Miliony dla lubuskich firm, samorządów i wspólnot mieszkaniowych (FOTO, WIDEO)

Paweł Chorąży, dyrektor zarządzający pionem funduszy europejskich w Banku Gospodarstwa Krajowego i Marcin Jabłoński, marszałek województwa lubuskiego / Fot. Tomasz Browarczyk
Ćwierć miliarda złotych, w formie bardzo atrakcyjnych pożyczek, czeka na lubuskie firmy (i nie tylko) chętne do inwestowania w nowoczesne technologie. – Dbamy o to, by przedsiębiorstwa lubuskie były innowacyjne i planowały swój rozwój z poszanowaniem środowiska – mówił marszałek Marcin Jabłoński podczas konferencji prasowej dotyczącej Funduszy Europejskich dla Lubuskiego.

Zapraszamy do relacji wideo:

Tematem konferencji były cztery umowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego w ramach Funduszy Europejskich dla Lubuskiego na lata 2021 – 2027, o wartości 250 mln zł.

To pożyczki m.in. na rozwój małych i średnich przedsiębiorstw w Lubuskiem. Pieniądze pozwolą m.in. na wymianę sprzętu, zakup oprogramowania czy realizację przedsięwzięć z zakresu cyberbezpieczeństwa.

Osobna pula środków przeznaczona jest m.in. na inwestycje w ekoinnowacje, zakup nowoczesnych maszyn, inwestycje zwiększające skalę działalności firm czy umiędzynarodowienie.

Wśród wspomnianych ćwierć miliarda złotych znajdą się tęż pieniądze przeznaczone na pożyczki nie tylko dla firm, ale też np. wspólnot mieszkaniowych czy jednostek samorządu, które pozwolą na sfinansowanie np. modernizację oświetlenia ulicznego czy poprawianie efektywności energetycznej budynków mieszkalnych.

Ostatnie działanie poświęcone jest budowie i rozbudowie różnego rodzaju instalacji związanych z odnawialnymi źródłami energii.

– Dbamy o to, by przedsiębiorstwa lubuskie były innowacyjne i planowały swój rozwój z poszanowaniem środowiska. Dlatego tak wielkie nadzieje łączymy z wydatkowaniem tych 250 mln zł na unowocześnienie funkcjonujących przedsiębiorstw. Także samorządy, jeśli będą korzystać np. z wymiany oświetlenia, również przyczynią się do poprawienia parametrów naszego środowiska – komentował marszałek Marcin Jabłoński. – Mamy o co dbać w Lubuskiem. Chcielibyśmy eksponować się jako region, który jest fantastycznym miejscem do osiedlenia się i planowania przyszłości.

Jabłoński podkreślał też, że pieniądze dla przedsiębiorców pozwolą na zwiększenie ich konkurencyjności, co oczywiście nie będzie bez znaczenia dla całej lubuskiej gospodarki.

Pożyczki, po jakie mogą sięgnąć przedsiębiorcy, posiadają jedynie symboliczne oprocentowanie, a nowością jest możliwość umorzenia części zobowiązań. Mówił o tym Paweł Chorąży, dyrektor zarządzający pionem funduszy europejskich w Banku Gospodarstwa Krajowego.

– Ponieważ są to środki unijne, warunki są dużo bardziej atrakcyjne niż warunki rynkowe. Nie mamy jeszcze ustalonych konkretnych kwot, ale oprocentowanie stosowane w perspektywie 2014 – 2020, to było pół procenta – wyjaśniał, podkreślając, że dla przedsiębiorców były to pożyczki na siedem lat.

– Przewidujemy, że na podobnym poziomie będzie kształtowało się oprocentowanie również w tej perspektywie.

– Drugą korzyścią dla przedsiębiorców jest możliwość skorzystania z umorzeń. To było do tej pory niemożliwe – wyjaśnia Chorąży. Co kwalifikuje się do umorzenia? W przypadku OZE będzie to np. inwestycja w magazyn energii. Umorzeniem będą też objęte wszelkie inwestycje przewidujące udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami.

– Skumulowana wartość takich umorzeń nie może przekroczyć 50 proc.. Myślę, że w praktyce będzie to od 10 do 20 proc. pożyczonego kapitału – wyjaśnia. – To, w połączeniu z długim okresem spłaty i niskim oprocentowaniem składa się na bardzo atrakcyjny pakiet.

Pozyskania kolejnych środków dla mieszkańców Lubuskiego gratulował Konrad Wojnarowski, podsekretarza stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, który uczestniczył w konferencji on-line. – Cyfryzacja małych i średnich przedsiębiorstw, efektywność energetyczna, inwestycje w OZE, to kierunek jaki obieramy nie tylko jako ministerstwo. Te potrzeby dostrzegane są też przez Komisję Europejską. Nacisk na programy regionalne w obecnej perspektywie finansowej pozwoli zintensyfikować prace, zarówno jeśli chodzi o fundusze dla m.in. Lubuskiego, jak również dobrą współpracę z BGK. Te środki, które są dla państwa przewidziane, będą nie tylko asumptem dla rozwoju całej polityki regionalnej, ale też dla współpracy różnych podmiotów – mówił i podkreślał, że pieniądze, o których była mowa na konferencji, pozwolą na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego województwa, obniżyć koszty energii czy wzmocnić aspekt cyfryzacji.

Szczegóły w pliku poniżej:


Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content