahl.


Kiedy do lubuskiego spłyną pierwsze środki?

Zaproszenie zostało już wystosowane przez Komisję Rozwoju Regionalnego, której jestem członkiem, to także Rada Regionu, która również reprezentuje interesy naszego województwa. Po to, żeby postawić tę kropę nad „i” potrzebna jest właśnie współpraca na linii rząd, samorządy, parlamentarzyści – dodaje europoseł.


Powiew świeżości w LUW

W spotkaniu uczestniczył także wojewoda lubuski Marek Cebula. – Zacznę od ważnych symboli. Flaga Unii Europejskiej wróciła do Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego. Współpraca w ramach wspólnoty europejskiej wydawała się być oczywistością. Jednak przez ostatnie lata tak to nie wyglądało. Mam nadzieję, że w tej chwili wracamy na normalne tory. Unia Europejska jest naszą wspólnotą, do której należymy, z którą się utożsamiamy, do której ponad 80% mieszkańców chciało przystąpić. Dzisiaj jak większość krajów członkowskich powinniśmy korzystać z KPO oraz ze środków unijnych w nowej perspektywie finansowej – puentuje M. Cebula.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content